E-ticarette Kullanabileceğiniz 10 Satış Tekniği

E-ticaret satışlarında uygulanabilecek birçok farklı teknik bulunuyor. Ancak sizin için en uygun ve en doğru satış tekniğini kullanmak dikkat edilmesi gereken hususlardır. Doğru satış tekniği kullanmak, e-ticarette satışlarınızı ve kar payınızı arttırmada önemli bir rol oynadığı için satış stratejilerinizin üzerinde planlamalar yapmanız önemlidir. Bu yazımızda e-ticarette kullanabileceğiniz 10 farklı satış tekniklerini sıraladık.

E-ticarette Kullanabileceğiniz 10 Satış Tekniği

1) İlk olarak e-ticaret hedeflerinizi belirleyin

E-ticarette satış yapabilmek ve istediğiniz karlılık payına ulaşabilmek için doğru satış tekniklerini uygulamanız çok önemlidir. Ama önceliğiniz satış hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. E-ticaret sitesinde nereye ve hangi konuma ulaşmak istediğinize karar vermelisiniz.

2) Etkileşim ve geri dönüşümlere önem verin

Satış tekniklerinden en önemlileri de etkileşim ve geri dönüşümlerdir. Sosyal medyada oluşturduğunuz reklam ve pazarlama çalışmaları da satışlara doğrudan yansımaktadır.

Günümüzde internet kullanıcılarının sosyal mecralarda oldukça aktif olması, e-ticaret yapan işletmelere de satış yapma imkanı sunuyor. Bu yüzden sizin de sosyal ağlarda aktif olmanız oldukça önemlidir. Sosyal ağlarda aktif olmanız kullanıcılarla devamlı iletişim içinde olmak, marka tanıtımınızı yapmak, kampanyalarınızı duyurmak,  tüketicilerden etkileşim ve geri dönüşüm almak için gereklidir.

3) İnternetteki görünürlüğünüzü ve ulaşılabilirliğinizi arttırın

E-ticaret satışları gerçekleştirebilmek için tüketicilerin markanızla ilgili içeriklerle karşılaşmaları gerekir. İçeriklerinizi karşılaşabilmeleri için internette ulaşılabilir ve görünür olmanız önemli bir rol oynamaktadır.

Markanızla ilgili ilgi çekici içerikler üretmek, reklam ve pazarlama çalışmaları yapmak, sosyal ağlarda aktif olmak internette görünürlüğünüzü ve ulaşılabilirliğinizi arttırmanıza yardımcı olacak çalışmalar arasında yer almaktadır.

4) Kişiselleştirmeleri kullanın

Sitenize üye olan ve düzenli olarak alışveriş yapan müşterilerin satın alma davranışlarını takip ederek, onlara daha kişiselleştirilmiş öneriler sunabilirsiniz. E-posta pazarlama çalışmalarında geçmiş alışverişlerine dayanarak ürün önerileri yapabilir, doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günlerin takibini yaparak, kişiselleştirilmiş ürün önerileriyle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

5) Tüketicilerin güvenini kazanın

Tüketicilerin markanıza olan güvenini arttırmanız kullanacağınız satış tekniklerinden biridir. Tüketiciler alışveriş yaparken alışveriş yaptıkları firmaya güvenmek isterler. Bu aşamada yapmanız gereken sitenizden alışveriş yapan kullanıcıların yorumlarını arttırmanız, güvenlik önlemlerini üst seviyede tutmanızdır.

6) E-ticarette ürün karşılaştırma özelliğine yer verin

Sitenizi ziyaret eden ve sitenizden alışveriş yapan kullanıcılar ürün karşılaştırma özelliğine dikkat ederler ve böylelikle satın alma kararlarını da değiştirebilirler. Bu nedenle sitenize ürün karşılaştırma özelliği eklemeniz çok önemli bir satış tekniğidir. Kullanıcıların aynı segmentteki ürünlerin karşılaştırılmasını sağlayarak kullanıcıların daha doğru kararlar vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

7) Çapraz ve upsell satış tekniklerini kullanın

Kullanabileceğiniz satış tekniklerinden birkaçı da çapraz ve upsell satış teknikleridir. Ürün sayfalarınızda çapraz satış tekniği ile kullanıcılara ürünle ilgili olabilecek yan aksesuar ya da benzer ürünleri göstererek onların sepetlerine ek ürünler koymalarını sağlayabilirsiniz.

8) Videolu içeriklere yer verin

Ürünlerinize talep yaratmak için videolu içeriklerden yararlanabilirsiniz. Videolu içerikler, kullanıcıların oldukça ilgisini çekmektedir. Yazılı içerikler ya da görseller yerine videolar tek seferde daha fazla bilgi vermektedirler.

Bu satış tekniğinde ürün tanıtımları, kutu açılımları, kampanya ve reklamlar gibi birçok farklı konsept barındıran videolu içeriklere yer verebilirsiniz.

9) Çok satan ürünlerinizi öne çıkartın

E-ticaret siteniz üzerinde kullanıcıların en çok ilgisini çeken ve en çok satan ürünleri ön plana çıkartmanız doğru bir satış tekniği olacaktır. Çok satan ve kullanıcılar tarafından olumlu geri dönüşler almış ürünler diğer kullanıcıların da dikkatini çeker. Bu da hem ürüne hem de markaya olan kullanıcı güvenini arttırır. Bu sebeple de ana sayfanız üzerinde çok ilgi gören ve çok satan ürünlerinizi ön plana çıkartın ve reklamlarınızın bir bölümünde de bu ürünlere yer verin.

10) İndirim kuponları oluşturun

Kullanıcıların dikkatini çeken ve onları alışverişe yönlendiren satış tekniklerinden biri de indirim kuponlarıdır. Kullanıcıların hesaplarına kupon kodları tanımlayarak onların firmanızdan alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.