E-ticaret ile ürün satışı yapmak isteyen girişimciler iş fikirleri konusunda arayışa girmektedir. Bu noktada bazı kişiler farklı bir firmanın ürünlerini web sitelerinde yer vermeye karar verirken bazı kişiler ise evde ürettikleri ürünler üzerine bir iş fikri ortaya koymaktadır. Evde üretim yapan kişiler e-ticaret sitelerini kurduktan sonra ürünlerini kendi istedikleri fiyat ile satışa koyarak gelir elde etmektedir. Bu kişiler genellikle son zamanlarda popüler olan mum satışı ile karşımıza çıkmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticarette mum satış rehberini kaleme aldık. Sizler de yazımızdan yararlanarak e-ticaret ile mum satmak hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve bu sektöre yönelebilirsiniz.

Mum Konusundaki Becerinizi Analiz Edin

E-ticaret ile mum satışı yapmadan önce mum konusundaki becerilerinizi analiz etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü mum yapma becerisine sahip değilseniz ve çevrenizde bu beceriye sahip olmayan kişiler varsa alternatif iş fikirleri düşünmek zorunda kalabilirsiniz. Dolayısıyla şirket kurmadan önce mum yapmak için gerekli olan malzemeleri belirleyerek işe başlamalısınız. Ardından bu malzemeleri nasıl kullanıp mum yapabileceğinizin araştırmalarını yapmalısınız. Buraya kadar problem olmadığını düşünüyorsanız malzemeleri satın alarak araştırmalarınız doğrultusunda ilk mumunuzu ortaya koymalısınız. Eğer bir şeyi yanlış yaptığınızın izlenimine kapıldıysanız araştırmaya ve denemeye devam edebilirsiniz. Fakat farklı ve ilgi çekici mumlar ortaya koymaya başladıysanız şirket kurma adımına geçebilirsiniz.

Şirketinizi Kurun

E-ticaret ile ürün satışı yapmak isteyen girişimcilerin vergi mükellefi olması gereklidir. Çünkü internet üzerinden yapılan her satış için girişimciler fatura kesmek ve devlete vergi vermek ile yükümlüdür. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurmadan önce şirket kurmalısınız. Bu noktada sermayenizi ve gelecekteki hedeflerinizi göz önünde bulundurarak genellikle tercih edilen şahıs, limited ve anonim şirket türlerinden birine karar vermelisiniz. Eğer mum satışı gibi küçük ve orta ölçekli işler yapmayı düşünüyorsanız herkesin kurduğu şirket türü olan şahıs şirketini kurarak e-ticarete adım atabilirsiniz. Fakat büyük hedeflere sahipseniz limited veya anonim şirket türlerinden birini seçebilir ve şirketinizi kurabilirsiniz.

E-ticaret Sitenizi Ortaya Koyun

E-ticaret ile mum satışı yapmak için şirket kurulumundan sonra yapmanız gereken bir e-ticaret sitesi ortaya koymaktır. Bunun için de;

 • E-ticaret sitesi yazdırma
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar
 • Hazır e-ticaret alt yapıları

Gibi altyapılardan birinden yararlanmanız gereklidir. E-ticaret yazdırma ve açık kaynak kodlu yazılımlar maliyetli bir e-ticaret sitesi kurma yöntemleridir. Eğer maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı bir özelleştirmeyle anında mum satışına başlayabilirsiniz.

Profesyonel Bir Şekilde Ürünlerinizi Sitenize Yükleyin

E-ticaret sitenizi kurduktan sonra uygulamanız gereken bir diğer adım ise ürünlerinizi siteye yüklemektir. Bu noktada göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Ürün fotoğraflarınızın profesyonel olarak çekilmiş yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olmasına özen gösterin.
 • Ürün başlıklarınızın SEO uyumlu olmasına önem verin.
 • Ürün açıklamalarında ürünün boyutu, fiyatı, rengi, kokusu vb. özelliklerine yer verin.
 • Ürünlerinizi yükledikten sonra bu ürünler ilgili olan diğer ürünlerinizi de sayfanızda öne çıkarın.

Sizler de bu adımları uyguladığınız takdirde profesyonel bir şekilde ürünlerinizi sitenize yükleyebilirsiniz. Profesyonelliğiniz ile tüketicilere güven verebilirsiniz.

Kargo Anlaşması Yapın

Web siteniz aracılığıyla gerçekleştireceğiniz mum satışlarının tüketicilere teslimatı için bir ya da birden fazla kargo firmasıyla anlaşma yapmanız gereklidir. Böylelikle normal gönderi ücreti ödemek yerine bir kargo ile anlaşma yaparak indirimli kargo fiyatlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle masraflarınızı azaltabilirsiniz. Fakat anlaşmalı kargo firması seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar:

 • Kargo ücretleri
 • Kapıda ödeme sistemi
 • Kargo firmasının şube ve çalışan sayısı
 • Şubelerin uzaklığı

Gibi unsurlardır. Bunun yanı sıra ürünlerinizin tüketicilere hasarsız bir şekilde ulaşması oldukça önemlidir. Bu noktada da doğru paketleme yapmanız gereklidir. Doğru ve ilgi çekici paketlemeleriniz ile firmanızı farklılaştırabilirsiniz.