E-ticaret sitesinde Sosyal medya kullanımı Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda büyük artış göstermektedir. Her geçen gün kişiler yeni birer sosyal medya hesabı açarak sosyal medya platformlarını kullanmaya başlamaktadır. Sosyal medya kullanıcıları platformlar sayesinde beğendikleri markalar, yeni kişiler ve yakın çevreleri ile etkileşime geçebilmektedirler.

Sosyal medya sadece beğenilen markalar ve yeni kişiler ile etkileşime geçebilmek ve bağlantı kurmak için kullanılan bir araç olmaktan çok bireylerin yeni ürünleri tanımak istemesi ve ürünlerle etkileşime geçebilmeleri için büyük rol oynamaktadır. Sosyal medya platformlarında yer almakta olan mağazalar sosyal medyanın alışveriş gücünü de arttırmaktadır.

Sosyal medya platformları bireylerin satın alma davranışları üzerinde etkili bir öğe olduğu için pek çok işletme bu platformlar üzerinden iletişim yürüterek kampanyalar düzenlemektedir. Böylelikle işletme sahipleri hedef kitlelerinde yer almakta olan kişilere ulaşmayı başararak satışlarını arttırma fırsatı yakalayabilmektedir.

Sosyal Medya Kampanyası Ne Demektir?

Sosyal medya kampanyaları, hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmek, işletmelerinin marka bilinirliliğini arttırmayı sağlamak, müşterilerinde sadakat uyandırabilmek ve sosyal medya hesaplarının etkileşim oranını arttırabilmek için sosyal medya platformları üzerinden reklam ve paylaşım çalışmalarına verilmekte olan addır.

Genel olarak işletmeler sosyal medya üzerinden kampanyaları düzenlerken şu amaçlar için hareket ederler;

 • Takipçi kazanabilmek
 • Etkileşim seviyelerini arttırabilmek
 • Sitelerine ulaşım sağlayabilmek
 • Beğeni alabilmek
 • Dönüşüm oranlarını daha da arttırabilmek
 • Kampanyalarını tanıtabilmek

Gibi amaçlar işletmelerin ilk amaçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya kampanyaları düzenlenirken belirli kurallar ile hareket gerekmektedir. Sosyal medya kampanyalarında kullanılabilecek 7 ipucu şunlardır:

 • Sosyal Medya Kampanyanızın Hedefini Belirlemek

E-ticaret siteleri markaların kampanya amaçları doğrultusunda verdikleri reklamlar ve reklam içerikleri değişiklik göstereceğinden işletmelerin öncelikli olarak hangi amaçla sosyal medya kampanyaları düzenleyeceklerine karar vermeleri gerekir. Kampanya amacınızı belirlemeli ve amacınıza uygun şekilde hareket etmeniz gerekmektedir.

 • Hedef Kitlesi Belirlemek

Hedef kitle; işletmelerin hizmet veya ürünlerini satmak istedikleri kişi guruplarına verilen addır ve tüm işletmeleri hedef kitleleri birbirlerinden farklı olmaktadır. Bu sebeple başarılı bir sosyal medya kampanyası düzenleyebilmek için her işletmenin hedef kitlelerini belirlemeleri gerekmektedir. Reklamların gösterileceği hedef kitlenizi belirledikten sonra bazı analiz araçlarını kullanarak hedef kitlenizi analiz edebilirsiniz. Analiz araçları yardımıyla hedef kitlenizi tanımaya çalışabilir, ilgi alanlarını, interneti kullanma alışkanlıklarını belirleyebilir ve bu analizler ile doğru kampanya hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Rakipleri Analiz Etmek

Başarıya ulaşan sosyal medya kampanyaları düzenleyebilmek için işletmelerin sosyal medyadaki kampanya örneklerini incelemeleri gerekmektedir. Genel olarak işletmeler sosyal medya kampanyalarını inceleyecekleri zaman aynı alanda faaliyet gösteren rakip firmaları analiz ederek aralarındaki farklılıkları görebilmektedir. Rakip analizi yapabilmek için;

 • İlk önce rakiplerinizi belirlemelisiniz
 • Sonra rakiplerinizin yer aldıkları platformları incelemelisiniz
 • Rakiplerinizin sosyal medya da yaptıkları paylaşımları ve reklam verme sıklıklarını analiz etmelisiniz
 • Rakiplerinizin sosyal medya kampanyalarındaki farklılıklarını belirlemelisiniz
 • Profesyonel Şekilde İçerik Üretmek

Sosyal medya kampanyalarında en önemli konulardan biri profesyonel içerik üretmektir. Profesyonel metinler, video ve fotoğraflarla paylaşım yapmak takipçilerin güvenini arttırmaktadır. Ancak bu sayede sosyal medya kampanyalarınızı oluştururken doğru içerikler belirleyebilir ve kampanyalarınızın başarı oranını arttırabilmiş olursunuz.

 • Kampanyalar İçin Doğru Bütçe Belirlemek

Sosyal medya kampanyası düzenlerken her işletme bir bütçeye ihtiyaç duymaktadır. Reklam bütçeleri ne kadar doğru belirlenebilirse kampanyaların verimi o kadar artış gösterebilir. Reklam bütçeleri belirlenirken reklam süresini ve hedef kitlenin büyüklüğünü hesaplayarak hareket edilmelidir. Ancak bu şekilde kampanyalardan alınan verim artabilir.

 • Kampanyaları Takip Etmek

Sosyal medya kampanyası düzenleyen kişilerin kampanyalarının takibini yapmaları önemlidir. Ancak kampanyaların takibi ile alınan verimin kontrol edilebilmesi mümkün olmaktadır. Hangi sosyal medya platformu üzerinden kampanya düzenliyorsanız o platformların reklam merkezleri üzerinden takibini yapmalısınız.

 • Kampanya Raporlarını İncelemek

Sosyal medya kampanyası düzenlemekte olan kişiler ve işletme sahipleri reklamlar sonuçlandığında bazı raporlara ulaşabilmektedirler. Bu raporlar ile işletmeler reklamlarının analizlerini yaparak bir sonra yapacakları sosyal medya kampanyalarında daha doğru karalar alabileceklerdir.