E-ticarette Dönüşümü Arttıracak E-posta Konu Başlıkları

Günden güne dijitalleşen ortamda firmaların müşterileriyle düşük maliyet karşılığında iletişim kurarak müşteri sadakatinin sağlanması için en etkili yollardan biri e-posta pazarlamadır. E-posta pazarlamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmek için hedef kitleye gönderilen e-postaların açılma oranlarını arttırmak gereklidir. Bu noktada e-posta konusunun özenle seçilmesi tüketicilerin ilk izlenimini ortaya koymak açısından bir hayli önemlidir. Biz de bu yazımızda e-posta pazarlama ve segmentasyon başlıklarını ele alarak, e-posta konu başlıklarını yazmak için gerekli ipuçlarından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak e-ticaret firmanızın hedef kitlesiyle daha güçlü bir iletişim kurabilir ve geri dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.

E-posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama, bir firmanın ürün ve hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra müşteri sadakatini teşvik etmek için kullanılan güçlü bir pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama stratejisiyle firmanın e-posta listesinde yer alan kullanıcıları yeni ürünlerden, kampanyalardan ve markadan haberdar etmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda e-posta pazarlama; hedef kitle ile iletişim kurma, müşterilerin satın alma kararlarını etkileme, satış oranlarını ve marka bilinirliğini arttırma konularında önemli bir rol oynamaktadır. Sizler de markanızı büyütmek ve ürünlerinizi geniş bir kitleye duyurmak istiyorsanız en popüler ve etkili pazarlama araçlarından biri olan e-posta pazarlamadan faydalanabilirsiniz.

Segmentasyon Nedir?

Segmentasyon, hedef kitle ve pazarı markalara ve firmalara bölerek seçtikleri küçük pazar ve hedef kitle için stratejik planlar oluşturmayı amaçlayan pazarlama tekniğine segmentasyon ismi verilmektedir. Bu pazarlama tekniği e-posta pazarlamada verimli sonuçlar ortaya koyacağı için oldukça etkili olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin, İstanbul’da yaşayanları kapsayan bir kampanya düzenliyorsanız, İstanbul’u hedeflemeniz ve e-posta konu başlığında İstanbul’dan bahsetmeniz gereklidir. Böylelikle pazarlama tekniğinden çok daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Daha Etkili E-posta Konu Başlığı Yazmak İçin Gerekli İpuçları Nelerdir?

Kısa ve anlaşılır konu başlıklarını kullanmaya özen gösterin

E-ticarette dönüşüm oranını arttırmak için etkili bir e-posta konu başlığının tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bunun için öncelikli olarak çok uzun cümlelerin yerine kısa ve anlamlı bir e-posta konu başlığının kullanılması gereklidir. Uzun bir e-posta konu başlığı kullanmak, potansiyel müşterilerin zihninde iletmek istenilen konuyu tam olarak belirleyememe izlenimi vermektedir. Fakat konu başlıklarını maksimum 45 karakter ile kısa tuttuğunuz ve anlaşılır e-posta konu başlıklarını tercih ettiğinizde, kampanyaların dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle vermek istediğiniz mesajı hedef kitlenize daha verimli bir şekilde verebilirsiniz.

Müşterilerin ilgisini çekebilecek başlıklar kullanın

Genellikle müşteriler, ilgisini çeken ve onlarda merak uyandıran bir e-postaları açma ve okuma eğilimindedir. Bu nedenle e-posta konu başlıklarının ilgi çekici ve farklı olmasına özen göstermeniz gereklidir. Göndereceğiniz e-postaların konu satırında, kullanıcıların içeriğini merak edecekleri ve okumadıklarında bir şey kaçıracak gibi hissedecekleri algısını yaratacak cümlelere yer vermelisiniz. Örneğin, ‘Yılsonuna Özel Fırsatlar’ ya da ‘E-ticarete Atılacak Girişimcilerin Bilmesi Gerekenler’ gibi merak ve aciliyet duygusu oluşturacak konu başlıkları kullanarak müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Bilgilendirici konu başlıklarını tercih edin

E-ticaret sektöründe verimli sonuçlar elde edebilmek için e-posta konu başlığınızın bilgilendirici olması oldukça önemlidir. Kullanacağınız başlıkta vereceğiniz mesajın içeriğini özetleyebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar genellikle konu başlığında günün indirimli ürünlerinin veya süper fırsatlarının yanı sıra x model bilgisayarlarda kaçırılmaz fırsatlar gibi bir konu başlığı ile daha fazla ilgilenmektedir. Bilgilendirmesini yaptığınız ürüne ihtiyaçları olmasa da ürün hakkında bilgi almak amacıyla e-postayı okumaktadırlar.

Kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturun

Kişiselleştirme, müşterilerin gerçek insanlar olduğunu ve onlara değer verdiğinizi gösteren bir konudur. E-posta konu başlıklarında kişiselleştirmeye yer vermeniz, müşterilerin kendilerini özel hissetmelerine ve sizi samimi bulmalarına olanak sağlayacaktır. Bu noktada e-posta içeriklerinde müşterilerin adını geçirmekten çekinmemelisiniz. Örneğin; Eda adlı müşterinin doğum gününde ‘Eda, doğum günün kutlu olsun. Doğum gününe özel indirim kodunu kullanmayı unutma!’ gibi e-postalar gönderebilirsiniz. Böylelikle müşterilere adıyla hitap ettiğinizde onların birebir iletişim kurduğunuzu düşünmelerine neden olabilirsiniz.