E-ticaret sektöründe yapılan yenilikler aktif olarak müşteri kazanmanıza yardımcı olurken, bir yandan da site içerisinde yapmış olduğunuz aktiviteler kullanım kolaylığı sağlar. Kullanım kolaylığı müşteriler için oldukça önemli bir konudur. Site içerisinde rahatça gezinebilmek, ürün satın alırken bunu güvenle ve başarıyla tamamlayabilmek, sayfaların hızlı açılabiliyor olması kullanım kolaylığı sağlayan faktörlerdir. Site içerisinde bu önemli hususları nasıl bir araya getirerek tamamlayabiliriz? Sorusunun yanıtı elbette ki iyi bir site dizayn çalışanınızın olmasıdır. Bunun için mutlaka iyi bir çalışan edinerek işe başlayabilirsiniz.

Site Tasarımınızı Oluşturun

Sitenizle ilgili detaylara hakim olmak, değişiklikler yapmak için neye uygun olarak hareket ettiğinizi bilmeniz gerekir. Öncelik sitenizi satın aldıktan sonra iyi bir tasarım yapmakla başlar. İyi bir tasarım müşterilerin markanıza güven duymasını sağlayacaktır. Site tasarımlarınızı yaparken arka plan rengini sade seçerek ilerleyin. Bu sadelik müşterilerin göz yorulması olmadan sayfalarda gezinmesine olanak tanımaktadır. Sade bir arka plan üzerine belirgin renk tonu ve yazı efekti ile sitenizi şekillendirin. Sepete at, satın al, ödeme yap gibi önemli butonları turuncu gibi belirgin renklerle işaretleyin. Böylece müşterileriniz aradıklarını kolaylıkla bulabilir. Ayrıca bu tarz renk belirginleştirmek müşterileri satın almaya yöneltir.

Mobil Cihazlara Uyum Sağlayın

Site tasarımlarınızı yaparken mobil cihazlara uygun şekilde tasarlanmasına dikkat edin. Çünkü birçok müşteri günümüzde elindeki mobil cihazlardan sitelere giriş yaparak alışverişlerini anında yapabiliyor. Bu tarz bir kullanım kolaylığı sayesinde her saniye alışveriş oranınız artabilir. Mobil cihazlar için iyi bir ara yüz ve iyi bir hızlandırma gerekecektir. Bunun için mobil cihazlarda fazla detayı bir ekrana sığdırmamak gerekmektedir. Sade fonlarda bir arka plan tasarlayarak daha kısa yazı tonlamaları seçilebilir.

Site İçi Arama Özelliği Ekleyin

Sitenizde dolaşan müşterilerin hızlı bir şekilde ihtiyaçlarına ulaşabilmeleri için mutlaka site içi arama motoru eklemeniz gerekmektedir. Burada yazılan ürün başlığı ile çıkan ürünlerin de uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Renk, boyut gibi özellikler de arama motoruna girilebilmelidir. Bu sayede müşteriler aradıklarına sizin sitenizde hızlı bir şekilde ulaşarak alışverişini tamamlayabilir. Ancak arama motoru olmadığında istenen ürün sitenizde yer alsa bile müşteri bu ürüne ulaşamayacaktır.

Ödeme Seçeneklerinde Profesyonel Olun

Ödeme seçenekleri müşterilerin en fazla dikkat ettiği hususlardan birisidir. Çünkü ödeme yaparken kart bilgilerinden kişisel bilgilerin çalınabilirliği son dönemlerde oldukça artan bir durumdur. Böyle olumsuz durumlarla karşılaşılmayacağı konusunda müşterilere güven vermeniz gerekir. Bunun için 3D security özelliğini ödeme bölümüne mutlaka eklemeniz gerekmektedir.  Bu sistemle alışveriş yapan müşterinin telefonuna bir kod gönderilmektedir. Bu kodu giren müşterilerin tüm kişisel bilgileri korunabilmektedir. Oldukça pratik ve güvenilir bir sistemdir. Unutmayın ki güvenli platform müşterileri alışverişe yöneltecek veya tekrardan alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Beğenilen Ürüne İşaret Koyma Özelliği Ekleyin

Ürünler arasında dolaşan müşteriler bazı ürünleri unutmamak veya sonra tekrar alabilmek adına ürünleri kaydetmek ister. Bunun da en pratik yolu o ürünü beğenmektir. Bunun için ürünün sağında solunda beğen işareti mutlaka bulunmalıdır. Ürünü beğenen müşteri bu beğendiği ürünleri tekrar inceleyerek şimdi almasa dahi sonra alma oranı çok yüksektir. Beğenilen ürünlerin toplu bir şekilde bir arada görülebilmesi çok pratik bir yöntemdir. Bunun için ürünlerin sağına, soluna veya yukarısına kalp, çiçek, yıldız gibi işaret alanları konulabilir. Genellikle bu işaret kalp şeklinde olmaktadır. Bu beğenilen ürünler müşterinizin dolaştığı sayfalarda kenardaki bölmelerde tekrar görsel olarak sunulabilir. Bu da müşteriye o ürünü hatırlatır. Hatırlayan müşteri o ürünü o an almak isteyebilir.

Ödeme Seçeneklerini Geliştirin

Ödeme yapan müşterilerin gerek kredi kartlarıyla gerekse de banka kartlarıyla kolayca ödeme yapmalarını sağlayın. Bunun yanında kapıda ödeme seçeneği sunarak da ürünü gördüklerinde ödeyebileceklerini bildirin. Kredi kartları taksit avantajı sağladığından e-ticaret siteleri için çok önemlidir. Bu sayede müşteriler daha güvenle ve mutlu bir şekilde ödemelerini yapabilirler.