E-ticaret te Instagram profil analizi ile rakiplerinizin reklam ve pazarlama stratejileri hakkında pek çok bilgiler edinmeniz mümkün. Aynı zamanda rakip analizi yaparak da onların ne gibi çalışmalar yaptıklarını yakından görebilirsiniz. Bunlar doğrultusunda kendi stratejinizi geliştirirken bunun yanında bir adım ileri gitmek için neler yapabileceğiniz hakkında birtakım fikirler elde edebilirsiniz. Peki, e-ticaret sitesi Instagram profil analizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu soruya en detaylı cevabı yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Profil ‘hakkında’ bilgileri

E-ticaret paketleri ile Instagram profil analizi yaparken öncelikli olarak dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken hususlardan biri ‘hakkında’ bilgilerinizdir. Burada doldurabileceğiniz hesabınızla ilgili kısa bir açıklama metni, konum bilgisi ve internet sitesi bilgisi bulunuyor. Pek çok e-ticaret firması burada sektörel bilgi ya da marka sloganını yazıyor. Siz de hakkınızda bölümünü bu şekilde detaylandırabilirsiniz.

Profilinizdeki ‘hakkında’ bölümünde ürün ve hizmetlerinizle ilgili önemli noktalardan, fiziki mağazanız varsa konum bilgilerinizden ve çalışma saatlerinizden bahsedebilirsiniz. Bu konulardan bahsederken de emojilerle süsleyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak da e-ticaret web sitenizin yönlendirme linkini de buraya ekleyebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıları web sitenize yönlendirerek satın alma oranınızı arttırabilirsiniz.

Doğru profil fotoğrafı

Instagram profil analizi yaparken profil fotoğrafınıza da dikkat etmelisiniz. Bunun için de rakip firmaların profil fotoğraflarını nasıl kullandıklarını inceleyip yardım alabilirsiniz. Bu doğrultuda ürün veya hizmetlerini ön plana çıkaracak bir görseli mi yoksa marka logonuzu mu kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer marka logonuzu tercih edecekseniz de logonuzda isminizi mi yoksa sembolleri mi kullanacağınızı düşünmelisiniz.

Instagram profil fotoğrafı, kullanıcıların hesabınızı tanımasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle de markanızı en iyi şekilde yansıtacak bir profil fotoğrafı hazırlamalısınız. Böylelikle kullanıcıların kolay bir şekilde kim olduğunuzu anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Instagram paylaşımları

Instagram profil analizi sürecinde rakip firmaların profilinde yer alan gönderileri de incelemeniz bir hayli önemlidir. Bu noktada nasıl bir strateji içerisinde olduklarına, ne sıklıkla içerik paylaşımı yaptıklarına ve hangi içerik konuları üzerinde yoğunlaştıklarına bakabilirsiniz. Böylelikle rakip firmaların içerik stratejileri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya çalışmalarına ne kadar vakit ayırdıklarını ve pazarlama çalışmalarına ne kadar bütçe ayırdıklarını tahmin edebilirsiniz.

Instagram paylaşımları hakkında analiz yaptıktan sonra rakiplerinize yetişmek ya da onların önüne geçmek için kendi içerik stratejinizi hazırlayabilirsiniz. Takipçilerinizden gelen etkileşim ve geri dönüşümleri arttıracak içerik fikirleri üzerine çalışmalar yapabilirsiniz.

Öne çıkartılan hikayeler

Son zamanlarda Instagram’da hikaye paylaşımları yapmak oldukça popüler bir hale geldi. Bu paylaşımlar sadece 24 saat görülebilse de öne çıkartarak her zaman görülebilmesini sağlayabilirsiniz. Instagram profil analizi yaparken de hikaye paylaşımlarına dikkat etmelisiniz. Özellikle de öne çıkan hikayeleri incelemelisiniz. Öne çıkan hikayeler, profilinizi ziyaret eden kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, sık sorulan sorularla ilgili içerikler sunmak ve kampanya duyuruları yapmak için son derece önemlidir.

Farklı hikayeleri öne çıkartarak kategorize etmelisiniz. Böylelikle profil ziyaretleri sırasında kullanıcılara daha fazla içerik sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra Instagram profilinizin aktif ve güncel olduğunu da kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Gerçek takipçi sayısı

Instagram profil analizi yaparken, rakip firmaların takipçi sayılarını dikkate almanız bir hayli önemlidir. Çünkü takipçi sayısı çoğu zaman yanıltıcı olabiliyor. Takipçi sayısı çok yüksek ancak gönderiler çok az etkileşim ve geri dönüşüm alan bir profile sahip rakip firmanın takipçileri sahte olabiliyor. Sahte takipçiler de marka ile etkileşime girmediği için etkileşim ve geri dönüşüm yokmuş gibi görünmesine neden olabilecektir. Genel olarak etkileşim oranlarının %10 seviyelerinde olması iyi olarak değerlendirildiğini bilmelisiniz. Sahte takipçili hesaplarda bu oran daha düşük olacağı için analizlerinizi uygulamaya koyarken sahte takipçilerden kaçınmanız bir hayli önemlidir. Hesabınızı organik olarak büyütmek en doğru yaklaşım olacaktır.