E-ticaret sektöründe hedef kitleniz ve yeni müşteriler tarafından güvenilir bir izlenim yaratmak istiyorsanız eğer bu rehberimiz size yardımcı olacaktır. E-ticaret sitenizin güvenilir olması, tüketicilerin web sitenizde rahat bir şekilde alışveriş yapabilmelerine olanak sağlar. Günümüzde bir çok kişi internet üzerinden alışveriş yaptığında dolandırılma ve aldatılma gibi sorunlarla karşılaştığı için internetten alışverişlerde güven sorunu yaşamaktadır ve ister istemez her siteye karşı bir ön yargı oluşturmaktadır. Müşterilerin sitenizde rahatlıkla alışveriş yapması için güvenilir bir hizmet verdiğinizi kanıtlamanız önemlidir. Artık tüketicilerin daha fazla internet üzerinden alışveriş yapması üzerine, alışveriş sitelerine güvenmesi de gerekmektedir. E-ticaret sektöründe web sitenizin güven kazanması, hedef kitlelere ulaşmanıza ve sadık müşteri kitleleri oluşturmanıza da olanak sağlar. E-ticaret sitenizin güvenilir bir izlenimi olması için yapabileceğiniz çalışmaları bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

E-Ticaret Sektöründe Güvenli Site İzlenimi Nasıl Oluşturulur?

Tüketiciler İçin Verdiğiniz İlk İzlenim Önemlidir

Tüketiciler tarafından verdiğiniz ilk izlenim önemlidir. İlk izlenim açısından da web site tasarımınız başta gelmektedir. Site tasarımınızın özensiz, karmaşık ve eski olması; sitenize ilk defa gelen kişiler için olumsuz bir izlenim oluşturur. Sitenizde modern, özenilmiş ve kolay bir arayüze sahip aynı zamanda kullanım açısından basit bir tasarım kullanmanız halinde kullanıcıları zamanından etmeyerek ulaşmak istedikleri ürünlere hızlı bir şekilde ulaşması için kullanıcılara güvenli site sunmanız adına ilk adımınızı tasarımınızı geliştirerek atabilirsiniz.

E-PazarSoft‘un e-ticaret paketlerini kullanarak kendi e-ticaret sitenizi kolaylıkla kurun, modern ve güvenilir bir tasarım ile daha fazla müşterinin sitenizi ziyaret etmesini sağlayın.

E-Ticaret Sektöründe Güven Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

1-İletişim Bilgilerini Web Sitenizde Bulundurun

Tüketiciler tarafından web sitenizin güvenilir olması için ilk olarak iletişim bilgilerinizi sitenizde ve bulunduğunuz bütün pazarlama platformları veya sosyal medyalarda açıkça belirtmelisiniz. Müşteri sizden bir ürün veya hizmet satın almadan önce, satış sonrası müşteri hizmetlerine ulaşmak ve destek almak için iletişim bilgilerinize rahatlıkla ulaşmalıdır. Aynı zamanda iletişim bilgilerinizde seçeneklerin çok olması da güvenilir bir site olduğunuzu gösterir. Mevcut iletişim bilgilerinizi ve adreslerinizi açıkça paylaşmalısınız.

2-Hakkımızda Sayfasına Detay Verin

Sitenizde bulunacak olan ”hakkımızda” bölümünüzün içeriği de güven kazanmanız açısından önemlidir. Müşteriler hakkımızda bölümünü öncelikli olarak ziyaret etmeseler bile, markanızın içeriği hakkında daha fazla bilgi almak için bu bölüme bakmak isteyebilirler. Web siteniz üzerinde bu bilgileri müşterilere detaylı olarak belirtebilirsiniz. Kim olduğunuz, verdiğiniz hizmetler ve değerlerin gibi bilgilere yer vererek, markanızı karşı tarafa daha sağlıklı şekilde tanıtabilirsiniz.

