E-ticarette Site Yönetim Rehberi

E-ticaret, günümüz iş dünyasının en çok rağbet gören iş modellerinden biridir. Bu iş modeline atılmak sadece online satış yapmak değil, her geçen gün büyüyen bir sektöre dahil olmak demektir. Eğer siz de bu her geçen gün büyüyen sektörün içerisinde yer almak istiyorsanız dikkatli atmanız gereken bazı adımlar vardır. Biz de bu yazımızda sizlere e-ticarette site yönetme konusunda rehberlik edeceğiz. Sizler de rehberimizden yararlanarak kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, çok kısa bir süre içerisinde başarıyı yakalayabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Nedir?

E-ticaret sitesi, ürün ve hizmet satışının gerçekleştirildiği dijital bir mağazadır. İnteraktif olmasıyla diğer web sitelerinden farklıdır. E-ticaret siteleri aracılığıyla tüketiciler, ürünleri dijital olarak ekranda görebilmekte ve ürüne ait görseller, açıklamalar üzerinden olumlu ya da olumsuz bir satın alma kararı vermektedir. Bir ürünü satın almaya karar veren tüketici, e-ticaret sitesi aracılığıyla satın alma işlemini gerçekleştirmektedir. Bu işlem sırasında ödeme yapabilmek için kredi veya banka kartı, havale veya eft, kapıda ödeme yöntemlerinden birini kullanmaktadır. Ardından da satıcı firmanın siparişi verilen ürün veya hizmeti kargo aracılığıyla göndermesini beklemektedir.

7 Adımda E-ticaret Sitesi Kurulumu

1) İçerisinde bulunacağınız sektörü ve satışını yapacağınız ürünleri belirleyin

E-ticarete yeni atılmak isteyen girişimcilerin öncelik olarak içerisinde bulunmak istediği sektörü belirlemesi gereklidir. Bu noktada hizmet açığı bulunan, ilgi odağı olan ya da uzun vadeli olacağını düşündüğünüz bir sektör tercih edebilirsiniz. E-ticarette aktif olarak hizmet vermekteyseniz ve bir markanız mevcutsa da, tecrübe sahibi olduğunuz sektörde internetten satışa başlamanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sektör seçiminden sonra satışa çıkaracağınız ürün veya ürün gruplarını da seçmeniz gereklidir. Bu noktada pazaryerlerini ve trend olan ürünleri yakından takip edip fikir edinebilirsiniz.

2) Markanızı Ortaya Koyun

Hedef kitlenize hitap etmek ve müşterilerin gözünde bir değer oluşturabilmek için markanızı ortaya koymanız gereklidir. Bunun için ilgi çekici, anlaşılır ve kolay bir marka ismi seçmelisiniz. Ardından markanız için bir logo oluşturmalısınız. Logoda kullandığınız ifadelere ve renklere dikkat etmelisiniz. Etkili bir renk kombinasyonu oluşturarak markanızı dikkat çekici kılabilirsiniz.

3) Siteniz için altyapı oluşturun

E-ticaret sitesi en önemi adımlardan biri altyapı oluşturmaktır. Bu adımı, e-ticaret sitenizi sıfırdan oluşturacağınız bir yazılımla ya da hazır e-ticaret altyapılarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sıfırdan oluşturacağınız yazılım, yüksek maliyetler gerektirebileceği gibi size zaman kaybettirecektir. Ancak hazır e-ticaret altyapıları ile sitenizin kısa bir süre içerisinde kurabilir, pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

4) Sitenizi tasarlayın

Sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizden memnun ayrılmasını sağlayan ve size sadık müşteriler kazandıran adım ise site tasarımıdır. Bu noktada sitenizin görünüşüne önem vermelisiniz. Öne çıkarmak istediğiniz ürünleri kategorilere ayırarak belirtmeli ve satın almaya yönlendirici aksiyon butonları koymalısınız. Böylelikle müşterilerin kolay bir şekilde alışveriş yapmalarına olanak sağlayabilirsiniz.

5) Ödeme altyapısı oluşturun

E-ticaret siteniz için uygulamanız gereken adımlardan biri de ödeme altyapısıdır. Bir ödeme sağlayıcısından alacağınız hizmet doğrultusunda sitenizin ödeme altyapısını oluşturabilmeniz mümkündür. Bu noktada bankalar ile tek tek anlaşarak sanal POS kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi veya banka kartı kullanmayan müşterileriniz için kapıda ödeme yöntemini entegre edebilirsiniz.

6) Kargo firmalarıyla anlaşın

Siparişlerinizin teslimatı için kargo konusu da oldukça önemlidir. Bu noktada çalışacağınız kargo firmasından süreç hakkında detaylı bilgi isteyerek anlaşma yapabilirsiniz. Firmanın şubelerini, size uzaklığını ve desi ücretlerini göz önünde bulundurarak kargo firması seçebilirsiniz.

7) Şirketinizi kurun

E-ticaret sitesi aracılığıyla ticari faaliyet yapmak için, şirket kurmanız gereklidir. Ticari faaliyetinizin boyutuna ve sermayesine göre limited, anonim veya şahıs şirketi kurmanız gereklidir. Bu şirketleri kurmak ve ileride bir sorun yaşamamak adına gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. E-ticaret siteniz için gerekli olan tacir unvanını da vergi dairelerinden, noterden ya da ticaret odalarından alabilirsiniz.