E-ticarette SEO Uyumlu URL Adresi Oluşturma

Uniform Resource Loader’ın kısaltması olan URL, Türkçe’de standart kaynak bulucu anlamına gelmektedir. Daha açıklayıcı bir tanımla da URL, site adresinin belirtildiği yerin tarayıcıda bulunan çubukta yer alan bilgilerdir. Herhangi bir kaynağın internet üzerindeki konumunu belirtmek için bu bilgiler kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret siteleri için büyük bir önem taşıyan URL terimi hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Sizler de yazımızın içeriğinden yararlanarak siteniz için gerekli SEO uyumlu URL adresi oluşturabilirsiniz.

URL’nin E-ticaret Sitelerine Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

URL adresi oluşturmak, e-ticaret sitelerine pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • URL, gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olmaktadır.
  • Hem kullanıcıların hem de arama motorlarının aramasını kolaylaştırmaktadır.
  • Kullanıcılar tarafından okunması kolay olan URL, ülkenin dil bilgisine uygun olduğu ve sayfanın amacını doğru bir şekilde belirttiği takdirde kullanıcı deneyimini kolaylıkla geliştirmektedir.
  • Kullanıcılar ve arama motorları e-ticaret sektöründeki sitelerin ne hakkında olduğunu kolaylıkla anlayabilmektedir.
  • URL, web sitenin arama motoru sıralamasını olumlu etkilemektedir. Anahtar kelime URL’ye yerleştirildiği zaman arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek mümkündür.
  • URL, daha geniş bir kullanıcı kitlesinin web siteyi ziyaret etmesine olanak sağlamaktadır.

URL Nasıl Çalışır?

URL çalışma sisteminde öncelik olarak bilgisayar sunucuyla iletişim kurmak için kullandığı numaraları metin olarak göndermektedir. Bu numaralar IP adresleridir. IP adresleri, web sitesi ziyaretçileri için kullanımı kolay veriler değildir. Bunun aksine metne dönüştürerek kullanıcıların istedikleri siteye giriş yapmalarını kolaylaştıran verilerdir. Bir protokol, bir alan adı ve bir yol içeren URL, söz konusu web sitesinin dosya yapısını belirlemektedir.

SEO URL Nedir? E-ticarette SEO Uyumlu URL Nasıl Oluşturulur?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web siteleri için oldukça önemli bir çalışmadır. SEO çalışmalarında URL’nin önemli bir rolü vardır. Bu adreslere SEO uyumlu URL ya da SEO URL adı verilmektedir. URL’ler kendi arasında 3 şekilde gruplandırılmaktadır. Bunlar soldan sağa okunduğunda;

  • Protokol olarak http://, https://, haber://, ftp:// ilk sırada yer almaktadır.
  • İkinci gruba bakıldığında alan adı, kesme işaretine kadar birinci ve mevcutsa ikincil uzantılardan sonra oluşturulan alan adı olarak adlandırılmaktadır.
  • Söz konusu alan adının sonunda oluşturulan kesme işaretinden sonra dosya yolu oluşturulmaktadır.

SEO Üzerinde Doğru URL Kullanmanın 2 Etkisi Nelerdir?

1. URL kullanmanın doğru anahtar kelime kullanımı üzerine etkisi

Google arama sonuçlarını etkileyen faktörlerden biri anahtar kelimedir. Doğru anahtar kelime kullanımının SEO üzerinde pek çok olumlu etkileri mevcuttur. Google arama hacmine dayalı URL’ler oluşturarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek mümkündür. Örneğin, ‘İstanbul’da çanta modelleri’ kelime grubunun başında olmak istenildiğinde herhangi bir anahtar kelime çalışması yapmadan siteadi.com/istanbul-canta-modelleri gibi bir URL oluşturarak ürünleri listeleyebilmek mümkündür. Fakat bu kelimeler çok sık arandığı için rakip firmaların arasından sıyrılmak kolay değildir. Bu noktada doğru anahtar kelime kullanımıyla sıralama sonuçlarını olumlu etkileyebilirsiniz. Anahtar kelimenin ‘long tail’ versiyonunu kullanarak daha etkili hale getirebilirsiniz.

2. URL kullanımının tıklama oranına etkisi

Tıklama oranı, Google arama sonuçlarını etkileyen bir diğer önemli faktördür. Google arama motorunda arama yaptıktan sonra siteyi ne kadar çok kullanıcı ziyaret ederse, Google sitenizi bu aramayla o kadar çok ilişkilendirmektedir. Dolayısıyla da siteyi arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmaktadır. Böylelikle de başlık, meta açıklama ve URL adresi daha fazla önem kazanmaktadır.

E-ticarette SEO URL Örnekleri Nelerdir?

E-ticaret sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilmek için doğru URL kullanımı oldukça önemlidir. Bu noktada doğru ve yanlış SEO URL örneklerine dikkat edilmesi gereklidir. Örneğin, https://www.example.com /akilli-telefonlar/iphone11 doğru bir URL kullanımıdır. Net bir ifadeyle adresin içeriği belirtilmiştir. http://www.example.com/static/Browse/ID53694235/552%545 yanlış bir URL kullanımına örnektir. Adresin içeriği belirsizdir. Kullanımı oldukça zordur. Bu nedenle arama motorlarında üst sıralarda yer almak imkansızdır.