3-Özgün Olmayan Ürün Açıklamaları Kullanmayın

Diğer üretici firmaların önceden hazırlamış ve yayınlamış olduğu ve diğer firmalar tarafından da kullanılan farklı ve özgün olmayan ürün açıklamalarına yer vermek markanız açısından size eksi bir diğere sağlar. Sektörde bulunan diğer firmaların bu içerikleri birebir şekilde kullandıkları zaman tüketici gözünde güvenilirliğini ve özgünlüklerini kaybederler. Bu nedenlerden ötürü özgün bir şekilde ürün açıklaması kullanmanız önemlidir. Güven kazanmanız haricinde, özgün ürün açıklamalarınız olursa eğer; oluşturduğunuz içerikler sayfanızın SEO değerini de artırır. Eğer bir yerden alıntı yaptığınız içerikleri kullanırsanız kopyalamış olursunuz bu sebeple sayfa değeriniz yükselmek yerine aksine düşüş yaşayacaktır.

4-Ürün Fotoğraflarını Kaliteli Seçin

Markanızın değeri için web sitenizde kullandığınız ürün fotoğraflarının kaliteli olması oldukça önemlidir. Düşük çözünürlüğe sahip ve sadece bir açıdan çekilmiş, devamı olmayan ürün fotoğrafları güvenilirliği düşürdüğü gibi müşterilerin ilgisini çekmeyecektir. Ürün fotoğraflarının kalitesiz olması sattığınız ürününde kalitesiz olacağı algısı yaratır ve ürününüzü özensiz gösterir.

5-Müşteri Yorumlarını Sitenizde Bulundurun

Güvenilir bir web sitesi olduğunuzu kanıtlamak adına, müşterilerinizin daha önceden ürün ve hizmetlerinizle ilgili yapmış oldukları yorumları sayfanızda göstermelisiniz. Sizden bir ürün veya hizmet satın almış olan müşterilerin yaptıkları yorumlar, yeni kullanıcılar ve müşteriler için iyi bir satın alma izlenimi yaratacaktır. Oldukça olumlu yorumlarınız var ise otomatik olarak yeni müşterilerin de yorumlara odaklı olarak sitenizden alışveriş yapma olanağı artar.

6-Sitenizde HTTPS Protokolü Kullanın

HTTPS; ağ sunucusunun şifreli ve güvenli olarak tanımlanmasını sağlamakta ve şifreli bağlantıya izin vermektedir. HTTPS, çift yönlü veri güvenliği oluşturduğundan; müşterilerin ve web sitenizin özel denebilecek verilerinin çalınmasına karşı sitenizi korumaya yardımcı olacaktır. HTTPS protokolü, web sitenizin tümünü ve veri transferlerinin şifrelenmesini sağlar, bu nedenle ek olarak güvenlik katmanı oluşturur. Sadece güvenlik konusunda değil, HTTPS mevcut sitelerin değeri de arttığından sitenin arama sorgularında üst sıralamalarda çıkmasını da sağlamaktadır.

7-Ödeme Yöntemlerinde Güvenlik Sağlayın

Ödeme konusunda müşteriler tarafından güven kazanmanız ve aynı zamanda alışveriş sırasında ödeme güvenliğini artırmak için sitenizde 3D Güvenli Ödeme seçeneği sunabilirsiniz. E-ticaret sektöründe web sitenizin tüketiciler tarafından güven kazanmasında önemli olan bir etken de ödeme yöntemleriniz de uyguladığınız güvenliktir. Ödeme sırasında iki aşamalı bir güvenlik sunan 3D Güvenlik sitemini kullanabilirsiniz. Sanal POS ayarlarınızı yaparken 3D Güvenlik ile ödeme kabul etme seçeneği de size sunulmaktadır, doğrudan 3D Secure aktive ettiğinizde, kullanıcılara daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunarsınız.

3D Secure Sitemi ve E-ticaret için faydaları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz; 3D Secure Sisteminin E-ticaret için Avantajları adlı rehberimize göz atabilirsiniz.