Bir e-ticaret sitesine gidebilmek için sitenin bilinen adını adres çubuğuna yazmak yeterli gibi görünse de sitesinin spesifik sayfasına gidebilmek için uzun bir link gereklidir. Karakter sayısı 2000’in üzerinde olan bu linkler aynı zamanda da karmaşık bir görünüme sahiptir. Dolayısıyla bu linklerin kullanımı hem kullanıcıyı hem de e-ticaret firmalarını zora sokmaktadır. Bu durumda e-ticaret firmalarının yapması gereken temel işlem link kısaltmadır. Peki, link kısaltma işlemi nedir? Nasıl yapılır? Gelin yazımızdan detaylı bilgiye ulaşalım.

Link Kısaltma Nedir?

Link kısaltma, spesifik bir web sayfasına giden orijinal bağlantı adreslerini birkaç karakterlik kısa adreslere dönüştürme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemle normal şartlarda son derece uzun olan URL, link ya da bağlantı olarak adlandırılan adreslerin kısalmasını sağlayabilmek mümkündür. Böylelikle daha pratik bir şekilde kullanılabilmektedir.

Link kısaltma işlemi hem kullanıcılara hem de e-ticaret firmalarına fayda sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmaları web sitelerinde karmaşık görünen bir dizi karakter yerine daha anlaşılır bir link oluşturmalıdır. Bu sayede kullanıcılara daha güvenilir gelecektir.

Link Kısaltma İşlemi Nasıl Yapılır?

Link kısaltma işleminin uzunluğu sadece saniyelerle sınırlıdır. Bunun için web üzerinde link kısaltma hizmeti veren bir servis kullanmak gereklidir. Her servis için farklı link kısaltma taktikleri olsa da servisler genelde aynı mantık üzerinden bu hizmeti vermektedir.

E-ticaret firmaları da web sitelerine ait uzun URL’lerin yerini daha anlaşılır ve güvenilir kısa linklere bırakmak istemektedir. Bu durumda link kısaltma işlemi yapmak isteyen site sahiplerinin uygulaması gereken adımlar şunlardır:

  • Link kısaltma servisinin sitesine girin.
  • Web sitenizin uzun linkini kopyalayın.
  • Uzun linki sitedeki uygun yere yapıştırın.
  • Kısaltma işlemini gerçekleştirecek olan butona basın.
  • Servisin oluşturacağı kullanıma hazır kısa link ile işlemi tamamlayın.

Link Kısaltma İşleminde Kullanılan Servisler Nelerdir?

Link kısaltma işlemlerinin olmazsa olmazı elbette link kısaltma servisleridir. Ancak bu servisler sadece link kısaltmakla kalmayıp pek çok görevi yerine getirmektedir. Kısa linke tıklayan kişi sayısı ile birlikte bu kişiler hakkında bazı istatistikler toplayarak firmalara analiz hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra da firmalara para kazandırabilmektedir. Kısa linke tıklandığı takdirde bir reklam alanı açılmakta ve asıl bağlantıya yönlendirmektedir. Böylelikle firmalar reklam alanlarından gelir elde edebilmektedir.

E-ticaret firmalarına pek çok hizmeti sunan link kısaltma servisleri ise şunlardır:

Bit.ly

Dünyanın pek çok ülkesinde kullanıma açık olan Bit.ly, en popüler link kısaltma servislerinden biridir. Bu servis çok sayıda büyük marka tarafından tercih edilmektedir. Hem eksiksiz hem de ücretsiz bir hizmet sunmaktadır. Ekstra özellikler isteyen kullanıcıların cüzi bir miktar ödeyerek bu özelliklere sahip olması mümkündür. Bit.ly’nin bir diğer önemli özelliği ise kullanıcıları konumu dahil olmak üzere onlarca istatistiğin takip edilmesini sağlamasıdır.

L24.im

L24.im, Türkiye merkezli bir URL kısaltma servisidir. Bu servisin özellikleri arasında hızlı yönlendirme, çoklu cihaz desteği, özel link oluşturma ve reklamsız yönlendirme gibi özellikler yer almaktadır. Servisin sınırlı süreli ve sınırlı özellikli bir ücretsiz planının yanında aylık ya da yıllık ödeme periyodu şeklinde bir ücretli planı da mevcuttur.

Tinyurl

Tinyurl, bilinen en eski link kısaltma servislerinden biridir. Kuruluş tarihi Ocak 2002 olan bu link kısaltma servisi, akıllı telefonların olmadığı bir dünyada hizmete başlamıştır. Bu hizmeti yıllardır büyük bir başarıyla devam ettiren Tinyurl ile birkaç saniye içerisinde link kısaltma işlemini tamamlayabilmek mümkündür. Üstelik bu işlem üyelik bile gerektirmez.

Ow.ly

Dünyaca ünlü sosyal medya planlama ve yönetim aracı olan Hootsuite’in sunduğu Ow.ly, oldukça önemli link kısaltma servislerinden biridir. Bu servisten yararlanmak isteyen e-ticaret firmalarının Hootsuite hesabına üye olmaları gereklidir. Ow.ly servisi, Hootsuite üyelerine özel bir hizmet sunduğu için hem ücretli hem de ücret ödemeye gerek kalmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir.