Arama motoru optimizasyonu manasına gelen SEO, e-ticaret sektöründe sayfaların öne çıkarılabilmesi için çok etkili bir yöntemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığında Google üzerinde öne çıkmak için yeterli sonuç alınamamış olur. SEO kurallarına uygun yazılar Google üzerinde dikkat çeker ve kısa sürede ön plana çıkar. Bu da satış rakamlarınızın hızlı bir şekilde artış göstermesi demektir. Peki SEO için neler yapılmalıdır? Gelin birlikte önce SEO ile ilgili bazı kavramlara göz atalım.

Black Hat SEO

Black Hat SEO, Türkçe karşılık olarak siyah şapka SEO manasına gelmektedir. Bu yöntemde kişiler sayfaya yönlendirilirken aldatıcı yöntemlere başvurulur. Yani konuyla alakası olmayan ama o kelimenin yazıda geçtiği sayfalar ortaya çıkar. Bu durum arama motoru şartlarına da aykırı olduğundan tercih edilmesi sıkıntı yaratır. Çünkü bu yöntemle sayfanıza çektiğiniz müşteriler kısa sürede ayrılarak, sitenize bir antipati oluşturabilir. Ürün içerikleri oluştururken kendi sayfanızda olabilecek ürünlerle ilgili olmalarına dikkat etmeniz gerekir.

White Hat SEO

White Hat SEO, beyaz şapka SEO manasına gelmektedir. Bu yöntemde her şey kurallarına uygun şekilde dizayn edilmiştir. Arama motorlarının kural ve şartlarına uygun bir taktiktir. Bu sayede sitenize çektiğiniz müşterileri daha uzun süre sitenizde tutabilirsiniz. Oldukça etkili bir yöntemdir ve kurallarına uygun oynanır. Sayfanızla, ürünlerinizle alakalı olan başlıkları bold yaparak ön plana çıkarırsanız White Hat SEO yöntemini başarmış olacaksınız. E-ticaret sitelerinin çoğunlukla uyguladığı ve kazandığı SEO yöntemi budur.

Grey Hat SEO

Grey Hat SEO tekniği, gri şapka SEO manasına gelmektedir. Bu yöntemde hem White Hat SEO, hem de Black Hat SEO kuralları uygulanmaktadır. Yani her ikisini de kullanarak siteler sayfalarına insan çekmeye çalışır. Black Hat SEO kadar kötü bir yöntem olmasa da bilmeden yönergeleri, hizmet şartlarını ihlal etmiş olabilirsinizi. Bu da kurumsal kimliğinize yine zarar vermiş olur. Sonuç olarak uygulamanız gereken en faydalı yöntem White Hat SEO olacaktır.

SEO’nun Faydaları

SEO, çeşitli anahtar kelimeler üreterek sayfanızın öne çıkmasını sağlar. İyi kötü hemen her site SEO kurallarına uymaya dikkat eder. Ancak bu kuralları bilinçli uygulamak daha güzel sonuçlar almanızı sağlar. SEO’da önemli olan doğru anahtar kelimeyi bulabilmektir. Bu da biraz tecrübe ve bilgi birikimi ile olabilecek bir durumdur. Sattığınız ürünlerin açıklamalarında belli anahtar kelimeleri ön plana çıkarmanız gerekecektir. Bu anahtar kelimelerin içerisine çeşitli linklemeler yaparak diğer sayfalara yönlendirmeler de yapabilirsiniz.

İçerik oluştururken özellikle blog sayfaları çok önemlidir. Blog sayfalarında verdiğiniz bilgiler müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve bu bilgiler vasıtasıyla sitenize girmiş olabilirler. Bu noktada blog sayfanıza önem vermeniz ve buradaki içeriklerin bilgi dolu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bazı konularda bilgiler vermeniz müşterilerin hoşuna gidebilir. Bu yazıların 600 kelimeye yakın olması ve içerisinde boş bilgilerin gezinmemesi de çok önemlidir. Çünkü sitenize giriş yapan kişi boş bilgiler ve aradığıyla alakasız bilgiler olduğunu gördüğünde kurumsal kimliğiniz bundan olumsuz etkilenebilir.

Kurumsal kimliğinizin de güçlenmesi için içeriklerinize değer vermeniz gerekir. Google özgün olmayan ve çok kısa yazıları ödüllendirmez. Ancak uzun ve içeriği güçlü yazılar Google tarafından hemen görülmektedir. Ödüllendirmeler yazınızın hızla birçok kişiye ulaşmasını sağlar. Eğer içeriğiniz iyiyse müşterileriniz sizden memnun kalarak, sitenizde uzunca vakit geçirebilir. Bu durum da sizden alışveriş yapma olasılığını arttıracaktır. İçerik yöneticinizin bu noktada tecrübeli olması size büyük faydalar sağlayacaktır.

E-ticaret sektöründe rakiplerle savaşmak için her zaman yenilikçi olup, sistemi takip etmek gerekir. Aynı zamanda iyi bir çalışan kadrosu oluşturmak gerekir. Başta bütçenizden biraz fazla harcamanız gerekse bile sonuçlarını kısa sürede alabilir, çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Ancak kesinlikle yasa dışı yöntemlere yönelmeyin. Bunlar sonrasında ortaya çıkarak size sıkıntı oluşturabilen sonuçlara dönmektedir.