E-ticarette İhracat Yapılan Ülkeye Yönelik İçerik Pazarlaması

E-ticaret firmaları hedef kitlelere ulaşarak ve pazar payını arttırarak yurtdışına kolaylıkla satış yapabilmektedir. Bu noktada içerik pazarlamasından yararlanarak ürün satışlarını ve marka bilinirliğini arttırabilmektedir. Aynı zamanda kendilerini her bakımdan geliştirebilmektedir. Biz de bu yazımızda e-ticarette ihracat yapılan ülkeye yönelik içerik pazarlamasından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak içerik pazarlaması yapılan ülke kültürlerine yönelik bilgi alabilirsiniz. Buna göre içerik planlaması yaparak e-ticaret firmanızı geliştirebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

E-ticaret firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere doğrudan ulaşmak, bu kitlenin dikkatini çekmek ve kar elde etmek amacıyla kitlelerindeki kişilere belirli aksiyonlar gerçekleştirmek için üretilen içeriklerin pazarlanması içerik pazarlaması olarak tanımlanmaktadır. İçerik pazarlaması e-ticaret firmaları için oldukça önemli olan bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama yöntemi e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan yurtdışına satış yapan e-ticaret firmalarının da yararlandığını söylemek mümkündür.

İçerik Pazarlamasının İhracat Yapan E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İhracat yapılan ülkeye yönelik içerik pazarlama yönteminden yararlanan e-ticaret firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • İçerik pazarlama yöntemi ihracat yapan e-ticaret firmalarının satışlarını ve marka bilinirliğini büyük çapta arttırmaktadır.
  • Kalıcı bir pazarlama türü olan içerik pazarlaması, e-ticaret firmalarının pazarlama maliyetlerini ciddi miktarlarda düşürmektedir.
  • İçerik pazarlama yönteminden yararlanan e-ticaret firmaları web sitelerindeki ziyaretçi sayısını ve geri dönüşüm oranını arttırmaktadır.
  • İçerik pazarlaması potansiyel müşterileri mevcut müşterilere, mevcut müşterileri ise kalıcı ve sadık müşterilere dönüştürmeye olanak sağlamaktadır.
  • Blog içeriklerine yer veren e-ticaret firmaları yurtdışına satış yaparken kalıcı bir değere sahip olmaktadır.
  • Yurtdışına satış yapan e-ticaret firmaları Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi popüler olan sosyal medya platformlarında daha kolay bir şekilde içerik üretebilmektedir. Dolayısıyla da içerik pazarlamasının sosyal medya planlaması konusunda firmalara yardımcı olduğunu söylemek mümkündür.

Sizler de yurtdışına satış yapan ya da yapmayı amaçlayan bir e-ticaret firmasıysanız içerik pazarlama yöntemini kullanabilirsiniz. Böylelikle içerik pazarlama yönteminin firmalara sağladığı pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. Ancak bu noktada ülkelerin kültürlerini göz önünde bulundurmanız gereklidir. Buna yönelik olarak içerik pazarlaması yapmaya özen göstermelisiniz.

E-ihracat Yapılacak Ülkenin Kültürünü Göz Önünde Bulundururken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sosyal medya reklamlarının gücünü kullanın

Her geçen gün artan sosyal medya kullanımı beraberinde reklam çalışmalarını da getirmektedir. Sosyal medya reklamları e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Bu noktada yurtdışına satış yapacak olan e-ticaret firmalarının satış yapılacak ülkenin sosyal medya kullanım alışkanlıklarını bilmesi gereklidir. Ülkedeki kullanıcıların hangi zaman aralıklarında sosyal medyayı kullandıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Ardından da dijital pazarlama çalışmaları yaparak satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Arama motorlarından yararlanın

Arama motorları herhangi bir konu hakkında bilgiye ulaşmak, ürün ve hizmet satışı yapmak için oldukça önemlidir. Dolayısıyla ülkelerin kültürlerine yönelik içerik pazarlaması yapmak isteyen e-ihracat firmalarının öncelik olarak göz önünde bulundurması gerekenlerden biri arama motorlarıdır.

Günümüzde en büyük arama motoru Google olsa da bazı ülkelerin farklı arama motorlarını da kullandığını söylemek mümkündür. Bu nedenle e-ihracat yapılacak ülkelerin kültürüne yönelik çalışmalar yapabilmek için Google haricinde farklı arama motorlarından da yararlanmak gereklidir. Bu noktada en çok kullanılan diğer arama motorlarını da belirlemelisiniz. Ürün ve hizmet satışınızı gerçekleştireceğiniz ya da gerçekleştirdiğiniz ülkelerdeki arama motoru kullanımını incelemelisiniz. Ulaştığınız arama motorları üzerinden reklam verdirebilir ve içerik paylaşımı yapabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri araştırın

Günümüzde e-ticaret sektörüyle uğraşan firmalar anahtar kelimeler ile araştırma yapmaktadır. Fakat yapılan araştırmalar ülkenin diline ve kültürüne göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle satış yapılacak ülkenin diline hakim olarak içerik pazarlaması yapılacak olan ülkenin arama terimlerini göz önünde bulundurmanız gereklidir. Anahtar kelime araştırması yaparken rakiplerinizi de analiz edebilirsiniz. Rakip firmaların içeriklerin yönelik üretilecek içerikler aracılığıyla anahtar kelime araştırmanızı hızlandırabilirsiniz.