E-ticaret ile yılsonu gelirken, indirim dönemleri de öne çıkıyor ve bu dönemde kullanacağınız reklam ve pazarlama stratejileri satışlarınız için oldukça önemli etkiye sahip. Bu planlamalarla geri dönüşümlerinizi ve yatırım karınızı artıracak planlamalar oluşturarak, yıl içerisindeki kampanyalarınızın popüler olmasını sağlayabilirsiniz. Her sezon farklı kampanyalar oluyor olsa da planladığınız reklam ve pazarlama stratejilerinizi tüm kampanyalarınıza uygulayabilirsiniz. Yaklaşmış olan Black Friday ve yılbaşı kampanyalarına bakarsak, bu stratejiler üzerine şimdiden çalışmalısınız.

Kampanya düzenleyeceğiniz ürünlerinize karar verin

ilk olarak indirim döneminde ön plana çıkartacağınız ürünlere karar verin. Bu şekilde hangi ürün gruplarında reklam ve kampanyaları yapmanız gerektiğini belirlemiş olursunuz buna göre stok planlaması yaparken de bu ürün gruplarına dikkat etmeye başlarsınız. İndirime girecek ürünlerinizle ilgili görsel çalışmalarını ve içerikleri hazırlamak için de elinizde bir veri olur.

Müşteriye ne tür fırsatlar sunacağınızı belirleyin

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda kampanyadan önceden belirlemelisiniz. Web sitenizden indirimli satışlar, kupon kodları, yüzde olarak indirimler, bir alana bir bedava gibi farklı indirim türlerinden hangilerini uygulayacağınıza önceden karar vermelisiniz. Bu şekilde reklam ve indirim içeriklerinizi daha net bir şekilde oluşur ve e-ticaret sitesi ile üzerindeki düzenlemeleri daha kolayca yaparsınız. Kupon kodu ya da indirimleri kullanırken indirim dönemlerinde bundle ürünlerden de kullanarak, fırsatlarınıza bu tür ürünleri de ekleyebilirsiniz. Bundle ürünler, sepet ortalamanızı artırmanızı sağlar.

Sosyal platformlar için gönderilerinizi hazırlayın

Reklam ve pazarlama için kullanacağınız sosyal medya gönderilerini de kampanya döneminden önce hazırlamaya başlayın. Reklamların yanı sıra organik takipçilerinize ulaşabilmek için sosyal platformlar yararlıdır. Atacağınız gönderiler için de kampanyalarınızla ilgili farklı sosyal medya gönderileri hazırlayabilirsiniz. Genel kalıplarla kampanyalarınızdan bahseden bir içerik oluşturabilirsiniz ya da ürünleriniz bireysel olarak da farklı içerikler oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem sosyal medya da paylaşacak içerikler yaratabilirsiniz hem de indirimlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu içerikleri story olarak da oluşturarak, daha fazla etkileşim alma şansını yakalayabilirsiniz. Özellikle Instagram da story içerikleri daha fazla dikkat çektiği için kampanya tanıtımlarınız için storylerden de yararlanabilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarınızı yapılandırın

Sosyal platformlar reklam ve pazarlama çalışmaları için oldukça önemli mecralardır. Tüketiciler gün içerisinde zamanlarının büyük bir kısmını bu mecralarda geçiriyor olması kampanyalarınızı tüketicilere ulaştırabilmek için sosyal medya reklamlarını kullanmanız gerektiğini gösterir. Farklı kitlelere erişmenin yanı sıra mevcut kitlenize de ulaşmak indirimlerinizi duyurmak ve kullanıcıları web sitenize çekebilmek için sosyal medya reklamları oldukça büyük etkiye sahiptir. Hedef kitlenizin kullandığı sosyal ağları öncelikli tutarak, kampanya metinlerinizi, görsel veya videolarınızı hazırlayarak, reklam içeriklerinizi paylaşmanız gerekmekte.

Hedeflemelerinizi iyi planlayın

Reklam ve pazarlamalarınızdan en iyi verimi alabilmeniz için planlamaları de doğru yapmalısınız. Özellikle reklam kampanyalarınızın hedef kitlelere ulaşmasını sağlamanız, kampanyalarınızın daha aktif kullanılmasını sağlar. Eğer doğru kitlelere hitap edemezseniz hem potansiyel satışları kaçırır hem de reklam bütçenizi yanlış harcadığınız için zarar edersiniz. Reklam yapacağınız platform üzerinde hedefleme planı üzerine çalışmanız, farklı ürünler için farklı hedef kitlelere reklamlar yapmanız iyi olacaktır.

Acele etme hissini tetikleyin

Reklam ve pazarlama çalışmalarınızda müşterilerin sizden daha hızlı alışveriş yapmaya yönlendirmek için aciliyet hissini oluşturun. Örneğin az sayıda stok bulundurmak, indirim için bitiş tarihini ürünün yanına yazmak gibi kullanıcıları hızlı bir şekilde satın almaya geçirecek ve onlara aciliyet hissini yaşatacak reklam çalışmaları yapmanız, satışlarınıza olumlu etki yaratacaktır.

Zamanlamayı iyi ayarlayın

Yılsonu yaklaşırken, reklam ve pazarlama içeriklerinizin hazır olması gerekmektedir. Önceden çalışmalar yaparak, indirim tarihi öncesinde medya içeriklerinizi bitirmelisiniz. Son dakikaya iş bırakmayın eğer son dakikaya kalırsa işleriniz zorlaşır. İndirim tarihi geldiğinde reklamlarınızın gösterimlerine başlamanız önemlidir.  Reklam verme saatleriniz ve hedef aldığınız kitlenin ne zaman sosyal medya kullandığı oldukça önemlidir. Bu durumları göz önüne alarak adım atın.