E-ticarette Instagram Postu Nasıl Tasarlanır?

2010 yılında karşımıza çıkan Instagram, Mike Krieger ve Kevin Systrom geliştirilmiş ve görsellik üzerine kurulmuş popüler bir sosyal medya platformudur. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu platforma e-ticaret firmalarının verdiği önem de her geçen gün artmaktadır. Pek çok e-ticaret firması Instagram’da içerikler üreterek ve Instagram şablonlarına önem vererek kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Böylelikle hem etkileşim oranlarını hem de satışlarını arttırabilmektedir. Peki, e-ticaret firmaları Instagram’da post hazırlarken nelere dikkat etmelidir ve hangi popüler araçlardan yararlanmalıdır? Gelin bu sorulara cevap bulacağınız yazımıza bir göz atalım.

Instagram İçin Post Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Her sosyal medya platformunu birbirinden ayıran özellikler vardır. Instagram’ı diğer platformlardan ayıran özellik ise post boyutlarıdır. Instagram’da post tasarlamak isteyen e-ticaret firmalarının Instagram post boyutlarını dikkate alarak görsel tasarımı yapması gereklidir. Bu noktada bilinmesi gereken post boyutları şunlardır:

 • Instagram kare post boyutları 1080 x 1080 pikseldir.
 • Instagram hikaye boyutları 1080 x 920 pikseldir.
 • Instagram yatay post boyutları 1080 x 566 pikseldir.
 • Instagram dikey post boyutları 1080 x 1250 pikseldir.

Sizler de Instagram için post tasarımı yapan bir e-ticaret firması olarak Instagram post boyutlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle profesyonelliğin ön plana çıktığı tasarımlar ortaya koyabilirsiniz.

Instagram İçin Post Tasarlarken Yararlanılan Popüler Araçlar Nelerdir?

Canva

Instagram için post tasarlarken yararlanılan araçlardan en yaygın olarak kullanılanı Canva’dır. İlk olarak 2012 yılında karşımıza çıkan Canva, Cameron Adams, Melanie Perkins ve Cliff Obrecht tarafından Avustralya’da geliştirilmiş bir tasarım aracıdır. Canva, yalnızca Instagram için değil pek çok sosyal medya platformu için de kullanılabilmektedir.

Canva aracılığıyla pek çok alanda tasarım yapılabilmektedir. Bunlar;

 • Logo
 • Etiket
 • Sunum
 • Instagram gönderi ve hikayesi
 • Facebook gönderi ve hikayesi
 • Twitter gönderi
 • Kartvizit
 • Afiş/El ilanı
 • Posta kartı

Gibi tasarımlardır. Instagram için post tasarlayacak olan e-ticaret firmaları, Canva’nın hazır şablonları üzerinde düzenlemeler yaparak kısa süre içerisinde ücretsiz ve profesyonel tasarımlar oluşturabilmektedir. Aynı zamanda Canva’nın yeniden boyutlandırma, farklı yazı stilleri gibi pro özelliklerini satın alarak da post tasarlayabilmektedir. Sizler de Instagram için post tasarlarken Canva aracından yararlanabilir ve Canva’nın etkileyici özelliklerini kullanabilirsiniz.

Adobe Photoshop Lightroom

Instagram için post tasarlarken yararlanılan popüler bir grafik tasarım aracı olan Adobe Photoshop Lightroom, C++ ve Lua programa dilleri ile geliştirilmiştir. Bu grafik tasarım aracı, MACoS ve Windows işletim sistemlerine sahip cihazlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Binlerce kullanıcı tarafından kullanılan tasarım aracına e-ticaret platformlarının da ilgisi oldukça fazladır. E-ticaret firmaları Instagram’da post tasarlarken Adobe Photoshop Lightroom aracından yararlanmaktadır. Bu araçla post tasarlayan e-ticaret firmaları;

 • Çözünürlüğü yüksek kaliteli tasarımlar ortaya koyabilmektedir. Böylelikle fotoğraflarda oluşabilecek piksel hatalarına engel olunabilmektedir.
 • Basit bir arayüze ve basit özellikler sahip olduğu kullanımı da oldukça basittir. Dolayısıyla kısa süre içerisinde post tasarlayabilmek mümkündür.
 • Hazır temalardan yararlanarak profesyonel postlar oluşturabilmektedir.

Sizler de e-ticaret firmanız için Instagram’da post tasarlamak istiyorsanız Adobe Photoshop Lightroom aracından yararlanabilir ve kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

Adobe Spark

E-ticaret firmalarının Instagram için post tasarlarken yararlanabileceği bir diğer popüler araç ise Adobe Spark’tır. Hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda kolaylıkla kullanılabilen Adobe Spark’ın pek çok özelliği mevcuttur. Spark post, Spark video ve Spark sayfa özellikleriyle farklı tasarımlar ortaya koyabilmek mümkündür.

Adobe Spark ile kolaylıkla Instagram hikayesi, Instagram postu ve Instagram reklamları hazırlanabilmektedir. Instagram için post tasarlarken hazır şablonlardan yararlanılabilmektedir. Böylelikle e-ticaret firmaları çok kısa bir süre içerisinde Instagram postları hazırlayarak ürün ve kampanya tanıtımları yapabilmektedir. Yalnızca Instagram ile kalmayıp Facebook gönderileri, Twitter ve Pinterest görselleri hazırlayabilmek mümkündür. Sizler de fazla zaman kaybetmeden e-ticaret firmanızın Instagram hesabı için post tasarlamak istiyorsanız Adobe Spark aracından faydalanabilirsiniz.