Sosyal medyanın kullanımı ve etki alanı günden güne genişlemektedir. Bu nedenle e-ticaret firmaları da ürün ve hizmetlerini hedef kitleye ulaştırmak için sosyal medyanın gücünden yararlanmaktadır. Sosyal medyanın gücünden yararlanırken de tanınmış kişi ve hesaplarla marka ve işbirliği gerçekleştirmektedir. İlgi çekici içerikler üreten, markaların tanıtımını yapan, tüketicileri harekete geçiren tanınmış kişi ve hesaplara influencer denilmektedir. Bu noktada e-ticaret firmalarının amaç ve hedeflerine uygun influencerları bulması oldukça önemlidir. Bunun için öncelikle de firmaların influencerlar hakkında bilgi sahibi olmaları gereklidir. Biz de bu yazımızda influencerlar hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Mega Influencer Nedir?

Sosyal medyada geniş kitlelere hitap eden ve etki alanının büyük olduğu influencerlar mega influencer olarak adlandırılmaktadır. Genellikle mega influencerlar bir milyondan fazla takipçiye sahiptir. Dolayısıyla sanatçı ve oyuncu gibi kategoriler bu gruba dahildir. Mega influencerların hedef kitlesine bakıldığında farklı ilgi alanlarına sahip kişilerin olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda yüksek erişime sahip olan influencerların takipçi kitlesi de oldukça çeşitlidir.

E-ticaret Firmaları İçin Mega Influencerların Önemi Nedir?

E-ticaret siteleri Mega influencerların geniş bir takipçi kitlesine sahip olduğu için markalara önemli ölçüde erişim sağlamaktadır. Ancak mega influencerların erişimleri büyük olsa da etki alanları daha düşüktür. Çünkü mega influencerlar markalar ile işbirliği konusunda oldukça seçici davranmaktadır. Bunun yanı sıra da mega influencerların takipçi kitlesinin fazla olmasından dolayı onlarla reklam ve işbirlikleri yapmak daha maliyetlidir. Aynı zamanda mega influencerların gerçek dönüştürücü etkiye sahip olmadıkları söylenmektedir. Bu durum takipçi portföyünün ülke, şehir gibi demografik ve psikografik çeşitliliğinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Macro Influencer Nedir?

Mega influencerlardan bir derece aşağıda yer alan macro influencerların sahip olduğu takipçi sayısı 100 bin ile bir milyon aralığındadır. Genellikle macro influencer grubunda ünlü kişilerden ziyade kendi ürettikleri içerikle belirli bir kitleye ulaşmış kişiler bulunmaktadır.

Macro Influencerların E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Macro influencerların takipçi kitlesinin mega influencerların takipçi kitlesine göre daha tutarlı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü macro influencerlar ürettikleri içeriklerle belli bir takipçi kitlesine sahip olmaktadır. E-ticaret firmaları da ürün ve hizmetlerine yönelik ilgi çekici içerikler üreten macro influencerlar ile çalışmayı tercih etmektedir. Böylelikle büyük ölçüde etkileşim ve geri dönüş almaktadır. Aynı zamanda doğru içerik ve doğru hedef kitle göz önünde bulundurulduğunda macro influencerların etki alanının mega influencerlara göre daha geniş olduğunu söylemek mümkündür.

Micro Influencer Nedir?

Micro influencerların takipçi sayıları bin ile yüz bin arasındadır. Bu takipçi kitlesinin genellikle tek tip bir kitleye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Daha niş bir alana hitap eden influencerlar, micro influencerlar arasında değerlendirilmektedir. Niş fakat etki alanı olarak nokta atışı yapma olasılıkları daha yüksektir. Çünkü micro influencerlar belirli bir anda uzman kişiler oldukları için o alana ilgi duyan takipçi kitlesine sahiptir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak Instagram sayfalarından bahsedebiliriz.

E-ticaret Firmaları Micro Influencerları Neden Tercih Etmeli?

Micro influencerların macro ve mega influencerlara göre daha küçük bir takipçi kitlesi vardır. Genellikle de micro influencerlar oyuncu, sanatçı gibi ünlü statülerinde değildir. Fakat e-ticaret firmaları marka düzeylerine göre influencerlardan yüksek etkileşim alabilmektedir. Örneğin modaya yönelik içerikler üreten bir micro influencer ile çalışan butik Instagram sayfası hedeflediği kitleye doğrudan ulaşabilmektedir.

E-ticaret firmalarının reklam ve işbirliklerinde micro influencerları tercih etme nedenlerinden biri de genellikle makro influencerlardan çok daha az maliyetli olmalarıdır. Maliyet olarak az olmasının e-ticaret firmalarını düşündürmesine gerek yoktur. Çünkü istenen etkiye fazlasıyla sahip olabilmektedir. Micro influencerlar özellikle de popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da yüksek düzeyde etkileşime sahiptirler. Sizler de bir e-ticaret firması olarak reklam ve işbirlikleri yapmak için hedeflediğiniz amaçlar ve bütçeniz doğrultusunda influencer kategorilerinden birini tercih edebilirsiniz.