E-ticaret alanında şirketini büyütmek isteyen ve sektöre yeni başlayan girişimcilerin kullanmasının gerekli olduğu bazı satış artırma teknikleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Satışa sunacağınız ürünlerin dikkat çekici olmasını sağlayabilmeniz, kullanıcıların ilgisini çekmesinde de önemli bir rol alacaktır. Ayrıca ürün sayfa başlıklarınızın arama motorlarına uyumlu olabilecek şekilde hazırlanması da somut olarak web sitenize talebin artmasında yardımcı olacaktır. Bu nedenle ürün sayfalarınızda yer alan ana başlıklarınızı SEO çalışmalarıyla ile desteklemeniz ve özenli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Reklam kampanyalarınızın daha çok dikkat çekebilmesi için başlık kullanımlarınız da oldukça önem taşımaktadır. Vermek istediğiniz mesaj,  kampanya açıklama metinleri reklamların geri dönüşümlerini etkileyen en önemli unsurları arasındadır. Bu nedenle başlık kullanımları önem verilmesi gereken noktalardan birisidir.

Sosyal kanıt, satış artırma tekniklerinin arasında yer almaktadır. Alıcılar internet üzerinden ürün araştırması yaparken, diğer alıcıların firmalar ve ürünlerle alakalı yaptıkları yorumları incelemektedir. Tüketici yorumlarının geri dönüşümlerde önemli ölçüde etkisi olduğu için pazarlama kanallarınızda ve e-ticaret sitenizde sosyal kanıt öğeleri taşıyan içerik paylaşımları yapmak satışlarınızı artırmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Tüketicileri web sitenizde daha fazla tutmanız ve kullanıcı deneyimini artırmak da geri dönüşüm oranlarınızı artırabilme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Site navigasyonu, ziyaretçilerinizin aradıkları ürünleri daha kolay bulmalarını ve sitenizi daha rahat gezmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle de anlaşılır ve sade; kolay bir navigasyon ve kategori sistemi kurmanız, tüketicilerinizin sitenizde yer alan ürünlere daha kolay ulaşabilmelerini sağlayacaktır.

Satış artırabilme teknikleri yalnızca fiyat stratejileri ve pazarlama odağına bağlı değildir. Kullanıcı deneyimlerini geliştirmek de satışları artırmada oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Web sitenizin tasarımı da bu noktada ilk sırada yer alan unsurlardan biridir. Kolay anlaşılır ve sade bir web sitesi tasarımı yapabilmeniz kullanıcı deneyimlerini geliştirmenizi sağlayabilecektir. Ana sayfanız üzerinde, kolay anlaşılır metinler ve kategori sistemi kullanarak, gereksiz öğelere yer vermemek, görsel öğelerle kullanıcılara mesajlarınızı iletebilmeniz ziyaretçileri sitenizde daha fazla tutmanızı sağlayacaktır.

Satış artırma tekniklerinin arasında mutlaka kullanması gerekenler arasında Retargeting reklamlar yer almaktadır. Sitenizi ziyaret ederek, ürünlerinizi inceleyen, bir reklam ile sitenize gelmiş olan ancak herhangi bir nedenden dolayı sitenizi terk eden kullanıcılara yönelik olarak, hedeflemeleri retargeting reklamları göstermeniz, bu kullanıcıların sitenize yeniden dönmesini sağlayacaktır.

Diğer dijital platformlar veya sosyal ağlar üzerinde de bu retargeting reklamları kullanabilmeniz mümkündür. Bu reklam çalışmaları ile daha fazla geri dönüşüm almak için, retargeting çalışmalarında bireysel mesajlara yer vermek, doğru ürünleri önerebilmek veya indirimler ya da kupon kodu sunmak, alacağınız geri dönüşümlerinizi artırmanızda yardımcınız olacaktır.

Web sitenizdeki ürün sayfalarınızda, çapraz satış yapabilmek için ürünlerinizle ilgili olabilecek diğer ürünleri de gösterebilmeniz, kullanıcılarınızın bu ürünleri de yönelerek sepetlerine eklemelerini sağlayacaktır. Mesela, telefonla ilgili sayfanızda ürünle uyumlu olan telefon şarjlarını veya kulaklıklarını göstererek, çapraz satış tekniklerini uygulayarak kullanıcılarınızın ilgilerini çekebilirsiniz.

Ayrıca satış öncesindeki müşteri desteği süreci aşamasında kullanıcılara sormuş oldukları ürünlerin bir üst modellerini önererek, Upsell yapabilir veya ürün sayfalarınızda ilgili ürünlerin üst modellerine yer vererek de bu çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.

Paket ürünlerde (Bundle) de, birbiriyle alakalı olan ürünlerinizi bir paket halinde daha uygun bir fiyatla satmayı deneyebilirsiniz. Mesela telefon, kulaklık, şarj aleti ve kulaklık dörtlüsünden oluşan paket hazırlayarak toplam fiyatını indirimli olarak sunup, kullanıcılarınızı bu paketi almaya yönlendirmeyi deneyebilirsiniz. Bu tarz paket çalışmaları sepet ortalamanızı artırmanıza yardımcı olabilecektir.

E-ticarette satış artırma yolları arasında en çok uğraşı gerektiren adım sosyal medya kullanımıdır. Ancak büyük bir kitleye ulaşıldıktan sonra sosyal medya sayesinde oldukça iyi kazançlar elde etmeniz mümkün olabilmektedir.
Son dönemlerde en çok kullanılmakta olan sosyal medya mecralarından bir tanesi Instagramdır. Eğer Instagram üzerinde bir kitleniz varsa bu sosyal medya kanalı size oldukça yarar sağlayacaktır.