Bu yazımızda e-ticarette sepet fiyatlandırma nasıl yapılır sorusuna cevap olmayı hedefledik. Gelişen teknolojik sistemde internetten alışverişin ayrıntıları artıyor. Bu detaylara dikkat edip kendisini güncelleyen firmalar daima diğer firmaları geride bırakıyor. Sepet fiyatlandırma da bu güncel konulardan birisidir. Aslında önceden beri var olan bir kavramdır ancak temelde ne olduğu kesin olarak bilinemeyebilir. Bu yüzden sepet fiyatlandırmanın detaylarına gelin birlikte göz atalım.

Sepet fiyatlandırma aslında çok iyi bir analizin sonucunda ortaya çıkar. Eski müşterilerin öncesinde neler aldığına dikkat ederek onlara özel teklifler sunabilirsiniz. Bu da müşterilerinizin en fazla hangi ürüne daha fazla istek duyduklarını görmenizi sağlar. Daha fazla satılabilecek ürünleri öngörerek buna uygun bir şekilde depolama yapabilirsiniz. Stoklarınızı zamanında yenilemeniz daha fazla satış yapma olasılığınızı arttıracaktır. Müşterilerinize uygun tekliflerle kısa sürede iyi bir başarı elde edebilirsiniz.

Sepet fiyatlandırma yaparken müşterinin alabileceği ürünlere yönelindiği için bu fiyatlandırma kişiye özel olmaktadır. Kişiye özel pazarlama stilleri son zamanlarda daha fazla dikkat çekmektedir. E-ticaret sektöründe başarıya ulaşmak için müşterilerinizin kendisini güvende ve değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Onlara özel çalışmalar yapmanız kendilerini özel hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca ihtiyaç duydukları ürünlerin önlerine gelmesi müşterileri yeniden alışveriş yapmaya itecektir.

Sepetlerin Doldurulmasını Sağlayın

Sepet fiyatlandırma yapılırken müşterinin eski alışveriş deneyimlerinden faydalanılır. Bu durum müşterilerin alışverişlerini tekrar hatırlamalarını sağlar ve sepetlerini yeniden doldurmalarına olanak tanır. Çünkü müşterilerinizin tarzı olan ürünleri onların karşısına çıkarmış olursunuz. Aynı zamanda ürünlerde indirim ve kampanyalar olduğunu da belirterek onlara özel cazip fiyatlar sunabilirsiniz. Bu sırada müşterilere çeşitli bildirimler göndererek son teklifler olduğuyla ilgili ifadeler de sunabilirsiniz.

Sepette bazı indirimler yapılması da müşteriyi almaya yöneltir. Örneğin bir ürünün altında sepette yüzde 30 indirim yazıyorsa müşteri mutlaka sepete atarak net fiyatına bakmak isteyecektir. Bu yüzden sepet aşaması e-ticaret sektörünün en hassas aşamalarından bir tanesidir. Sepete atılan ürünleri müşteri almayabilir. Sepette unutulan ürünler için de müşteriye bildirimler gönderebilirsiniz. Aynı zamanda o üründen yalnızca birkaç tane kaldığını da belirtebilirsiniz. Bunlar müşteriyi almaya yöneltecektir.

Sadık Müşteriler Kazanın

Sadık müşteri kazanma yolunda da sepette fiyatlandırma oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü müşteriler kendilerine göre indirimleri görünce sitenize daha fazla güvenecektir. Sepetteki ürünü müşterinize hatırlatarak diğer sitelere yönelme oranını da en aza indirebilirsiniz. Alışverişten vazgeçmek üzere olan bir müşteri varsa bu durumda vazgeçme oranı da düşecektir. Aslında burda yaptığımız müşterinin alışverişini hatırlamasını sağlamaktır. Sepette 2 al 1 öde kampanyaları da oldukça etkilidir. Bu tarz çalışmaların sonuçları çok başarılı olmaktadır.

Sepete eklenen ürünlerde hediyeler olduğunu belirtmek, sepetteki ürün sayısını arttırmak için çok al az öde kampanyaları düzenlemek e-ticaret sitelerini kısa sürede başarıya götürecektir. Bu stratejiler müşteriyi satın almaya yönelten stratejiler arasındadır. Kullanıcı zevklerini tanırken bir yandan da satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Sadık müşterileriniz bu şekilde oluşacak ve aylık geliriniz artışa geçecektir. Diğer firmalarında ne gibi çalışmalar yaptıklarını kontrol edin.

Analizler Yapın

Çeşitli analizler yaparak e-ticaret sektöründeki gelişiminizi destekleyebilirsiniz. Analizler öngörüler yapmanızı sağlar. Bu öngörülerle önünüzdeki dönemlerde ne gibi çalışmalar yapacağınıza karar verebilirsiniz. Yanlış yaptığınız işlemleri önden görerek anında müdahale etme şansına kavuşabilirsiniz. Anında müdahale ile krizleri fırsata çevirebilirsiniz.

Görüldüğü üzere e-ticaret sektörü her geçen gün gelişen teknolojik sistemlerden oluşur. Firma ve şirketler gelişmeleri takip ederek sitelerini güncellemelidir. Aktif çalışmalar yaptığınızda müşterileriniz bunları fark eder ve size daha fazla güvenmeye başlar. Müşteri iletişiminizi de daima güçlü tutun. Müşterilerinizle girdiğiniz iletişim sayesinde sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Ürünlerinizden memnun olmayan müşteri varsa direkt olarak onlarla iletişime geçerek durumu iyice öğrenmeye çalışın. Bunun yanında çözüm yolları üreterek onlara özel indirim ve hediye kuponları verin. Kaybettiğiniz müşterileri bu şekilde kazanabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.