E-ticaret e yeni adım atan girişimcilerin, bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünen kişilerin ya da fiziki mağazası olup işini internetten de yürütmek isteyen firmaların kargolama süreci hakkında bilmeleri gereken pek çok detay bulunmaktadır. Bu detaylar, yaptığınız işin kalitesini arttıracağı gibi sizin de arka plandaki iş yüküyle ilgili daha bilgili olmanızı sağlamaktadır. Öyle ki, satışlarınızı ve kazançlarınızı ciddi oranda etkileme rolüne de sahiptir. Kargolama süreci, bir e-ticaret sitesi nin müşteri memnuniyeti, maliyeti, başarısı konusunda çok ciddi rol oynamaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret paketleri ile kargolama sürecinin nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

İlan oluşturma adımı

E-ticarette kargolama sürecinin ilk adımı ilan oluşturmaktır. İlan oluşturma adımında, ‘Kargo seçenekleri’ bölümünde ürününüzün satılması halinde alıcı kişi veya firmaya hangi koşullar içerisinde ulaştıracağınıza dair aşağıda sıraladığımız bilgileri belirlemelisiniz:

 • Kargonun gönderilebileceği bölge
 • İletişim bilgileri
 • Kişisel bilgiler
 • Gönderim yapabileceğiniz kargo firmaları
 • Kargo ücreti
 • Fatura bilgileri
 • Tahmini kargoya veriliş süresi
 • Kargonun çıkış yeri
 • İade veya değişim durumunda tercih ettiğiniz kargo firmaları
 • Alıcılar için kargo notu (isteğe bağlı)
 • Hediye paketi (isteğe bağlı)

Bu alandaki bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, satılan ürününüzün alıcıya gönderiminde sorun yaşanmamasını sağlayacaktır.

Ürünün satılma adımı

Ürününüzün satışı gerçekleştiğinde size ödemenin yapıldığına dair bir bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirme, e-posta ya da kısa mesaj halinde yapılabilir. Böylelikle ürünü kargoya teslim edilip kargo bilgilerinin sisteme girilmesiyle birlikte alıcının ürüne onay verme süresi başlamış olur. Eğer belirlenen kargo süresi içerisinde ürün alıcının eline ulaşmazsa alıcı onay erteleyerek onay süresini uzatabilme hakkına sahip olur.

Ürünün tüketiciye teslimatı sonrasında gerçekleştirilecek adım ve kargolama süreci

Göndermiş olduğunuz ürün, alıcı kişinin beklentilerini karşılarsa alıcı ürününüze onay verecektir. Bu noktada alıcı onay vermeyi unutsa dahi, belirlenen onay süresinin sonunda ürün ücreti otomatik olarak hesabınıza aktarılacaktır.

Sisteme takip edilebilen bir kargo bilgisi girmeniz sonrasında da alıcının teslim aldığı ürüne onay vermesi sonucunda, ödemeniz onay işlemini takip eden en geç 3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılacaktır.

Bu süreç içerisinde göndermiş olduğunuz ürünün alıcının beklentilerini karşılamama ihtimali de bulunmaktadır. Eğer ürününüz alıcının beklentilerini karşılamıyorsa, ürünü kargo masrafları da satıcıya ait olacak şekilde iade etme ve değişim hakkına sahip olacaktır. Alıcı ürünü iade ederken fatura bilgilerinin arkasındaki iade kısmını doldurmalıdır ve kargoya faturasıyla birlikte teslim etmelidir. İade olarak alınan ürün eksik, hasarlı ya da bozuk olarak size iade edildiyse, kargo görevlisine tutanak tutanak tutturup zararınızı karşılamak için hukuki yollara başvurma hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer alıcı ürünün değişimini yapmak istiyorsa da bunu belirterek gönderim yapmalıdır.

Kargolama süreci nde dikkat edilmesi gereken hususlar

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca alıcılar, ürün ellerine ulaştığı tarih itibariyle 14 gün içerisinde cayma haklarını kullanabilirler. Yine yönetmelik uyarınca alıcılar, hiçbir neden olmaksızın ürünü tüm kargo masrafları da satıcıya ait olmak üzere gönderme ve ürünün tahsil edilmesi için ödedikleri ücreti geri alma hakkına sahiptirler.

Satıcı olarak cayma bildirimi size ulaştığı an itibariyle 14 gün içerisinde ürününüz için alıcının ödemiş olduğu ürün tahsil ücretini alıcıya iade etmekle yükümlüsünüzdür. Bunun yanı sıra da 20 gün içerisinde malınızı geri almakla yükümlü olduğunuzu bilmenizi isteriz.

E-ticaret yaptığınız süreçte satmak istediğiniz ürün adedi kadar stok bilgisi girmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Çünkü ürün taleplerini karşılayamadığınız durumlarda alıcıların sizi şikayet etme hakkı bulunmaktadır. Yapılan bu şikayetler doğrultusunda da tüketicinin mağduriyetini engellemek ve kayıpları önlemek amaçlı e-ticaret pazaryerlerinden para cezası alabilmeniz muhtemeldir. Yine yapılan bu şikayetlerden dolayı kamu kurumları tarafından idari soruşturmalara da tabii tutulabilirsiniz.