E-ticarette Müşterilerin Satın Alma Kararlarını Etkilemenin İpuçları

E-ticaret firmalarının en çok önem verdiği unsurlardan biri satışlarını arttırmaktır. Bunun için de firmaların müşterilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilenmesi gereklidir. Fakat müşterileri satın almaya ikna etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü e-ticaret firmaları müşterilerle birebir temas ve iletişim halinde değildir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının yerine getirmesi gereken bazı noktalar vardır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının müşterilerin satın alma kararlarını etkileyebilmesi için ipuçlarını sıralayacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak müşterilerinizi alışveriş yapmaya ikna edebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına özen gösterin

E-ticarette müşterilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemenin öncelikli yollarından biri ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına özen göstermektir. Bu noktada firmaların abartılı bir dille oluşturulmuş ürün açıklamalarından uzak durması gereklidir. Bunun yerine sade bir dil kullanarak ürünün özelliklerine yer vermesi oldukça önemlidir. Örneğin, hayatınızı değiştirecek, ilk günkü gibi aynı kalacak söylemlerinin yerine günlük hayatımıza belirli işlevsellikler kazandıracak söylemleri tercih etmelisiniz.

E-ticarette satışları arttırma konusunda ürün açıklamaları kadar ürün fotoğrafları da oldukça rol oynamaktadır. Ürün fotoğraflarının kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olması gereklidir. Aksi takdirde net olmayan fotoğrafları müşteriler dikkate almamaktadır. Sizler de ürün fotoğraflarına ve açıklamalarına özen göstererek müşterilerinizi satın almaya ikna edebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Hedef kitlenizde yer alan kişileri tanıyın

Her e-ticaret firmasının ürünlerini satmak istediği bir hedef kitlesi vardır. Firmaların ürün satışlarını gerçekleştirebilmesi için öncelik olarak hedef kitlelerinde yer alan kişileri tanıması gereklidir. Bunun için de Google Analytics vb. analiz araçlarından yararlanılabilmektedir. Bu analiz araçlarının özellikleri sayesinde hedef kitlelerin;

  • Yaş, cinsiyet, ülke gibi demografik bilgilerini,
  • İlgi alanlarını,
  • Alışveriş ve internet kullanım alışkanlıklarını

Öğrenebilmek mümkündür. Bu bilgileri doğru bir şekilde kullanan e-ticaret firmaları hedef kitlelerini doğru bir şekilde tanıyabilmektedir. Dolayısıyla da hedef kitlelere karşı nasıl bir iletişim yürütmesi ve hangi platformlarda yer alması gerektiği gibi konularda detaylı bilgiye ulaşılmaktadır. Böylelikle de firmalar doğru bir şekilde tanıdığı hedef kitleyi alışveriş yapmaya ikna edebilmektedir.

Güvenilir bir ödeme sayfası tasarlayın

E-ticaret firmaları için ödeme sayfalarının tasarımı oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret ile alışverişlerini gerçekleştirmeyi planlayan tüketicilerin büyük bir bölümü ödeme sayfası tasarımı güven vermediği takdirde ilgili firmadan alışveriş yapmayı reddetmektedir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının bazı unsurlar göz önünde bulundurarak ödeme sayfası tasarlaması gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

  • Ödeme sayfası e-ticaret firmasının logosunu bulunduracak şekilde tasarlanmalıdır.
  • Ödemelerin 3D Secure ile yapıldığı belirtilmelidir.
  • Müşteriye toplam fiyat net bir şekilde gösterilmelidir.
  • E-ticaret sitenizde SSL Sertifikası, güven damgası gibi sitenin güvenilirliğini kanıtlayan unsurlar mevcutsa bunlar açık bir şekilde gösterilmelidir.
  • Kurumsal kimliğin yansıtılmasına önem verilmelidir.

Bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda başarılı ve güvenilir bir ödeme sayfası tasarlamak mümkündür. Böylelikle tüketicilerin sitenize ve firmanıza güven duymasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla da tüketicileri alışveriş yapmaya ikna edebilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Müşterilerin canlı destek araçlarından yararlanmasına olanak sağlayın

E-ticaret firmalarının müşterilerinin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkilemeleri için yapması gerekenlerden bir diğeri de müşterilere canlı destek aracı sunmaktır. Canlı destek araçları firmaların müşterileri ile iletişime geçmesini kolaylaştırmaktadır. Böylelikle müşteriler herhangi bir konu hakkında bilgi ve yardım alabilmektedir.

Müşterilerin canlı destek araçlarından yararlanmasına olanak sağlayan e-ticaret siteleri, müşterilerine daha fazla güven vermektedir. Müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen en önemli şey de güven olduğu için doğrudan müşterileri alışveriş yapmaya ikna etmektedir. Sizler de e-ticaret sitemizde canlı destek araçlarına yer verebilirsiniz. Hatta bu araçlarla günün her saati müşterilere hizmet verebilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz ile iletişiminizi güçlendirirken aynı zamanda da onlara her konuda yardımcı olabilirsiniz. Sağladığınız destekten memnun kalan müşterilerin de satın alma kararlarının olumlu bir şekilde etkilendiğini göreceksiniz.