Yılbaşı dönemleri, hem fiziksel firmaların hem de e-ticaret sitesi sahibi firmalarının senelik hedef belirledikleri zamandır. Senelik hedeflerini gerçekleştirmek ve bu beklentileri aşmak için en çok önem gösterdikleri dönemlerden birisidir. Özellikle korona virüs sürecinde tüketiciler hem kendileri için hem de yakınları için online alışveriş yapmaya daha fazla yönelirler. Diğer e-ticaret sahipleri gibi sizler de web sitelerinizin gelirini arttırmak ve yılbaşına özel bir gelir elde etmek isteyeceksinizdir.

Yapılan araştırmalara göre korona virüs öncesinde ki yılbaşlarında Türkiye’de en çok satılanlar şunlardır; tatil, uçak bileti, akıllı telefon, parfüm, tablet ve kol saati. Bu dönemde en çok online alışveriş yapılan iller ise İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir olmuştur. Bu bilgiden de anlaşılacağı üzere e-ticaret sitesi sahiplerinin yılbaşında ki ilk kampanyaları bu illere ücretsiz gönderim, 24 saat içerisinde gönderim sağlamaktır. Bunun gibi bir çok kampanya veya tasarım hazırlayarak siz de müşterilerinizin ilgisini yılbaşında arttırabilirsiniz.

E-ticaret Siteniz İçin Özel Tasarımlar Hazırlayın

Her özel günün ve dönemin olduğu gibi yılbaşının da kendisine özel renkleri, sembolleri, temaları bulunmaktadır. E-ticaret firmaları da düzenli olarak bu günler yaklaştıkça ürünlerinde, hizmetlerinde ve site tasarımlarında bu günlere özel değişikliğe gider. Dönemin havasını ve özelliğini yansıtan bu seçimler, tüketicilerin de daha rahat bir şekilde havaya girmesini sağlar. Bu şekildeki çalışmalar potansiyel müşteri adaylarının bir potansiyel olmaktan çıkıp gerçek bir müşteriye dönüşmesine yardım edecektir.

Bu tasarımları yaparken Yılbaşı ağacı, Noel Baba, kırmızı ve beyaz tonlar, kar efektleri, ve yılbaşına uygun diğer sembollerden yararlanılabilir. Yılbaşı dönemi boyunca e-ticaret sitenize giriş yapacak olan müşteri adaylarınız yakınlarına yılbaşı hediyesi almak amacı ile sizlerden hediye paketi talebinde bulunacaklardır. Bu nedenle sitenizin yılbaşına özel hazırladığı veya hazırlayacağı hediye paketleri online alışverişte markalaşmanız için önemli bir yere sahip olabilir. Sizlerde e-ticaret sitenizin markalaşma yolunda ki adımlarını hızlandırmak ve neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız e-ticarette marka değeri nedir nasıl arttırılır adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

E-ticarette Satışları Arttırma Yöntemleri

Yılbaşının gelmesi ile beraber tüm sektörlerde bir yılbaşı havasına girilir. Bu havayı potansiyel müşterilerinize yansıtmanın en iyi yöntemlerinden biri ise onlara özel ilgi çekici kampanyanlar hazırlamaktır. E-ticarette Satışları Arttırma Yöntemleri ile E-ticaret firmaları bu dönemlerde birden çok indirim kampanyası veya çeşitli yöntemler dener. İndirim kampanyalarının arasında bir alana ikincisi bedava, bir alana ikincisi %50 gibi kampanyalar görebilirsiniz. Bunun dışında göreceğiniz belli bir miktar sepet aşımında %10 indirim veya birden çok ürün alımında indirim gibi kampanyalarda görebileceğiniz indirim kampanyalarındandır.

E-ticaret sitenizdeki yapacağınız indirimleri direkt olarak yapmak yerine bunu indirim veya promosyon kuponu vererek yapmanız denemeniz gereken stratejilerden biridir. Bu strateji ile müşteriniz kendine özel bir indirimin olduğunu varsayacak ve diğer indirimlerden farklı bir indirimin söz konusunu olduğunu düşünecektir. Bunun dışında ki stratejilerden biri ise stok adedini az gösterme stratejisidir. Stok adedi az gösterilen e-ticaret ürünleri müşterinin ilgisini çeker. Müşterinin bu ürünleri beğenmesi durumunda, müşteri ürünün biteceğini düşünerek bu ürünü almak konusunda daha ısrarcı olur.

E-ticaret

Son dönemlerde E-ticaret sitesi açanlar arasında yaygınlaşan ve çok kullanılmaya başlanan bir diğer yöntem; Sattığınız bir ürünün yanına başka bir ürün hediye etme yöntemidir. Bu yöntemi sizlerde günlük hayatınızda bir gözlük alana bir saat bedava veya bir saat alana ikincisi 1 lira gibi görebilirsiniz. Bu yöntemler kâr marjı hesaplaması yaptıktan sonra denenmesi mümkün ve satışlarınızı arttıracak yöntemlerdir. Satışlarınızı arttıracak diğer yöntemler için de E-ticarette satışları arttırmanın 6 yolu adlı yazımızı inceleye bilirsiniz.

E-ticaret Sitenizin Müşterilerine Kampanyanızı Duyurun

Kampanya hazırladıktan sonra tabi ki potansiyel müşterilerinize ve eski müşterilerinize ulaşmanız gerekecektir. Online ticaret sitenizin eski müşterilerine birer e-posta atmak veya SMS bildirimde bulunmak bu aşamada sizler için müşteri çekme potansiyeli doğuracaktır. Bir diğer potansiyel müşterilerinize kampanyanızı duyurma yöntemleri; e-posta pazarlama, sosyal medya reklamları, radyo reklamlarıdır. Bu yöntemleri bütçeniz ile doğru orantılı şekilde seçip gerekli planlamaları yaparak kullana bilirsiniz.

Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Son yıllarda yaygınlaşan online alışveriş modası ile beraber, telefon kullanımları ve telefondan alışverişler de arttı. Yılbaşında satışlarınızı belirli bir oranda arttırmanın en büyük gereksinimlerinden biride mobil e-ticaret için çalışmalar yapmaktır. Online ticarette virüs döneminde neredeyse %65 gibi bir oranı yakalayan mobil e-ticaret sitelerinden geri kalmamak için sitenizi mobil uyumlu yapmalısınız. Burada mobil sitenizde yaşanacak herhangi bir sorunun kullanıcı deneyimini azaltacağını ve müşterinizi sizlerden uzaklaştıracağını unutmamak gereklidir.

Gönderim Ve Teslimata Dikkat Edin

Yılbaşı öncesinde müşterilerin online alışveriş ‘ den istedikleri en önemli nokta gönderimin hızlı olmasıdır. Ürünlerinizin açıklama kısımlarına yazacağınız 1 iş gününde teslim veya ilk gün kargo gibi açıklamalar müşteri gözünde iyi bir imaj verecektir. Ayrıca oluşacak yoğunluğa da hazırlıklı olmak sizler için ve web siteniz için avantaj doğuracaktır.

Müşterinin Anlık Olarak Bilgi Almasını Sağlayın

Bir çok durumda olduğu gibi müşterileriniz ürünleriniz hakkında anlık olarak bilgi almak isteyebilir. Ürünleriniz hakkında yaptığınız açıklamaları eksik bulabilir ve sizlere danışma ihtiyacı duyabilirler. Bu dönemde yapmanız gereken müşteri destek hattınızın, veya site içerisinde ki destek sisteminizin olup olmadığına dikkat etmektir.