Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte fiziksel mağazalardan yapılan alışverişlerin yerini online alışverişler almaktadır. Tüketiciler online alışveriş için e-ticaret gibi internet üzerinden ticari faaliyet gösteren firmaları tercih etmektedir. E-ticaret firmalarının pek çok ödeme yöntemi sunması, tüketicilere cazip gelerek satın alma kararlarını etkilemektedir. Biz de bu yazımızda ödeme sistemlerini ele alarak, e-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemlerini sıralayacağız. Sizler de yazımızdan yararlanabilir, tüketicilere pek çok ödeme yöntemi sunarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

E-ticaret Ödeme Sistemleri Nedir?

E-ticaret ile internet üzerinden yapılan alışverişler, bir nevi nakit ödemeyi olanaksız kılmaktadır. Dolayısıyla yeni ödeme sistemlerinin ortaya çıkmasını zorunu hale getirmektedir. Bu noktada en çok kullanılan ödeme sisteminin kredi ya da banka kartı olduğunu söylemek mümkündür. Fakat e-ticarete yönelik ilginin artması, farklı ödeme biçimlerini tercih eden tüketicilerin de internetten alışveriş yapma alışkanlığı kazanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de yalnızca kredi kartları, her kesimden müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yetersiz kalarak yeni e-ticaret ödeme yöntemlerini ortaya çıkarmaktadır.

E-ticarette En Çok Kullanılan Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Banka ve Kredi Kartı ile Ödeme

E-ticaret ile yapılan alışverişlerde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri banka ve kredi kartıyla ödemedir. Güvenli alışveriş imkanı sağlayan sitelerin sayısının artması ve e-ticarette SSL kullanımının zorunlu olarak tutulması, e-ticaret ile internetten yapılan alışverişlerde banka ve kredi kartlarının kullanım oranlarını önemli ölçüde arttırmaktadır. Tüketicilerin internet üzerinden banka ve kredi kartı ile alışveriş yapabilmeleri için, bankalarından kartlarının online alışverişlere açılmasını talep etmeleri gereklidir. Banka ve kredi kartının internet üzerinde kullanıma açılmasının ardından, tüketiciler diledikleri site üzerinden kartlarıyla güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmektedir.

3D Secure ile Ödeme

Kredi kart alışverişlerinde e-ticaret firmalarının bilmesi gereken detay olan 3D Secure, sanal ödeme sistemlerindeki güvenlik aşamalarından biridir. 3D Secure, e-ticaret ile internetten yapılan alışverişlerde hem firmalara hem de kullanıcılara ekstra bir güvenlik sunmaktadır.

Tüketiciler e-ticaret siteleri üzerinde ödeme işlemini yaparken, kredi kartı bilgilerini girip ödemeyi tamamla dediğinde banka tarafından tüketicinin cep telefonuna sadece o alışverişe özel bir kod gönderilmektedir. Gönderilen kod, internet sitesinde açılan pencereye girildikten sonra ödeme işlemini tamamlamış olmaktadır. Böylelikle kredi kartı hırsızlıklarının ve sahtecilik işlemlerinin önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda 3D Secure sistemi, e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Ödeme işlemi esnasında kullanıcı onayının alınması, fraud olasılıklarına karşı firmayı da korumaktadır.

Havale/EFT ile Ödeme

Havale/EFT ile ödeme sistemi, aslına bakıldığında klasik para transfer işlemleri ile aynı şekilde kullanılmaktadır. Bu ödeme sistemi ile kullanıcılar, ödeme ekranında havale/EFT yöntemini seçtikten sonra alışveriş yaptıkları firmanın banka hesabına gerekli tutarı göndermektedir. Firma bu transferin kontrolünü sağladıktan sonra alışverişe onay vermektedir. Havale ve EFT ile ödeme yapmak pek fazla pratik olmasa da kredi kartı kullanmak konusunda çekinceleri olan tüketiciler, bu yöntemi tercih edebilmektedir. Aynı zamanda kimi e-ticaret siteleri havale/EFT ile yapılan ödemelerde bir miktar indirim imkanı sağlamaktadır. Bunun nedeni, müşteri tarafından yapılan ödemenin banka yerine, doğrudan firmanın hesabına geçmesidir. Havale/EFT ile ödeme yöntemi, iade sürecini de pratik hale getirmektedir.

Kapıda Ödeme

E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan kapıda ödeme, geleneksel alışverişe en çok benzeyen yöntemlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Bu ödeme yöntemine göre, e-ticaret ile alışveriş yapan kişiler online ortamda ödeme yapmak yerine ürünün tutarını adresine gelen kargo şirketi çalışanlarına nakit ya da kredi kartıyla ödemektedir. Fakat kargo şirketleri alıcıdan ekstra kapıda ödeme ücreti almaktadır. Alışverişlerinde kredi kartı kullanmak isteyen ve hatta banka hesabı bile bulunmayan tüketiciler kapıda ödeme yaparak ekstra kapıda ödeme ücreti ödemekle yükümlüdür. Pek çok kullanıcı kapıda ödeme yönteminin daha güvenilir olduğunu düşünerek online alışverişlerinde kapıda ödemeyi tercih etmektedir.