Kurumsal web tasarımı e-ticaret te her sene farklı trendlere şahitlik etmekte. 2021 yılında da e-ticaret alanında kurumsal web tasarımı trendleri, birtakım değişikliklere gidecek. Özellikle de görsel ve grafiksel alanlarda değişiklikler olacak. Trendler nasıl değişirse değişsin yine de önceliğinizin müşteriler olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra kullanıcılara yenilikler sunmak ve aktif olarak trendleri takip etmek için de yapabileceğiniz birtakım tasarımsal çalışmalar bulunuyor. Biz de bu yazımızda e-ticaret alanındaki kurumsal web tasarım trendlerini ele alarak birtakım tasarımsal çalışmalardan bahsedeceğiz.

Detaylı ürün fotoğraflarına yer verin

Kullanıcıların online alışveriş alışkanlıklarının artması nedeniyle ürün fotoğraflarının da önemini gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle e-ticarette kurumsal web tasarımında öncelikli olarak yapmanız gereken, ürün fotoğraflarını daha fazla detaylandırmaktır. Ürünü en doğru şekilde tanıtabilmek, ürüne bir talep yaratmak ve tüketicileri satın almaya ikna edebilmek için ürün fotoğraflarını detaylandırmanız gereklidir. Kaliteli ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla beraber farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları e-ticaret sitenizde kullanmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kullanıcı deneyimlerine önem verin

Kurumsal web tasarımı ve web tasarım trendler ne kadar değişirse değişsin yine de önceliğinizin müşteriler olması gerektiğinden yukarıda bahsetmiştik. Bu sebeple de kullanıcı deneyimine her şeyden çok önem vermeniz gereklidir. Bunun için de kullanıcı deneyimini geliştirecek tasarımsal çalışmalarda bulunmalısınız. Buna ek olarak da navigasyonu kolaylaştırmanız ve sayfalardaki karmaşayı kaldırmanız gereklidir. Böylelikle web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayfalar üzerinde daha rahat alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Siyah tema kullanımına geçiş yapın

Geçtiğimiz yıllarda mobil cihazlarda görmeye başladığımız siyah tema seçeneği, daha sonrasında birçok web site ve uygulamada da karşımıza çıkmaya başladı. Siyah tema özelliği, beyaz ekran kullanımlarında gözün yorulması ve gece kullanımlarında da parlaklığın fazla gelmesinden dolayı kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamıştır. Pek çok sosyal ağ da siyah tema seçeneğine geçiş yaparak, kullanıcılara farklı bir deneyim sunmaktadır. Bu nedenle siz de e-ticaret kurumsal web tasarım çalışmaları arasında siyah tema seçeneğine yer vermelisiniz.

3D ögelere yer verin

2021 yılında e-ticaret kurumsal web tasarımı arasında sıklıkla karşılaşacağımız çalışmalardan biri de 3 boyutlu ögelerdir. Özellikle de buton gibi kullanıcıları belli bir eyleme yönlendiren CTA elementlerinde 3 boyutlu ögelere sıka rastlayacağız. Uzun zamandır flat tasarım unsurları e-ticaret sitelerinde kullanılıyor olsa da bu uygulama yavaş yavaş 3D ögelere kayarak daha gerçekçi bir görünüm sunmaya başlayacaktır.

Boş alanlardan yararlanmaya çalışın

Sayfa üzerindeki ögeler arasında boş alanlardan yararlanmaya çalışmak, flat tasarımda öne çıkan unsurlardan biridir. 2021 yılında da web tasarım trendleri arasında yer almayı sürdürecek bir unsurdur. Bu noktada sayfa üzerindeki ögeleri birbirinden uzaklaştırarak karmaşıklığı azaltabilirsiniz. Böylelikle kullanıcılara estetik açıdan daha iyi bir sayfa düzeni oluşturarak içerikleri daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kullanıcılara etkili bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

Kalın görünümlü yazı fontlarını tercih edin

E-ticarette kurumsal web tasarım trendleri arasında karşımıza çıkacak unsurlardan biri de kalın görünümlü yazı fontlarıdır. Kalın görünümlü yazı fontları son 2 yılda bir hayli popüler hale gelmeye başladı. 2021’de de kurumsal web site tasarımlarında yer almaya devam edecek. Siz de kullanıcıların ilgisini çekebilmek ve tasarımsal olarak estetik bir algı ortaya koyabilmek için hem masaüstünde hem de mobil cihazlarda kalın görünümlü yazı fontlarını yer verebilirsiniz.

Minimal navigasyonu yöntemlerinden yararlanın

2021 yılında karşımıza çıkmaya devam edecek e-ticaret kurumsal web tasarım trendlerinden biri de minimal navigasyondur. Minimal navigasyonu yöntemlerinden yararlanarak kullanıcıların e-ticaret siteniz üzerinde rahat bir şekilde gezinmelerini sağlayabilirsiniz. Açık ve net bir navigasyonu ortaya koyarak kullanıcıların daha hızlı aksiyon almalarını da sağlayabilirsiniz. İyi hazırlanmamış bir navigasyonun kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceğini bilmelisiniz. Kötü hazırlanmış bir navigasyon, geri dönüşümlerinizi azaltacak ve kullanıcıların siteyi terk etmelerine neden olabilecektir.