E-ticarette pop-up reklamları başarıya ulaşma yolunda önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle de pop-up’lar doğru ve yerinde kullanıldığında geri dönüşüm konusunda kilit görevi görmektedir. Pop-uplar sayesinde form doldurma, bültene kayıt olma, satın alma ve demo hesabı oluşturma gibi pek çok hedeflenen eylemi gerçekleştirebilmek mümkündür. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için pop-up’ların yerinden ve öneminden bahsedeceğiz. Sizler de bir e-ticaret firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve hedef kitleye ulaşarak dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz.

E-ticarette Pop-up Nedir?

Pop-up, kullanıcıların yetkisi dışında gerçekleşen açılır pencerelerdir. Türkçe tabirle ise aniden karşısına çıkmak, beklenmedik zamanda karşılaşmak gibi anlamlara gelmektedir. E-ticarette pop-up ise, firmaların web sitelerinin görsel arayüzünde farklı boyutlarda ve ekran konumlarında açılan ve bir pencere olarak görünen bildirimleri ifade etmektedir.

Pop-up’lar; duyuru yapmak, bültene üye olmalarını sağlamak, demo talebi almak, satış gerçekleştirmek ve kampanya zamanlarında bilgilendirmelerde bulunmak gibi pek çok amaca hizmet etmektedir. E-ticaret firmalarının pop-up’ları kullanmasındaki temel amaç ise hedef kitlede yer alan kişilerin dikkatini çekmek ve potansiyel müşteri kitlesi oluşturmanın yanı sıra reklam vermektir.

Pop-up Kullanmanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dönüşüm arttırmanın en önemli yollarından biri olan pop-upların küçük, orta veya büyük fark etmeksizin tüm e-ticaret firmalarına önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Pop-up’lar ile e-ticaret sitelerini ziyaret etmeye gelen kullanıcıların dikkatini çekmek mümkündür.
 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıları potansiyel müşterilere, potansiyel müşterileri de müşteriye çevirme konusunda başarılıdır.
 • Demo, abone, reklam ve satış gibi eylemlere göre şekillenmektedir.
 • Tüketicilere bilgilendirme yapma veya yeni ürünlerin tanıtımını yapma gibi pek çok amaç için kullanılmaktadır.
 • Özel olarak tasarlanabildiği için müşteri deneyimini arttırmaya olanak sağlamaktadır.
 • Müşterilerle satış öncesinde, satış sırasında ve satış sonrasında iletişim kurulmasını sağlamaktadır.
 • Site trafiğini arttırmaya yardımcıdır.
 • E-ticaret sitelerinin yüksek oranda geri dönüşüm almasını mümkün kılmaktadır.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız vakit kaybetmeden pop-up kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle hedeflediğinizi işlere imzanızı atabilirsiniz.

E-ticaret Firmaları İçin Pop-up Nasıl Oluşturulur?

Pop-up kullanımının e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlardan bahsettik. Fakat bu noktada doğru stratejiler ile kullanıcıların karşısına çıkmak gereklidir. Bunun için de pop-up oluştururken bazı yapılması gereken hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

Kişiye özel teklifler sunarak tüketicileri etkilemek: Pop-up kullanımını tüketiciler için özel bir deneyime çevirmek mümkündür. Bunun için firmaların farklı teklifleri farklı müşteri profillerine hedefleyerek hazırlaması ve farklı zamanlarda karşılarına çıkarması gereklidir. Pop-up’lar ile hedef kitlede yer alan kişilerin beklentilerine yönelik cazip teklifler sunmak ve onları sitede daha uzun kalmaya ikna etmek oldukça önemlidir. Mevcut müşterilere yönelik teklifler onlara önemsendiklerini hissettirmektedir. Yeni müşterilere yönelik teklifler ise markaya olan ilginin en üst düzeye çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Müşterilere değer sağlamak: E-ticaret firmalarının pop-up kullanmasındaki temel amaç satış olsa da tasarlanan pop-up’larda çok fazla satışın vurgulanması müşteriyi itebilmektedir. Bu nedenle dozunda bir CTA eklemek oldukça önemlidir. Aynı zamanda ürün veya kampanyalar müşterilere doğru bir şekilde aktarılmalıdır.

Müşteriler ile iletişim kurmaya önem vermek: E-ticarette kalıcı hale gelebilmek ve sadık müşteriler kazanabilmek onlarla iletişim kurmakla doğru orantılıdır. Pop-up kullanımıyla da müşteriler ile iletişim kurabilmek mümkündür.

E-ticaret Firmalarının Pop-up Kullanımında Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

E-ticaret firmaları için pop-up kullanımı kilit görevi üstlenmektedir. Fakat bu noktada firmaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Hedef kitlenin demografik bilgileri, cinsiyet ve yaş oranı, internet kullanma alışkanlığı dikkate alınarak tam olarak bir profil oluşturulmalıdır.
 • Kullanılan metinlerin doğru bir şekilde kurgulandırılıp yapılandırılması gereklidir.
 • Müşterileri rahatsız hissettirmemelidir.
 • Açılır pencerede istene kişisel bilgilerin basit detaylar içermesi gereklidir.
 • Gösterim sıklığına önem verilmelidir.
 • Pop-up tasarımı markayla ve içerikle uyumlu olmalıdır.
 • Aşırı metin ve görsel kalabalığından uzak durulmalıdır.