E-ticaret sektöründe rekabet her geçen gün artıyor. Bu rekabet ortamına atılan girişimcilerin veya e-ticaret paketleri ile firmasını büyütmek isteyenlerin izlemesi gereken birtakım satış arttırma yolları bulunuyor. Bu satış arttırma yolları; tüketicilerin dikkatini çekmek, onlardan sitenize organik olarak trafik çekmek ve onlardan bir geri dönüşüm alabilmek ve satış arttırma için bir hayli önemlidir. Özellikle 2021 yılında e-ticaret firmasını büyüterek satış hacmini arttırmak isteyen girişimcilerin bu tür satış tekniklerine başvurmaları gerekiyor. Biz de girişimciler için bu yazımızda e-ticaret sektöründe satış arttırma nın 6 kritik yolunu listeleyeceğiz.

E-ticaret sitenizde kişiselleştirmeden faydalanın

Günümüzde tüketicilerin eticaret firmalarından birtakım beklentileri bulunmaktadır. Bunların başında da ilgi çekici ürünler, daha özel teklifler ve müşteri memnuniyeti gelmekte. Bu nedenle de e-ticarette kişiselleştirmeden faydalanmak satışları arttırmada önemli bir rol oynamaktadır. Bunun için de kullanıcılara e-posta pazarlamada, web sitesi üzerinde ya da retargeting reklamlarda daha kişiselleştirilmiş mesajlar ve ürünler sunabilirsiniz. Bu sayede 2021 yılında hedeflediğiniz satış arttırma yöntemlerine ulaşabilirsiniz.

satış arttırma

E-ticaret sitenizdeki ‘hakkımızda’ bölümünü detaylandırın

İnternet üzerinden yapacağınız işlerde yeni kitlelere ulaşmak ve onlarda olumlu bir iz bırakmak kimi zaman zor olabiliyor. Bu durumda tüketicilerin sizin hakkınızda bazı bilgilere ulaşması gerekiyor. Bu nedenle de onlara markanızı tanıtabilir, ne zamandır sektörde olduğunuzu ve ürünlerinizi nasıl temin ettiğinizi belirtebilirsiniz.

Toptan alışveriş yapılması ve ortalama sepet tutarlarının yüksek olmasından dolayı e-ticarette karşı tarafın beklentilerini karşılayabilmek ve onlarda olumlu bir iz bırakabilmek oldukça önemlidir. Bunun için de profiliniz üzerindeki ‘hakkımızda’ bölümüne metinler ekleyerek detaylandırmalısınız.

E-ticaret sitenizdeki ‘hakkımızda’ bölümüne firmanızla ilgili bilgileri, iletişim adreslerini de ekleyebilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları, ne zamandan beri böyle bir hizmet verdiğinizden bahsedebilirsiniz. Böylece güven kavramını kullanıcılara hissettirebilirsiniz.

Detaylı ürün açıklamalarına yer verin

E-ticarette satışları arttırmanın yollarından biri de ürün açıklamalarına detaylı bir şekilde yer vermektir. Çünkü kullanıcılar web sitenizdeki açıklamalara bakarak ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bu noktada sizin ürünlerinizle ilgili detaylı bilgileri sunuyor olmanız gerekmektedir.

Ürünlerin teknik özelliklerini ve kullanım alanlarını ürün sayfalarında yer vermelisiniz. Ürünlerle ilgili ekstra belge ve dokümanlar bulunuyorsa ürün sayfalarınıza bunları da ekleyebilirsiniz. Katıldığınız etkinlikler, başarılarınız gibi çalışmalarınızı da bu sayfalara ekleyerek firmanız hakkında da bilgi verebilirsiniz.

Web sitenizin navigasyonunu kolaylaştırın

E-ticaret web sitenizin navigasyonunu kolaylaştırmanız da satışlarınızı arttırmanın yollarından biridir. Site navigasyonunuz, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi daha rahat gezmelerini ve aradıkları ürünleri daha kolay bulmalarını sağlayacaktır. Kullanıcıların deneyimlerini arttırmak ve onları web sitenizde daha fazla tutmanız da geri dönüşümlerinizi büyük oranda arttırma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bu nedenle de kolay ve anlaşılır bir navigasyon ve kategorizasyon sistemi oluşturmanız tüketicilerin sitenizdeki ürünlere daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır.

Retargeting reklamlardan yararlarak satış arttırma

Retargeting reklamlar, e-ticarette satış arttırmak için mutlaka izlenmesi gereken yollardandır. E-ticaret sitenizi ziyaret eden, ürünlerinizi inceleyen, bir reklam aracılığıyla sitenize gelen ancak herhangi bir sebepten dolayı sitenizi terk eden kullanıcılara yönelik hedeflemeleri retargeting reklamları göstermeniz bu kullanıcıları sitenize tekrar organik olarak çekmenizi sağlayacaktır.

Sosyal medya platformlarında ya da diğer dijital platformlarda bu retargeting reklamlardan yararlanabilirsiniz. Bu reklam çalışmalarından daha fazla geri dönüşüm alabilmek için retargeting çalışmalarında kişiselleştirilmiş mesajlara yer vermek veya yeni fırsatlar sunmanız satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Gelişmiş filtreleme seçenekleri ile satış arttırma

E-ticaret sektöründe geniş bir ürün kataloğuna sahipseniz filtreleme özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Tüketicilere teknik özellik, renk, model, beden ve marka gibi çeşitli alanlarda filtreleme özellikleri sunabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin belli ürünlere daha kolay bir yoldan ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda filtreleri sıfırlama seçeneği de sunarak yapılan değişikliklerin geri alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde de kullanıcı deneyimlerini arttırmış olursunuz.