E-ticaret’te Google Reklamı Vermek

Google’a reklam verme, e-ticaretin dijital pazarlama stratejilerinde üst sıralarda yerini alan çalışmalardan biriydi. Alışveriş reklamları e-ticaret firmalarına önemli bir geri dönüşüm sağlamaktaydı. Ancak 10 Ağustos itibariyle Google’ın alışveriş reklamlarını kaldırmasıyla e-ticaret firmalarının da reklam stratejilerini değiştirmesi gerekti. Bu karardan sonra kafalarda soru işareti bırakan soru; Google reklam verme çalışmaları e-ticaret firmaları için bir öncelik olmayacak mı? Bu merak edilen soruya yanıt olarak hayır diyebiliriz. Fakat Adwords kullanımıyla farklı reklam kampanyaları oluşturabilmeniz mümkün.

Google’ın alışveriş reklamlarını kaldırdığı bu süreçte Adwords kullanımını orantılı bir şekilde etkileyecektir. Ancak e ticaret firmaları bunun dışında da birçok farklı şekillerde reklam verebilirler.

Google’ın reklam firmalarını neden kaldırdığını ve bu süreçte ne yapılması gerektiğini sizler için yazımıza döktük.

E-ticarette Google reklam verme halen mantıklı mı?

Yazımızın giriş bölümünde de bahsettiğimiz üzere Google reklamları kullanmak için birçok farklı sebebiniz bulunuyor. Adwords kampanyalarında sadece alışveriş reklamları yer almadığı için bu reklamları farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Bunun hakkında birtakım bilgileri paylaşacağız.

En çok tercih edilen arama motoru; Google

Google’ın en çok tercih edilen ve kullanılan arama motoru olması nedeniyle Google reklam verme işlemlerine devam etmek isteriz. Kullanıcılar Google’da gün içerisinde milyarlarca arama gerçekleştirdiği için Adwords kampanyalarınızla burada reklam vermeniz daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişmenize ve yönlendirme trafiği çekmenize yardımcı olacaktır.

Geniş hedefleme özelliklerinden yararlanın

Hedefleme konusunda, Google reklam verme sürecinde birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Bu farklı hedefleme seçenekleri arasında konum, anahtar kelime, demografik, zaman aralığı, kullanıcı davranışları gibi seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler üzerinden yapacağınız hedeflemeler, reklam kampanyanızın ve markanızın geniş kitlelere ulaşmasını sağladığı için Adwords reklamlarından yararlanmalısınız.

İletişim bilgilerinizi öne çıkartabilirsiniz

Tüketicilerin bir bölümü halen telefon aracılığı ile firmalara ulaşmak ve destek almak istemektedir. Google reklam verme işlemlerinde de tüketicilerin sizle daha rahat iletişim kurabilmeleri için iletişim bilgileriniz öne çıkartacak reklam kampanyaları oluşturmanız çok önemlidir.

Reklam kampanyalarınızın tüm kontrolünü elinizde tutabilirsiniz

Google reklam verme işlemleri sonrasındaki süreçte reklam kampanyalarınızı sürekli olarak takip etmeniz ve analiz etmeniz çok kolaydır. Kampanyalarınızın nasıl sonuç verdiğini, ne kadarlık bir geri dönüşüm sağladığını ve ne kadar tıklandığını takip edebilir ve reklamlarınızın performansını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca dilediğiniz anda reklamlarınızı durdurup hedeflemelerinizi ve reklam ayarlarınızı değiştirerek reklamlarınızda daha çok verim sağlayacak çalışmalarda da bulunabilirsiniz.

Analiz etmesi kolaydır

Google reklam işlemleri sonrasında reklamların performans analizini yapmak çok kolaydır. Düzenli raporlar oluşturmak, sonrasında bu raporlar üzerinden analizlerde bulunmak ve gerçekleştirdiğiniz reklam çalışmalarının sonuçlarını daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.

Aylık, 3,6 ve 12 aylık yapılabilen analizlerle yıl içerisinde reklamlardan nasıl sonuç alındığını görebilir ve önünüzdeki yıllarda da bu raporlar üzerinde nasıl reklam vermeniz ve reklamınızı nasıl geliştirmeniz gerektiğine dair stratejiler oluşturarak reklam bütçenizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Reklam bütçelerinizin kontrolü de siz de olur

Google reklam verme sürecinde reklam bütçenizi de istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Düşük bütçeli veya bütçenize göre farklı reklam ve kampanyaları seçerek bütçe yönetiminizi yapabilirsiniz.

Marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz

Google reklam verme işlemleri sonrasında, kullanıcıları markanızın web sitesine yönlendirmeniz ve ilgili linkleri kullanıcıların önüne çıkarmanız markanızın yavaş yavaş bilinirliğine ve kullanıcılarının artmasına neden olacaktır. Google reklam kampanyalarının sağlayacağı bir diğer artı ise birçok farklı kitlenin de markanız ve firmanızla ilgili ürün ve içerikleri daha rahat görebilmeleridir.

SEO’ya kıyasla daha hızlı sonuç alırsınız

SEO çalışmaları mutlaka yapılması gereken uzun vadeli çalışmalardır. Ancak Google reklam verme işlemleriyle kısa vade de sonuç almanız mümkündür. Adwords reklamları ile kampanyanız başladığı andan itibaren doğru hedefleme, reklam içeriği ve anahtar kelime kullanımıyla daha hızlı bir geri dönüşüm sağlayabilirsiniz.