E- ticaret günümüzde en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerindendir. E-ticaret yaparken sosyal medya platformlarından faydalanmak oldukça mantıklı olacaktır. İnternetin ve sosyal medya uygulamaların hayatımıza bu kadar girdikçe insanlar zamanlarının çoğunu bu sitelerde geçiriyor. Bu sitelerde insanlar saatlerini harcıyor. Bu durum da satıcılar özellikle e- ticaret yapan kişiler için bu platformlar iyi bir reklam alanı oluyor.

Instagram, Twitter, Youtube ve Facebook gibi sosyal medya platformlarını birer tanıtım platformu olarak kullanmak mümkündür. Bu sosyal medya platformlarını kullanmak hem firmanız için güzel hem de uygun maliyetli bir reklam yapma imkânı sunacak.

E-ticaret yaparken sosyal medya uygulamalarını kullanmak size rakiplerinizle daha kolay yarışabilme, sitenizin ve markanızın popülerliğini arttırma, hedef kitleye hızlı erişme, kolay reklam yapma ve müşterilerle kolayca iletişim kurmak gibi imkanlar sunar. Bu imkanları kullanarak kısa sürede başarınızı büyük oranda arttırabilirsiniz.

Instagram TV Kullanımınızı Arttırın

Instagram, e- ticaret sitelerinin en çok reklam yaptığı yerlerden biridir. IGTV yani Instagram TV son günlerin trendlerinden birisi. Ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında bilgi verirken storyler ya da bir dakikalık gönderiler yerine instagram TV kullanabilirsiniz. IGTV’ye uzun süreli videolar yüklemek mümkün. Bu nedenle ürünleriniz ya da hizmetleriniz hakkında bilgi verecekseni IGTV yi kullanmanızı öneririz. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagramın kullanım alanının daha da gelişeceği düşünülüyor. Bu nedenlerden dolayı e-ticaret yaparken Instagram kullanmanız oldukça önemlidir.

E-ticaret yaparken Reels videoları kullanmak marka bilinirliğinizi arttıracaktır. Instagram algoritması videolarınızın kimin ilgisini çekeceğini otomatik olarak belirler ve bu videoları onların keşfetine çıkarır. Böylece daha fazla insan firmanızı tanıyarak sizden alışveriş yapar. Bunun yanı sıra sürekli içerik üreten bir e-ticaret sitesi iseniz insanların size olan güveni artacaktır.

Story Özelliği Kullanımı

 Artık neredeyse bütün sosyal medya platformlarının story yani hikâye özelliği bulunuyor. Bu özelliği kullanarak e-ticaret siteleri daha fazla insana ulaşabilir ve böylece daha fazla satış yapabilir. Sosyal medya platformlarında bulunan story özelliğini aktif olarak kullanmak müşterilerinize kendinizi hatırlatmanın bir yoludur. Sizler e-ticaret yaparken bu özelliği kullanarak hem reklam verebilir hem de kendi takipçilerinize ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Bir e-ticaret firması olarak hikayeleri aktif olarak kullanırsanız ürünlerinizi ve indirim haberlerinizi en kısa sürede müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra hikayeler de insanlara soru sorabilirsiniz ve bu şekilde minik anketler de yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra hikayeler de siteniz hakkında çeşitli sorular sorarak küçük yarışmalar yaparak takipçilerinize hediyeler verebilirsiniz. Bu hediyeler küçük şeyler olsa da insanların dikkatini çekmeyi başaracaktır.

E-ticaret Yaparken Video İçerikleri Kullanmak

E- ticaret yaparken video içerikleri yaparak sosyal medya platformlarında yayınlamak sizlere olan ilginin artmasını sağlayabilir. E-ticaret yaparken video trendlerini kullanmak bu platformlarda keşfete düşmenizi sağlar. Son günlerde özellikle Tiktok ve Instagram Reels gibi alanlarda video içeriği üretmek sizleri rakiplerinizin önüne geçirecektir. Bu videolar genellikle kısa süreli olduğu için çok hızlı tüketilmektedir.

Son yıllarda oldukça trend olan bu videolu içerikleri e- ticaret siteniz üzerinde uygulamak oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Bu videolar sayesinde daha hızlı ürün ve hizmet tanıtımınızı yaparak daha kısa sürede daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Videolarınızı çekerken hedef kitlenize hitap etmenize çok önem vermelisiniz. Bu sayede videolar hedef kitlenizin önüne düşecektir. Bu sayede hem takipçi sayınız hem de satış oranında artış olacaktır.

Insta Shop Kullanmak

 En çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Instagramın son dönemlerde oluşturduğu Insta Shop özelliğini kullanmalısınız. Bu özellik sayesinde ürünlerinizi direkt olarak Instagram üzerinden satışa sunabiliyorsanız. Bu özellikle birlikte insanlar ayrıyeten e-ticaret sitenizi ziyaret etmek zorunda kalmıyor. İnsanlar ürünlerinizi Instagram üzerinden görebiliyor. E-ticaret yaparken bu özelliği kullanmanızı şiddetle öneririz.