Instagram reklamı verirken, e-ticaret ile doğru adımları takip etmeniz ve hazırladığınız kampanyaların doğruluğu alacağınız etkileşimlerin sayısını arttırır. Basit bir reklam verme içerikle doğrudan reklam vermek yanlış bir yaklaşımdır. Reklamın içeriği ile birlikte metinler ve görsellerin kalitesi reklamın performansını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple Instagram’a vereceğiniz reklamda üzerinde durmanız gerekenleri bu yazımızda ele alacağız.

Reklam içerikleriniz organik paylaşım gibi görünmelidir

Instagram kullanıcıları gün içerisinde onlarca reklam görürken, sizin reklamınız diğerlerine nazaran organik bir paylaşımmış gibi görülmelidir. Ürünü doğrudan öne çıkarıp beyaz bir arkaplanla öne çıkarmaya çalışmak yerine, daha doğal ve tam olarak bir reklam görüntüsü vermeyen görseller kullanmanız reklamınızı daha dikkat çekici bir hale getirebilir. Tabiki ürün ve markanızı öne çıkarmak isteyeceksiniz. Fakat satışa çok fazla baskı yaptıran reklamlar beklediğiniz sonuçları almanızı engelleyebilir.

Kullanacağınız görselin üzerindeki metin kullanımını unutmayın

Instagram’a reklam verme işlemleri sürecinde görsel üzerinde %20’lik bir alana metin yazabilirsiniz. Metin yazılacak olan alanın, görsel boyutunu %20 den fazla kaplamaması gereklidir. Daha büyük bir alan yazı ile kaplanırsa reklam erişimleri düşebilir ya da reklamınız onaylanmayabilir. Bu sebeple bu kurala da dikkat etmeniz gerekir. Instagram bazen büyük boyuta sahip metinleri olan reklamları onaylasa da bu durum reklam etkileşimlerinin daha az olmasına sebep vermektedir. Görsellerinizin metin oranını kontrol edebilmek için metin ölçüm aracını kullanabilirsiniz.

Reklamın formatına dikkat edin

Instagram’a reklam verirken kullanabileceğiniz birçok reklam formatı bulunmaktadır. Seçeceğiniz formatın en iyi olması size daha fazla geri dönüşüm sağlayacaktır. Video reklamları, görsel reklamlar, çoklu görsel reklamlar gibi farklı formatlar üzerinde denemeler yaparak size getirisi en yüksek olanı tercih etmeniz gerekmektedir. Formatları test ederken, ayrıca kullandığınız görselleri ve reklam metinlerini de test ederek reklam kampanyalarınızı test etmeniz önemlidir. Genel olarak video reklamlar daha fazla geri dönüşüm sağlasa da bazı sektörlerde görsel reklamlar daha fazla etkileşime sebep olmaktadırlar. Bunların dışında Instagram’a reklam verme konusunda, geri dönüşüm web site tıklaması, geri dönüşüm, sayfa takipçi arttırma, mobil uygulama yükleme, etkileşim arttırma, yeni kitlelere ulaşma gibi farklı formatları da seçerek daha farklı amaçlar için reklam kampanyaları çıkarabilirsiniz.

Özellikle hedeflemeler konusunda çalışın

Instagram’a reklam verirken üzerinde özellikle durulması gereken asıl konu hedeflemedir. Reklamlarınızın performansı artması için hedefleme ayarlarınız doğru olmalıdır. Hedefleme ayarlarınızı doğru yapmadığınız takdirde hem zamanınız boşa gider hem de paranızı kaybetmiş olursunuz. Yeterli geri dönüşümler alabilmeniz ve doğru kitlelere ulaşabilmeniz adına reklam hedefleme ayarlarını iyice anlamanız ve üzerinde iyice çalışmanız gerekmektedir. İlgi alanları ve demografik yapı gibi özelliklerden başka alışveriş, web site üzerinde yapılan aktiviteler, konum gibi birçok farklı parametre üzerinde düzenlemeler yapabileceğiniz hedefleme ayarları hakkında gerekli bilgi alabileceğiniz rehberleri web üzerinden inceleyip tecrübe edinebilirsiniz.

reklam verme

Kaliteli görselleriniz olmalıdır

Instagram görselliğin çok fazla ön planda olduğu bir platform olduğu için reklamlarınızın da ilgi çekebilmesi adına görsel olarak kaliteli olmaları gerekmektedir. Çözünürlüğü yüksek olan görseller kullanmanız, kullanıcıların zaman akışlarında gördükleri bu kaliteli görsellerin dikkat çekmesiyle reklamınızı daha ilgi çekici bir hale getirir. Kullanacağınız ürün görsellerinde de beyaz arkaplanlı görseller kullanmak yerine ürünün kullanım alanlarını gösteren, güzel ve uygun bir konsept içerisinde ürünün paylaşıldığı fotoğraflar seçmeniz, ürünün dikkat çekiciliğini arttırıp daha fazla talep görmesini sağlayacaktır. Daha basit arkaplanların kullanılması veya çok bilindik görselliği olmayan arkaplanların kullanılması, ürünün sıradan bir görünüşe sahip olmasına neden olacak ve reklamlardan beklediğiniz performansı alamayacaksınız. Kullanıcıların belli duygularına hitap etmeniz ve onlarda ürüne karşı bir istek uyandırmanız, ürününüze karşı talebin daha fazla olmasını sağlayacaktır. Bundan ötürüdür ki duygulara hitap edecek görsel içeriklere yönelip onları kullanmanız, tüketicilerin hislerini tetikleyecek ve ürün satışlarınızın dolaylı yoldan daha fazla artmasını sağlayacaktır.