E-ticaret sektöründe stratejiler ve taktikler çok önemli bir alan oluşturur. Kimi şirketler aynı ürünleri satmasına rağmen daha yüksek satışlar yapabilirken kimileri daha düşük satışlar yapmaktadır. Bunun sebebi şirketlerin izledikleri yoldur. Bu yolda yapılması gerekenler vardır. Bunlara strateji veya taktik diyoruz. Hangi şirketin stratejisi daha güçlüyse o şirketin satışları daha fazla olmaktadır.

Şirketler stratejilerini sürekli güncellemeli ve yenilemelidir. Bunun için de çeşitli fikirlere başvurmaları gerekir. Gündemdeki bütün e-ticaret haberlerini takip edip bunların analizlerini yapan firmalar kısa sürede yol katedebilirler. Bunun yanında rakip firmaların hangi stratejileri izleyerek neler yaptığı da gözlemlenmelidir. Bu gözlemler hem doğru hem yanlış yolun hangisi olacağı hakkında çeşitli ipuçları verecektir. Bu sayede stratejilerinize yenileri ekleyerek eski stratejileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Teknolojik Gelişmişliği Takip Edin

Stratejilerin değişkenlik göstermesinde teknolojinin payı büyüktür. Teknoloji geliştikçe eski yöntemlerin işe yaramadığı görülecektir. E-ticarette internet ortamında ürün satışı yapmayı mümkün kıldığından dolayı teknolojik gelişmişlerde çok önemli olmaktadır. İnternette her gelişen uygulama, sistem takip edilmeli ve siteler buna uygun şekilde düzeltilmelidir. Örneğin, son dönemlerde en fazla dikkat çeken özellik ürünlerin favoriye eklenebilmesidir. Bu sayede ürünün fiyatı düştüğünde takip eden müşteriler bunu kısa sürede görerek alışverişlerini gerçekleştirecektir. Yani alışverişe yönelten çok önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni açılan bir sosyal ağ bulunuyorsa e-ticaret için ne gibi faydaları olabilir, bu uygulamayı nasıl kullanabilirim? Gibi sorulara cevaplar aranmalıdır. Bu ağlarda harekete geçmek daha fazla müşteriye ulaşmak demektir. Şuan hali hazırda var olan Instagram satış yapabilmek ve müşterilere ulaşabilmek için çok iyi bir yoldur. Bu alanda yapılan içerik düzenlemeleri ve reklamlarla e-ticaret sitenize çok güzel dönüşler sağlayabilirsiniz. Burada müşterilerle iletişime geçerek onların fikirlerini alabilir, kendinizi sürekli olarak güncel tutabilirsiniz.

Takipçi Sayınızı Arttırın

Sosyal ağların diğer bir yönü de daha fazla kişinin burada bulunmasıdır. Hemen hemen herkesin bir sosyal ağ üyeliği bulunduğundan burada rahatlıkla çalışmalar yapıp onlara ulaşabilir, karşılarına çıkabilirsiniz. Şuan halihazır da bir çok e-ticaret şirketi sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta ve çeşitli stratejiler izlemektedir. Bazıları çeşitli çekilişler düzenleyerek takipçi sayısını arttırır, bazıları da belli miktarda takipçiyi satın alır. Sosyal ağlarda takipçi olayı çok önemlidir. Takipçileriniz 10 bine ulaşmadığı takdirde gerekli reklamları veremeyip aktif olamazsınız. Story paylaşan şirketler burada link verebilmek için 10 bin takipçiye ihtiyaç duymaktadır.

Youtube üzerinden paylaşımlar yapacaksanız burada da abone sayınızın yüksek olması çok önemli bir unsurdur. Burada video kalitenizin yüksek olması ve ilgi çekici paylaşımlar yapmanız sizi bir üst noktaya taşıyacaktır. Reklam vererek de birçok müşteriye ulaşma imkanınızı arttırabiliriniz. Youtube kullanıcıları ilgi çekici bilgilerden hoşlanmaktadır. Bunun için ilgi çeken içerikler düzenleyerek onların dikkatini çekebilirsiniz.

Sitenizi Güncelleyin

Site düzen e-ticaret firmaların için en önemli detaylardan birisidir. Site düzeni zaman zaman değişiklik gösterebilir. Bu sitenin aktif çalıştığını ve kampanya dönemlerini değerlendirdiğini gösterir. Örneğin yılbaşına yaklaşırken site konseptinizi buna uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Arka plan renklerinizde farklılıklar yaratarak özel günleri yansıtabilirsiniz. Bazı kampanya dönemlerinde indirimlere vurgu yapmak için büyük afişlerde indirim oranları belirtebilirsiniz. Büyük sayılarla indirimleri yazmanız müşterilerin dikkatini çekecektir. Bunun yanında bu dönemlerde çeşitli içerikler oluşturarak reklamlar vermenizin de büyük faydalarını görebilirsiniz. Kampanya dönemlerini doğru şekilde değerlendiren şirketler stoklarını hızlı bir şekilde boşaltacaktır.

İyi stratejiler iyi bir ekipten doğar. Bu yüzden e-ticarette iyi bir ekip kurmak çok önemlidir. Bunun olmasını yöneticiler sağlamalıdır. Ekip daha iyi neyi nasıl yapacağını tartışmalı ve birbiriyle koordine bir şekilde ilerlemelidir. İşlerin aksamaması ve daha hızlı bir yol gidilmesi için iyi bir ekip varlığı son derece önemlidir. Bunun için bütçenize de uyarak ekibinizi oluşturun ve yapmaları gerekenleri ara ara toplantılar yaparak onlara bildirin.