Günümüzde internet kullanımı çok yüksek. Bu nedenle internet üzerinden çeşitli reklamlar ve de satışlar yapmak oldukça iyi bir pazarlama sistemi olmaya başladı. Dünya çapınla milyonlarca internet kullanıcısı olması bu satışların oldukça karlı olmasını sağlıyor. E- ticaret yapmak için doğru çalışan ve estetik olan bir web sitesi kurmanız yeterli olacaktır. Bu web sitesi sayesinde ürünlerinizi satışa sunabilirsiniz. Doğru yerde doğru şekilde reklam yapmak müşterilerinizin artmasını sağlayacaktır. E-ticaret günümüzde olmazsa olmaz bir pazarlama yöntemidir.

  1. E-posta Stratejisi

E- posta stratejisi oldukça bilinen bir strateji olsa da bunu etkili kullanmak bilgi gerektirir.  Hedef kitlenize uygun olan kişileri listelemek en önemli adımdır. Bu kişilerin hedef kitlenize uygun olması oldukça önemlidir. Bu liste tamamlandıktan sonra bu insanlara mailler atılmalıdır. Atılan maillerde genel kampanyalar yerine daha kişisel bir kampanyaymış gibi bilgi verilmelidir. Bu yöntem müşteriyi özel hissettirerek daha fazla alışveriş yapmaya itecektir. E posta atmanız gereken belirli durumlar vardır;

Hoş geldiniz e- postası, en önemli e postalardan birisidir. Bu e- postayı sitenize bir kişi abone olduğunda atmalısınız. Bu e- postalar müşterileri özel hissettirecek ve o sitenin bir üyesi olduğunu belirtecektir.

Sepet kalan ürün e- postaları, bu e- postalar önemli bir pazarlama stratejisidir. Bu e- postaları müşteri ürünleri sepete atıp siteyi terk ettiğinde atmalısınız. Bu durum müşteriyi ürünü almaya teşvik edecektir. Hatta bu müşterilere ek yüzde 5 indirim vererek alma isteklerini daha da arttırabilirsiniz.

 Vazgeçme E-postası, bu e- postalar uzun süre ürünlere bakıp satın almayan müşterilere yollanmalıdır. Bu e- postalar kişisel oldukları için insanlar üzerinde olumlu etki yaparlar.

Onay e -postaları, müşteri ürünü sipariş ettikten sonra gönderilmesi gerekir. Bu e- postalarda ürünün hangi kargoya verileceği ve de sipariş numarası belirtilmelidir. Bu e- postalara müşteriler çok önem verir bu nedenle yanlış yapmamak çok önemlidir. En çok okunan e- postalar bunlardır. Müşteriler bu e- postaları alamazsa siparişlerinde sorun yaşandığını düşünebilirler.

  • SMS Stratejisi

SMS e- ticarette de kullanılması gereken bir stratejidir. Günümüzde maillerden daha çok okunduğu için SMS de e-ticaret yapan firmalar tarafından kullanılmalıdır. SMS’ler diğer bilgi mesajlarına göre çok kısa sürede okunmaktadır.

  • İçerik Pazarlama Stratejisi

Satışı yapılan her şey için içerik pazarlaması yapmak mümkündür. Ürünün içerik pazarlamasını yapmadan önce ürünün sağladığı yararları gözlemlemek önemlidir. Bunları belirledikten sonra ürün içeriklerinizi kolayca oluşturabilirsiniz.  İçerikleriniz de ürünün ne kadar kaliteli olduğu ve ne gibi avantajlar ve kolaylıklar sağladığı belirtilmelidir. Bunun yanı sıra içerikte markanızı övmeyi ihmal etmeyiniz. İçerikleri ürünün açıklamasına ve reklamlarda kullanmalısınız. İyi bir içerik ürüne olan ilgiyi kat ve kat arttıracaktır.

  • Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal medya günümüzde çok fazla kullanılmalıdır. Her gün milyonlarca insan sosyal medya hesaplarında vakit geçiriyor. Bu nedenle e-ticaret için sosyal medyayı kullanmalısınız. Sosyal medya uygulamalarını ürünlerinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Sosyal medya da ürünlerinizin reklamını yaparak daha fazla insanın sizin markanızı keşfetmesini sağlayabilir ve daha fazla satış yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal medya mecralarında otomatik bir hedef kitlesi oluşturabilirsiniz. Paylaşımlarınız kiminin hoşuna gidiyor ise onun keşfetin de yer almaktadır. Böylece farklı insanlar sizi tanır ve sayfanızı ziyaret edebilir. Sosyal medya iletişim kurmak için de oldukça faydalı bir platformdur.

  • CRM Stratejisi

CMR yani müşteri ilişkileri yönetimi e- ticaret için oldukça önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında müşteriler sizlerle kolayca iletişime geçmek isteyecektir. CMR teknolojisiyle bu konuyu kolayca halledebilirsiniz. Bu teknoloji müşterilerinizle olan iletişiminizi kolayca güçlendirecektir.

E- ticaret ve e- ticaret stratejileriyle ilgili bütün sorularınızı bize iletebilirsiniz. Bu alanda kendini geliştirmiş kadromuzla aklınızdaki bütün soruları sileriz. Bize her zaman ulaşabilirsiniz.