Online satış ortamında sürekli olarak aktif kalmak ve belli dönemleri iyi değerlendirmek gerekir. Aksi takdirde tekrardan kurtulamayan ve yerinde sayan bir işletme olarak kalabilirsiniz. E-ticaret sektörü ilgilenilmediğinde kısa sürede çöküşe geçer. Bu acımasız ortamda mücadeleye yılmadan devam etmek gerekir. Bunun için sürekli e-ticaret haberlerini takip etmek ve yeni stratejilere ayak uydurmak gerekmektedir. Kampanya dönemleri de önemli stratejilerin geliştirildiği dönemlerdendir.

Etkili İçerikler Hazırlayın

Kampanya dönemleri özellikle stoklarınızı en aza indirebilmeniz için çok iyi bir şanstır. Bunun için de yapmanız gereken bazı çalışmalar olacaktır. Bu çalışmalardan en önemlisi doğru şekilde içerik hazırlığı yapmaktır. İçerikler de yer alan metinler ve görseller son derece önemlidir. Bunların mağazanın sattığı ürünlerle ilgisi olması gerekir. Bunun yanında müşterileri direkt olarak çağıran etkili mesajlarla yüklü içerikler olması gerekmektedir. Bu sayede çok daha kısa sürede iyi bir satış oranı elde edilebilir. Müşteri kazanabilmek için kampanya dönemlerini çok iyi bir şekilde değerlendirin.

Doğru Zamanı Bekleyin

Kampanya dönemi gelmeden önce hazırlıklar yapılmalıdır. Bu hazırlıklar kampanya dönemine girilmeden yaklaşık 2 hafta önce reklam edilmelidir. Reklamlar indirim döneminde hangi ürünlerinizde indirim olacağını belirten nitelikte olabilir. Elbette ki bu indirimlerin oranı da son derece önemlidir. İndirim oranları sayesinde müşterilerin ilgisini kısa sürede çekebilirsiniz. Ancak zaman bu noktada çok önemli bir unsurdur. Bu yüzden kampanya döneminden en az 1 ay önce tüm hazırlıkların bitmiş olması gerekmektedir. Bu süreçte elden çıkarılması gereken ürünler varsa bunlara indirimler yaparak elden çıkarabilirsiniz.

Hangi Ürünlerinize İndirim Yapacağınızı Belirleyin

Ürünlerin satılmaya sunulmadan önce incelenmesi ve hangilerine yüzde kaç indirim yapılması gerektiği hesaplanmalıdır. Bunun için de özellikle az satılan ürünlere daha çok indirim yapılması gerekir. Çünkü bu ürünlerin elde kalması şirkete zarar verebilir. Eğer müşteri yorumları kötüyse bu müşterilerle iletişime geçerek onları memnun edebilir, krizi fırsata çevirebilirsiniz. Çünkü en ufak bir olumsuz müşteri yorumu ürün değerinizi düşürebilir. Ürün değerleri düştüğünde bunu yeniden düzenleyip satışa sunabilirsiniz. Ancak bunlar zaman ve emek isteyen işlerdir.

Reklam Verin

Reklamlar, ürün satış rakamlarının artması için çok etkili yöntemlerdir. Bunlar gerek sosyal medyada gerekse de TV ekranlarında gündeme gelmektedir. Bazı reklamlardaki ezgiler, müzikler o reklamların daha fazla akılda kalmalarına yardımcı olur. Kaliteli içeriklerle hazırlanmış bir reklam filmi veya broşürü çeşitli ortamlarda paylaşılabilir. Bu bütçeyi biraz sarsabilir. Bütçenize uygun şekilde daha düşük maliyetli reklam çalışmaları ile işe başlayabilirsiniz. Ancak bu reklamlardan gerçek müşterilere ulaşma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden de bütçeden iyi bir pay ayırarak kısa sürede iki katını kazanma şansınız olacaktır. Reklamlara özen göstererek bu kampanya dönemlerini çok iyi değerlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya’da Paylaşımlar Yapın

Sosyal medya da birçok kişi alışverişlerini tamamlayabiliyor. Bu alanda profil sayfanızın çok iyi görünmesi gerekir. Kampanya döneminde yapacaklarınızı içeren yazılar, görseller, videolar kullanarak sosyal medya alanlarında paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bu alanlardan sitenize akın edecek binlerce müşteri olabilir. Hatta çok daha fazla müşteriye ulaşma şansınız bulunur diyebiliriz. Sosyal medya çalışmaları için iyi bir sosyal medya uzmanı ile anlaşabilirsiniz. Bu sayede işlerinizi hafifleterek, sürecin güzelliklerini takip edebilirsiniz.

Görüldüğü üzere kampanya dönemlerini değerlendirmenin birçok yolu vardır. Bu söylediklerimizi yerine getirerek kısa sürede iyi bir yol alabilirsiniz. Önemli olan bilinçli bir şekilde hazırlıkları yapmaktır. Eğer farklı stratejiler arıyorsanız rakiplerinizi izleyebilir, neler yaptıklarına göz atabilirsiniz. Bunlar size ilham veren çalışmalar olabilir. Ancak rakiplerinizin yaptığını tamamen kopyalayıp yapmamalısınız. Her zaman bu süreçte yaratıcı ve aktif olma ilkesini benimsemeniz gerekir. Bu sayede hem daha güvenilir bir firma olursunuz hem de kısa sürede bilinen bir marka haline gelirsiniz. Hem müşteriler hem çalışanlar sizin için çok özel olmalıdır.