E-ticarette Instagram Hikaye Paylaşımının Yeri

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya platformlarına duyulan bu ilgi, platformların kendilerini yenilemesini beraberinde getirmektedir. Kendini sürekli yenilemeye devam eden popüler sosyal medya platformlarından biri de Instagram’dır. Instagram’ın geliştirdiği her özellik kullanıcılar tarafından oldukça sevilmektedir. Instagram’ın hayata geçirdiği hikaye özelliği de bunlardan biridir. Biz de bu yazımızda Instagram hikaye özelliğinden ve bu özelliğin e-ticaretteki yerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak Instagram hikaye özelliğini siteniz için etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

Hikaye Özelliği Nedir? Nasıl Paylaşılır?

Instagram hikayeleri; uygulama panelinin üst kısmında görüntülenen ve paylaşımının ardından 24 saat sonra kaybolan fotoğraf, video ve ses paylaşımıdır. Instagram’da hikaye paylaşımı yapmak için;

 • Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Instagram ana sayfasının sol üst köşesinde yer alan Hikayem bölümüne tıklayın.
 • Ardından fotoğraf veya video çekebilirsiniz ya da daha önce çektiğiniz fotoğraf ve videoları galeriniz üzerinden kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Instagram Hikaye Özellikleri Nelerdir?

Instagram Hikaye özelliğini geliştirerek pek çok farklı özellik eklemiştir. Instagram hikayelerinde kullanılabilecek özellikler şunlardır;

 • Bahset: Fotoğraf ya da video paylaşımlarında arkadaşlarınızı etiketlemenizi sağlayan özelliktir.
 • Konu etiketi: Bahsetmek istediğiniz kelimenin önüne # işareti eklenerek hashtag oluşturmaya yarayan bir özelliktir.
 • Konum: Bulunduğunuz konumu ya da fotoğraf veya videonun çekildiği yerin konumunu paylaşmaya yarayan özelliktir.
 • Anket: Kullanıcılara soru sormaya yarayan bir özelliktir.
 • Müzik: Hikayelerinize müzik eklemeye yarayan bir özelliktir.
 • Soru sorma: Hikayenizi gören takipçilerinizin sizlere soru sormasını sağlayan bir özelliktir.

Sizler de markanızın Instagram hesabında hikaye özelliğini kullanarak, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Hikaye Paylaşımı E-ticaret Sitelerine Ne Gibi Katkılar Sağlar?

Sizi Daha Geniş Bir Kitleyle Buluşturun

Instagram Story paylaşımının e-ticaret sitelerine sağladığı öncelikli katkılardan biri ulaşılan kitledir. Instagram Hikaye özelliği kullanan e-ticaret firmaları daha önce etkileşime girmedikleri takipçilerle buluşabilme fırsatını yakalayabilmektedir. Hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilen e-ticaret firmaları aynı zamanda marka bilinirliğini de arttırmaktadır. Sizler de Instagram Hikaye özelliği kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Farklı İçeriklere Yer Verin

Görselliğe dayalı bir platform olan Instagram’da genellikle fotoğraf ve video paylaşımı yapılmaktadır. Instagram kullanımının her geçen gün artmasıyla günümüz koşullarında yapılan paylaşımların yaratıcılığı da artmaktadır. Daha yaratıcı içerikler geliştirebilmek için de Instagram’ın Hikaye özelliğinden yararlanılmaktadır. Sizler de Instagram’ın hikayeler bölümünde yer alan;

 • Anket
 • Soru sorma
 • Müzik
 • Gif
 • Boomerang

Gibi özelliklerini kullanabilirsiniz. Böylelikle hem takipçilerinizin eğlenceli anlar yaşamasını sağlayabilir hem de markaya olan sadakatlerini arttırabilirsiniz.

Takipçilerinizi Sitenize Yönlendirin

Çoğumuzun bildiği üzere Instagram gönderilerinde link paylaşımı yapılamamaktadır. Link paylaşımıyla sitelerine yönlendirme yapamayan e-ticaret firmaları bu durumdan ziyaretçi açısından olumsuz etkilenmektedir. Fakat 10 bin takipçiye sahip olan e-ticaret firmaları hikaye özelliğinden yararlanarak kolaylıkla linkleme yapabilmektedir. Sizler de hikaye bölümünde yer alan yukarı kaydırma özelliği ile takipçilerinizi sitenize, blog içeriklerinize, kampanyalarınıza, ürün ve hizmetlerinize yönlendirebilirsiniz. Böylelikle sitenize gelen ziyaretçi oranını ve geri dönüşüm oranını arttırabilirsiniz.

Satışlarınızı Büyük Ölçüde Arttırın

Instagram Hikaye özelliği ile satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilmeniz mümkündür. Bunun için ürün ve hizmetlerinizin görsellerini paylaşabilir, kullanıcıları sitenize yönlendirebilirsiniz. Aynı zamanda düzenlediğiniz kampanyaları duyurabilirsiniz. Sizler de Instagram Hikayeler özelliğinin sağladığı avantajlardan yararlanarak kullanıcıların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. Böylelikle de e-ticaret sitenizin satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Oranınızı Arttırın

E-ticaret siteleri için müşteri yorumları ve geri dönüşümleri oldukça önemlidir. Birçok e-ticaret firması müşteri yorumlarını ve geri dönüşümlerini öğrenebilmek için müşterilere mail veya SMS üzerinden değerlendirme anketi göndermektedir. Ancak günümüz koşullarında müşteri memnuniyetini öğrenebilmek bir hayli kolaydır. Bunun için Instagram Hikayeler bölümünden anket, soru sorma, test gibi özelliğini kullanabilirsiniz. Dolayısıyla müşterilerinizden geri dönüş alabilir, ürünler hakkında düşüncelerini öğrenebilirsiniz.