E-ticaret sisteminde tüm olaylar internet üzerinden gerçekleştiği için elektronik imzanın faydaları büyüktür. Online bir mağaza yönetimi gerçek bir mağaza yönetiminden oldukça pratik ve karlıdır. Bu elektronik imza da aslında ne kadar pratik bir yöntem olduğunu gösteriyor. Evraklara imza atarken hem zaman, hem emek harcanır. Bunun yanında birçok kağıt, mürekkep de kullanılmaktadır. Bunlar şirketlerin mali yükümlülüklerini arttırır. Aynı zamanda doğaya da zarar verir.

Birçok yönden bakıldığında evrakların elektronik yollarla imzalanması son derece faydalı olacaktır. Zaten e-ticaret sisteminde farklı bir yol da düşünülemez. Bu sistem de her şey elektronik yollarla gerçekleşir. Elektronik imzaya dijital imza ismi de verilmektedir. Evrakların hızlı bir şekilde imzalanıp gerekli yerlere ulaşmasında çok etkili bir yöntemdir. Ancak bu imzaların gerçek kimliği yansıtması için birçok taramadan geçilmektedir. Şirket yöneticileri zorunluluk kimlik bilgileri ile kendi imzalarını oluşturmalıdır. Bu süreç de çeşitli yollar bulunmaktadır.

Elektronik İmza Alma Yöntemleri

Elektronik imzalar e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Bu imzayı elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları tanımlamaktadır. Bunun için de akıllı kartlar kişilere gönderilir. Bu kartlarda elektronik imzalar bulunur. Kart okuyucusuna kart takıldığında sisteme kolayca girilebilir. Bu sayede kolayca imzalama sürecini yürütebilirsiniz. Bilgisayarınıza da bu imzalar için çeşitli programlar yüklemeniz gerekecektir.

Daha kolay bir yöntemden de bahsetmek gerekirse dijital imza oluşturabilmek için adobe acrobat kullanılabilir. Bu sayede belgeler pdf haline getirilerek program içerisine eklenecektir.  Bu belgeler bir yandan depolanabilir ve istediğiniz anda tekrardan bu belgelere ulaşılabilir. Yani dijital imzalı belgeler asla kaybolmayacaktır. Oysa gerçek hayatta evrak kaybolma riski oldukça fazla görülen bir durumdur. Atılan imzaların teyit edilmesi de çok önemlidir. Bunun için de imza sahibinin birçok bilgisine ihtiyaç vardır.

Atılan imzalar Acrobat veya Reader yapılandırılmasından geçirilir. Eğer buradan geçerli not gelirse imzanın doğru kişiye ait olup olmadığı da teyit edilmiş olur. Bu sayede dolandırıcılık gibi durumların da önüne geçilmektedir. Bu imzaların doğru olmasının yanında değiştirilip değiştirilmediği de bu programlarla net bir şekilde görülmektedir. Yani kimse bu sistemde kandırılamaz.

Elektronik İmzaların Önemli Faydaları

Elektronik imzalar iş yükümlülüğünü en aza indirerek zamandan tasarruf sağlar. Bilinen en güzel faydası budur. Tek tek evrakları imzalamanızı gerektirmez. Komut verdiğinizde otomatik olarak belgeler imzalanacaktır. Oldukça pratik ve hızlı bir yol olduğundan size zaman kazandırır. Bu da işlerinize kısa sürede dönmenizi sağlar.

Kağıt, mürekkep ve matbaa giderleri bazı şirketler için büyük problem oluşturmaktadır. Bu gibi sorunlarında önüne geçilmesini sağlayan elektronik imzalar, doğa dostudur ve hiçbir maliyeti yoktur. Bu durum bütçe yönetimi açısından şirketlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Ne kadar küçük gibi görülse de bu giderler, şirketleri zora sokabiliyor.

Elektronik imzalar her yere aynı şekilde düştüğünden, hatalı olarak imza atma olasılığınızı da ortadan kaldırmış olacaktır. Hatalı imzalanan evraklar direk çöpe gider ve bu da mali zarar vermiş olur. Bu durum şirkete zarar verebilecekken, elektronik imza sayesinde hatalı imza diye bir sorun kalmayacaktır. Bu benzersiz deneyim sayesinde büyük kolaylık sağlayan elektronik imza, müthiş bir kullanıcı deneyimi sunmuş olur.

Kolay Faturalandırma

Elektronik imzalar e-ticarette satılan ürünlerin faturalanmasında kolayca kullanılabilir. Bu faturalar da çıktı alınmadan tüketicilerin e-posta adreslerine gönderilebilir. Bu pratik yol her iki taraf için de son derece faydalıdır. Müşteriler istedikleri anda e-postalarından faturalarına veya istedikleri başka belgelere ulaşabilirler. Kağıtların çoğaltılmasına gerek kalmadan buradan istedikleri zamanda müşteriler evraklarını görebilir. Bunun yanında güvenli bir yol olduğunu da söyleyebiliriz. Son derece yasal olan elektronik imza, e-ticaret şirketleri için çok büyük kolaylıklar sağlar. Eğer halen böyle bir sisteme dahil olmadıysanız en kısa sürede dahil olmanızı öneririz. İşlerinizi kısa zamanda bitirip  ürün satışlarına odaklanmanıza yardımcı olan bu yöntemle, sat