E-ticarette Pomodoro Uygulama Rehberi

Günümüz iş dünyasında zaman yönetimi oldukça önemlidir. Bunun üzerine çalışmalar yapan Fransesco Cirillo, doğru zaman yönetimi ve yüksek performans için 1980’li yıllarda Pomodoro tekniği geliştirmiştir. Pomodoro tekniği; 25 dakika çalışıp 5 dakikalık mola vererek uygulanan bir disiplindir. Buradaki amaç; hem algıyı hem de vücudu dinlendirerek kaliteli bir çalışma elde etmektir. E-ticarette de Pomodoro tekniğinden yararlanılmaktadır. Biz de bu yazımızda E-ticarette Pomodoro tekniği hakkında sizlere rehberlik edeceğiz. Sizler de e-ticaret firmanızda Pomodoro tekniğini uygulayarak zamanı verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

E-ticarette Pomodoro Tekniğinden Nasıl Yararlanılır?

E-ticarette Pomodoro tekniğinden yararlanırken;

 • Whatsapp, e-posta gibi mesajlaşma servislerinin bildirimleri kapatılır.
 • Telefon sessize alınarak dikkat dağıtmayacak bir alana bırakılır.
 • Üzerinde çalışılacak konu belirlenerek hazırlıklar yapılır.
 • Birden fazla görev yerine sadece tek bir göreve odaklanılır.
 • Pomodoro zamanlayıcısı 25 dakikaya ayarlanır.
 • 25 dakika içerisinde herkes yapılacak göreve odaklanır.
 • Süre dolduğunda yapılan görev kaydedilir ve ardından 5 dakika mola verilir.
 • Bu süreç 4 kez uygulandıktan sonra 15-30 dakikalık canlandırıcı molalara çıkılır.
 • Genellikle günde 6-12 arasında Pomodoro tekniği uygulanır.

Pomodoro Tekniğinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Pomodoro tekniği; kişi veya grubun verilen göreve odaklanmasını, önemli işlerin tamamlanmasını, doğru zaman yönetimi yapılmasını ve performans düşüklüğüne neden olan unsurlardan uzak durulmasını hedefleyen bir tekniktir. Bu teknik kişi veya grupların yanı sıra e-ticaret firmalarına da pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Pomodoro tekniği, bir görev ya da projeye en kısa zamanda başlamayı ve bitirmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Sadece tek bir göreve odaklanmayı sağlayarak çalışanların tüm işlerin altında ezilmesinin önüne geçmektedir.
 • Pomodoro tekniği ile e-ticarette konsantrasyon, çalışma bilinci, hız kazanma ve verim arttırılmaktadır.
 • Telefon, Whatsapp, e-posta, sosyal medya gibi dikkat dağıtıcı unsurlarla mücadele etmeye yardımcıdır. Böylelikle 25 dakika çalışma sürecinde dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durarak zihnin sadece yapılacak işe odaklanmasını sağlamaktadır.
 • Kişilere, gruplara veya e-ticaret firmalarına planlı bir çalışma imkanı sunmaktadır. Bu sayede zamanın doğru bir şekilde yönetilmesine, işlerin zamanında başlayıp bitirilmesine olanak sağlamaktadır.
 • 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola şeklinde bir çalışma prensibine bağlı olan Pomodoro tekniği, günde 8 saat çalışma imkanı sağlamaktadır. Normal çalışma saatlerine uygun olarak çalışılan bu süre içinde çalışanların daha verimli ve huzurlu olduğu görülmektedir.
 • Düzenli ve molalı çalışma sistemiyle çalışan kişiler kendilerini daha az yorgun hissetmektedir. Böylelikle ertesi gün de yeni bir göreve başlamak için can atılmaktadır.

Pomodoro Tekniği Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durun

E-ticarette Pomodoro tekniğinden yararlanırken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlardan en önemlisi telefon, Whatsapp, e-posta ve sosyal medya gibi dikkat dağıtıcılardan uzak durulmasıdır. Bu dikkat dağıtıcılar zararsız gibi görünse de çalışanların hem zamanını hem de enerjisini çalmaktadır. Bu durum da çalışanların işlerin başına geçmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle 25 dakikalık çalışma sürecinde dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durmalısınız.

Pomodoro zamanlayıcısından faydalanın

Pomodoro tekniğinden yararlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise Pomodoro zamanlayıcısı kullanmaktır. Pomodoro zamanlayıcısı kullanarak 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola sürecini doğru bir şekilde yönetebilmek mümkündür. Böylelikle e-ticaret firmalarında çalışan kişiler işlerini daha fazla ciddiye alacak ve işlerine kolaylıkla odaklanabilecektir.

Planlı programlı bir şekilde çalışın

Pomodoro tekniğinde bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise planlı ve programlı çalışmaktır. Bu noktada haftalık veya aylık bir çalışma planı oluşturulması oldukça önemlidir. Oluşturacağınız plan ile belirlenen süre içerisinde ne yapmanız gerektiğini, hangi projelere başlanması gerektiğini ve o plana uygun olarak kaydedilmesi gereken işleri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra haftalık ya da aylık bir değerlendirme yaparak Pomodoro tekniğiyle ne kadar yolu ne kadar sürede kat ettiğinizi görebilmeniz mümkündür.