E-ticarette Sadakat Programı Ne Demektir?

Sadakat programı, e-ticaret ile ilgilenmekte olan e-ticaret sitelerinin istikrarlı bir şekilde yürüttükleri satış stratejileri açısından oldukça önemlidir. Sadakat programlarının e-ticaret ile uğraşan sitelere birçok avantajlar sağladığı da bilinmektedir.

Sadakat Programı Ne Demektir?

Sadakat programı, e-ticarette mevcut olan müşterilerin istikrarlı şekilde satın alma işlemleri gerçekleştirmeleri, marka ile daha sık etkileşimlerde bulunmaları ve daha sık bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamak için müşteriler ile etkileşime geçebilmeye yönelik olan müşteri tutma aracı olarak bilinmektedir. Müşteri sadakat planları da çevrimiçi mağazalarda tekrarlanmış olan satın alma işlemleri için müşterileri ödüllendirmektedir. Ödüller; geri ödeme, kuponlar ya da indirimler şeklinde değişiklik göstermektedir.

E-ticaret Alanında Sadakat Programları Nelerdir?

E-ticaret satış dünyası, genel olarak eşit derecelerde yüksek kayıp oranları ve yüksek satın alma sıklıkları ile karakterize edilmektedir. Pek çok işletme müşterilerini elinde tutabilmek amacıyla müşteri sadakati oluşturabilmeye ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca e-ticaret alanındaki siteler arasında bulunmakta olan rekabetler de müşteri sadakati oluşturmayı mecbur hale getirmiş durumdadır.

Yaşanmakta olan fiyat savaşları, müşterilerin en iyi olan indirimleri aramasına neden olmaktadır. Bu durum da marka sadakati elde edebilmeyi daha zor bir hale getirmektedir. E-ticaret sadakat programları;

 • Çevrimiçi alışverişleri sorunsuz hissettirebilmek amacıyla yeniden tanımlanmış olan bir satın alma sürecini sağlayabilmesi,
 • Kişiselleştirme gibi diğer pazarlama faaliyetlerini artırabilmek ve daha zengin veriler oluşturabilmek için teşvik edilmekte olan müşteri görüntülerini oluşturabilmek,
 • Genel müşterilerin hayat boyu değerlerini artırabilmek amacıyla VIP avantajlar ve deneyimsel ödüller sunabilmek,
 • Topluluklar oluşturabilmek amacıyla özel ilgi kulüpleri oluşturabilmek,
 • Güven oluşturabilmek ve ağızdan ağza iletişimi teşvik edebilmek için talep edilen soysal medya yarışmaları oluşturabilmek

Gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

E-ticaret Alanında Sadakat Programı Avantajları Nelerdir?

Müşteri sadakat programı, birçok büyük firmada görülebilmektedir. Firmalar genel olarak indirim kuponu, ödeme yöntemleri, kargo, puanlama sistemi gibi araçlar yardımı ile sadakat programlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. E-ticaret alanında sadakat programı, e-ticaret firmalarına bazı önemli avantajlar sağlayabilmektedir. Bunlardan bazıları:

 • Ödül Sistemi ile Uzun Vadeli Müşteri Kazanımları

Mevcut olan müşteriler, fazla satın alım işlemi gerçekleştirdikleri için bazen ödüllendirilmeyi beklemektedir. Genel olarak, alışveriş yapmakta olanların %81’i sadakat programı bulunan firmalara sadık kalmayı istemektedir. Müşteriler daha yüksek kademelere ulaştıkça ya da puan kazandıkça, firmada kalmayı tercih ederek rakip firmalardan alışveriş yapmaktan kaçınmaktadır. Bu durum sadakat programı uygulamalarında ödül sisteminin ön sıralarda yer aldığını göstermektedir.

 • Satış Artırma Açısından Etkili Olması

Sadık olan müşteriler, işletmelerin karlılık sağlamasında ve satışlarında istikrarlı olmasında oldukça etkilidir. Ancak, e-ticaret sitelerinde yapılacak olan sadakat programları sayesinde, satışları artırabilmek ve satışların devamlı olması sağlamak mümkün olmaktadır.

 • Uygun Maliyetlerde Satış ve Pazarlama Stratejileri Sağlaması

Müşteri kazanabilme, mevcut müşterileri elde tutmaktan daha maliyetli ve zor bir iştir. E-ticaret işletmeleri sadakat programları sayesinde mevcut olan müşterilerine anında hitap edebilme imkânına sahip olabilmektedir. Sadakat ödülleri doğru şekilde yönetildiğinde, başarısız olma ihtimali oldukça düşüktür.

E-ticaret Alanında Sadakat Programı Nasıl Kurulmaktadır?

Müşteri sadakat programı kurmak zor bir süreç gibi gözüküyor olsa da aslında oldukça basittir. Bunun için izlenmesi gereken bazı adımlar yer alamktadır. Bunlar:

 • Sadakat ödüllerinin seçilmesi,
 • Sadakat ödülleri yazılımı kullanılması,
 • Sadakat programının pazarlamasının yapılması,
 • E-ticaret sitelerinde sadakat programını öne çıkarabilmek,
 • Sosyal medya pazarlamasından yararlanarak sadakat programı tanıtmak,

Gibi adımlar izlenerek bir sadakat programı kurmak oldukça kolaydır.

E-ticaret Siteleri Müşterilerini Elinde Tutabilmek İçin Neler Yapmalıdır?

E-ticaret alanındaki kıyasıya rekabet ve satın alma sıklıkları e-ticaret sitelerinin sadakat programı oluşturması konusunda zorlayabilmektedir. Bu sebeple e-ticaret siteleri müşterileri elinde tutabilmek için;

 • Klasik olan satın alma döngülerinin dışına çıkmayı başarmalı,
 • Duygusal sadakat oluşturabilmeli,
 • Kullanışlı ve basit satın alma süreçleri sunabilmeli,

E-ticaret siteleri bu unsurlara dikkat ederek müşterilerini elinde tutabilmektedir.