E-ticaret sektöründe yurt içi ve yurt dışı satışları arttırabilmek için bazı stratejilerin izlenmesi gereklidir. Yenilikçi, modern siteler daha çok müşteri çekebilirken çağın gerisinde kalan e-ticaret siteleri tarihteki yerini alıyor. Bu düzende ayakta kalabilmek için sürekli yenilikleri takip etmeniz gerekiyor. E-ticaretle ilgili birçok farklı kavram var. Bunlardan bazıları da ihracat yapanları yakından ilgilendiriyor. Gelin birlikte bunların neler olduğuna göz atalım.

E-ticaret sektöründe sadece yurt içi satışlarla yetinmek istemiyorsanız, daha da büyümek ve gelişmek istiyorsanız mutlaka mikro ihracatı deneyin. Mikro ihracat birçok işletmenin kısa sürede kazancını ikiye katlamasına yardımcı olmuştur. Bu sistemde hangi ülkeye satış yapacağınız ve vergi ödenekleri bilinmelidir. Buna uygun bir bütçe hesabı yaparak kısa sürede çok iyi miktarlar kazanabilirisiniz. Yurt dışı satışlarında döviz geliri elde edeceğinizden kazancınız daha da fazla olacaktır. Reklam çalışmalarınızı sadece yurtiçinde değil yurt dışında da yapmanız gerekir. Bunu oturduğunuz yerden planlayabilir, yurt dışındaki tüketicilere sosyal medya aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Aşağıda mikro ihracat ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler ışığında yolun neresinden başlamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Mikro ihracat kısa sürede markalaşmanıza ve adınızı duyurmanıza yardımcı olacak bir yöntemdir. Rakiplerinizi kısa sürede bu yöntemle eleyebilirsiniz.

Mikro İhracat

E-ticaret sektöründe her geçen gün ihracat yapmak isteyenler in sayısı artmaktadır. Bunun sebebi yurt dışından gelen ödemelerin döviz girdisi olarak gelmesidir. Bu da bu sektörde daha hızlı ilerlemeyi ve daha fazla kazanç elde etmeyi sağlamaktadır. Bu noktada mikro ihracat mutlaka bilinmelidir. Mikro ihracat, gümrük beyanlarının dikkate alınması gereken ve belli sınırları olan bir ihracat sistemidir. Bu sistemde 15000 Euro ve 300 kg ağırlık açılamamaktadır.

Mikro İhracatın Faydaları

Mikro ihracat ile iyi bir satış oranı yakalayabilmek mümkündür. İşletmeler bu yöntemle yurt dışında yaşayanlara ulaşabilir ve ürünlerini daha hızlı bir şekilde satışa sunabilir. Bu de depoların hızla tükenmesine ve yerine yenilerinin gelmesine imkan verir. Ayrıca yurt dışında gelen ödeme stillerinde para birimi farklıdır. Bu da işletmelerin Euro, dolar gibi para birimlerinden kazanmasını sağlar. Döviz geliri e-ticaret firmalarının kazançlı olmasını sağlar.

Mikro ihracat yapan firmaları bekleyen diğer bir güzellikte bu aşamaların çok hızlı gerçekleşmesi ve gümrükte takılmamasıdır. Bu durum müşteri memnuniyetini arttırarak, kurumsal kimliğin güç kazanmasını sağlar. Gerekli işlemler internete işlenir ve müşteri de tüm süreci online olarak görebilir. İki taraf için de oldukça faydalı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı ülkelere satış yaparken gümrük vergisi alınmamaktadır. Bu da yurt dışından milyonlarca kişinin ürünlerinizi rahatça alabilmesi demektir. Amerika’ya satılan ürünler 800 dolara kadarsa gümrük vergisi ödenmez. Bu gibi başka ülkelerde mevcuttur. İşletmez bu sayede herhangi bir kayba uğramadan kazanç elde etmiş olacaklardır.

Mikro ihracatta satacağınız ürün için sürekli ihracatçılar birliğiyle irtibatta olmanız ve onlardan onay almanız gerekmez. Bu da işletmelerin hız kazanmasına ve satmak istedikleri ürünü hızlı bir şekilde satabilmelerine olanak tanır. Bu sistemde ürünler hafta donu da gönderilebildiğinden, zaman kaybı neredeyse hiç yoktur. İşler son derece hızlı ilerler.

Mikro ihracat ile müşteri güvenini arttırarak sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Sadık müşterileriniz bir ürüne ihtiyaç duyduğunda ilk olarak sizin sitenize bakar. Bu da yavaş yavaş markalaşma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Markalaşma sonucu memnun kalan müşteriler yaptıkları alışverişi çevrelerindekilere de sunar. Bu sayede siz fark etmeden reklamınız da yapılmış olacaktır.

Görüldüğü üzere mikro ihracat oldukça etkili bir yöntemdir. E-ticarette yurt dışı satışı yapmak istiyorsanız mutlaka mikro ihracat ile ilgili detayları öğrenin. 300 kg ağırlığa kadar istediğiniz ürünü kolayca yurt dışındaki tüketicilere ulaştırabilirsiniz. Bu durum döviz geliri elde etmenizi sağlarken, bir yandan rakiplerinizi daha hızlı elemenize de yardımcı olur. Rakiplerinizin her geçen gün arttığını da unutmamanız gerekir.