Kış sezonu yaklaşırken 2020’nin de yavaş yavaş sonuna yaklaştığımız bugünlerde kış indirimleri kapıda! E-ticaret firmalarını kış indirimleri ile satışlarını arttırmak için fırsatlar bekliyor. Bu süreçte e-ticaret sitesi ve internet üzerinden yapabilecekleri pek çok farklı çalışma bulunuyor. Dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden pandemi nedeniyle birçok firma yılın ilk yarısından itibaren satış yapmakta zorlandığı için kış sezonunda satışlarını arttırmak isteyecektir. Tam bu noktada bahsedeceğimiz çalışmalardan yararlanmak isteyecekleri için bu yazımızda e-ticarette kış indirimleri ile satışlarınızı arttırmak için neler yapılması gerektiğini ele alacağız.

Bundle satış ürünler hazırlayın

Kış indirimlerinin kapıda olduğu bu dönemde birbiriyle satılabilecek ürünler olacaktır. Tüketiciler hem hediye hem de kendi kullanımları ile birkaç ürünü beraber alabilirler. Bundle ürünler bu durumda devreye girerek birden fazla ürünün bir paket haline getirilerek satışa sunulmasıdır. Bu noktada da ilgili ürünleri bundle haline getirmek stratejik bir çalışma olacaktır. Bu stratejinin asıl odağı da tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemektir. Bundle ürünler, indirimli fiyatla satıldığı ya da tek tek alımlara kıyasla daha uygun bir fiyatla satışa çıktığı için tüketicilere daha cazip gelmektedir. Bu nedenle de hem tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek hem de satış ve ortalama sepet tutarınızı arttırmak için bu yöntemden yararlanabilirsiniz.

Upsell ve çapraz satış çalışmalarına odaklanın

Kış indirimlerinin başlamak üzere olduğu bu süreçte e-ticaret satışlarınızı arttırmak için yapabileceğiniz çalışmalar arasında upsell ve çapraz satış bulunmaktadır. E-ticaret paketleri upsell ve çapraz satış taktiklerine değinmek gerekirse, tüketiciye almayı planladığı bir ürünün üst modelini ufak farklar verdirerek almaya ikna etmektir diyebiliriz. Bu noktada ilgili ürünleri doğru kategorize ederek ürün sayfalarınızda ilgili ürünler seçeneğinden upsell yapabileceğiniz ürünleri listeleyebilirsiniz. Bu sayede web sitenizi ve ürün sayfalarınızı ziyaret eden tüketicileri ilgilendikleri ürünün daha üst modellerine yönlendirebilirsiniz.

Tüketicileri daha üst modellere yönlendirmenin yanı sıra yine ilgili ürün kategorisinde ürünle birlikte satılabilecek aksesuar ve benzeri ürünleri de listeleyebilirsiniz. Bu şekilde aksesuar ve benzeri ürün satışları da yaparak ortalama sepet tutarını da arttırabilirsiniz.

satış arttırma

Varış sayfalarınızı planlayın

E-ticarette kış indirimleri için özel bir varış sayfası planlamanız oldukça doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu yaklaşım, kış için düzenleyeceğiniz kampanyalarınıza tüketicileri daha etkin bir şekilde yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu noktada varış sayfası üzerinde kış sezonuna dair bir tema da belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte de öne çıkartacağınız ürünleri yine varış sayfası üzerinden listeleyebilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerinizi tüketicilere duyururken ve reklamlarınızda yönlendirme yaparken varış sayfaya linkleme yaparak kullanıcılara kış sezonu ile ilgili ürünlerinizi net bir şekilde gösterebilirsiniz. Böylelikle onların alışveriş deneyimlerini geliştirerek daha hızlı karar almalarını ve harekete geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama çalışmaları üzerine hedeflemeler yapın

E-ticarette kış indirimleri ile satışlarınızı arttırmak için belki de en etkili çalışmalardan biri reklam ve pazarlama çalışmalarıdır. Bu çalışmaları yürütürken de en verimli ve etkili hedeflemeleri yapmanız bir hayli önemlidir. Reklam ve pazarlama çalışmalarında doğru hedeflemeler yapılmadan iyi sonuçlar almanız mümkün değildir. Bu nedenle kış sezonuna özel bir hedefleme ayarı yaparak, bu sezonda alışveriş yapabilecek ve daha önemlisi sizin ürünlerinizle ilgilenebilecek olan hedef kitleleri bulmanız gereklidir.

Doğru hedeflemeler yaparken hem sosyal medya hem de Google reklamlarınızdan yararlanabilirsiniz. Farklı ürünler için farklı hedefleme ayarlamaları yapabilirsiniz. Daha çok tüketici odaklı, onları harekete geçirecek pazarlama ve reklam kampanyaları hazırlayarak alacağınız etkileşim ve geri dönüşümleri arttırabilirsiniz.

Özellikle reklam ve pazarlama çalışmalarında doğru hedeflemeler yapmak, yeni yılda firmasını büyüterek satış hacmini arttırmak isteyen ve e-ticaret sektörüne yeni atılan girişimciler için kış indirimlerinde satış arttırmaları konusunda bir hayli etkili bir tekniktir.