Dropshipping de, müşteri satıcıdan alışverişini yapar ve bu satıcının deposu yoktur. Dropshippingi kısaca  ‘’Stoksuz e-ticaret tir.’’ diyebiliriz. “Dropshipping nasıl yapılır?”, Dropshippingden nasıl para kazanılır? Sorularına cevap arayacağız.

Dropshipping İş Modeli Nedir?

Dropshipping satıcıların elinde ürün olmadan satışın yaptığı bir e-ticaret sitesi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde ürün alıp, depo etmekten kurtulursunuz. Bu depola sistemi yerine sadece tedarikçi bulmanız gerekecektir. Bu sistemde tedarikçinin pazarlamacısı olduğu da söylenebilir. Ama tam olarak pazarlama demek mümkün değil pazarlamadan bir noktada ayrılırsınız. Tedarikçi size ürünün satışını yapar, siz de satın aldığınız ürünün üstüne kar payınızı koyarak web sitenizde ya da her hangi bir satış sitesinde satışınızı yaparsınız. Eğer müşteriler ürününüz satın alınırsa, tedarikçi direkt olarak ürünü müşteriye gönderir.

Sistem kısaca şöyle işler:

Alıcı ürünü dropshipping yapan kişiden satın alır.

Sizler ürünün siparişini tedarikçiye iletirsiniz.

Tedarikçi siparişi müşteriye teslim eder.

Dropshipping xml veren firmalar ile çalışmak son zamanlarda oldukça yaygın bir çalışma stilidir.

Dropshipping Avantajları

Bu satış stili büyük riskler içermez. Diğer iş modellerinde olduğu gibi büyük yatır yapmak zorunda kalmazsınız ve yaptığın büyük yatırımların boşa gitmez zarar etseniz bile fak çaplı kayıplar olacaktır. Kendinize bir kitle belirleyebilirsiniz bu şekilde işiniz daha da kolaylaşacaktır. Hedef kitleme belirlemesi yaptıktan sonra bu kitleye yönelik ürünler ve reklamlar yaparak daha fazla satış yapabilirsiniz. Bir ürün seçerek satışa başlayabilirsiniz. En çok dikkat etmeniz gereken şey ise doğru ürünü seçmektir. Eğer satışını yapamayacağınız bir ürün seçerseniz yaptığınız reklam ve vaktinizi boş yere harcamış olursunuz.

Tedarikçi olmadığınız için depo ve çalışana ihtiyacınız olmayacak, bu durum sizi büyük bir masraftan kurtaracaktır. Bu avantajın gerçek bir avantaj olması için dikkat etmeniz gereken şey tedarikçi firmanızı doğru seçmeniz gerektiğidir.

Bir diğer avantaj ise dropshipping iş modeli için sadece laptopa ihtiyacınız var. Bilgisayarınızın yanınızda olduğu her yerde işinizi yapabilirsiniz. Zaman kısıtlaması ve mesai saatiniz yok.

Niş Seçimler Yapın

Başarılı dropshipping sistemi için mutlaka ne istediğinize öncesinde karar verin. Dropshipping veren firmalar ile çalışarak zamanla kendi markanızı yaratabilirsiniz. Kendi ambalaj ve etiketinizi üretin bu şekilde daha çok satış yapma şansınız olacaktır. Kendi markanızın olması sizi daha güvenilir kılacak ve ürünlerinize değer katacaktır. Daha çok ürün satmak istiyorsanız local olarak bulunmayan ürünleri satın bu şekilde çok daha fazla ürün satabilirsiniz. İnsanların ulaşamadığı şeylere e-ticaret almayı tercih ediyor.

Dropshipping nedir nasıl yapılır öncelikle bunu öğrenin, sonrasında ise yapacağınız iş için insanların bu ürüne talebinin nasıl olduğuna bakıp yüksek olduğundan emin olun. Yüksek talebin olmadığı ürünleri satmak daha zordur. Bu yüzden iyi bir araştırma sonucu bir karar verin.

Rekabet Analizi Yapın

Yarış içinde bulunacağınız pek çok site olacak örneğin Amazon, Walmart gibi web siteleri. Sizin bu web sitelerinde satılan ürünleri satmanız sizi zorlayacaktır çünkü insanlar markalaşmış bu sitelerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ürün hakkında araştırmalar yaparak daha az kişi tarafından satılan bir sektör de giriş yapmanız gerekir. İlk olarak rekabet analizi yaparak dropshippinge başlayın.

Doğru Tedarikçiyi bulun

Dropshipping yapabilmek için iyi bir tedarikçiyle çalışmanız gerekiyor. Tedarikçi satışlarınızı büyük oranda etki edecektir, başarılı dropshipping yapmanız için tedarikçe çok önemlidir. Bu yüzden doğru tedarikçiyi seçtiğinizden kesinlikle emin olun. Doğru seçimi yapmak için başarılı bir dropshippinciden destek almanız iyi olacaktır.

Web Sitenizi Oluşturun

Kolay yoldan başarılı e-ticaret siteleri kurabileceğiniz platformların neler olduğunu bulup kendinize bir site kurun. Eğer bir bilginiz yok ise siteyi kendi kendinize kurmaya çalışmak zor olacaktır bu sebeple bu işten anlayan birini bulun. İşe ilk girişte siteniz için büyük miktarlar harcamak akıllıca olmayacaktır. Hazır web siteleri satın alabilirisiniz, başarılı olup kazanmaya başladıkça, web sitenize eklemeler yapabilirsiniz.