Dünya genelinde her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, e-ticaret firmalarını da sosyal medyaya yöneltmektedir. Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi popüler platformlara yönelen e-ticaret firmaları sosyal medyanın gücünden yararlanarak hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra da içerikler hazırlayarak marka bilinirliğini ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir. İçerikler hazırlarken de bir sosyal medya stratejisi geliştirmektedir. Peki, sosyal medya stratejisi nedir? Bu soruya detaylı cevaba e-ticarette sosyal medyanın gücünden yararlanma rehberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Sizler de sosyal medyanın gücünden yararlanarak bir strateji oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Stratejisi Nedir?

E-ticaret firmaları gibi ticari faaliyetlerde bulunan işletmelerin sosyal medya platformları aracılığıyla ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak, etkileşimlerini ve satış oranlarını arttırmak için izlediği yollar sosyal medya stratejileri olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya hesaplarında yer alan e-ticaret firmalarının bir stratejiye ihtiyacı vardır. Bu stratejiyi oluştururken de firmaların hedef kitlesini doğru belirlemesi, rakiplerini iyi analiz etmesi gibi süreçlerden geçmesi gereklidir. Bu süreçleri tamamlayarak kendi stratejisini ortaya koyan e-ticaret firmalarının iş hacimlerini büyütmesi ve daha fazla satış yapma fırsatını yakalaması mümkündür.

Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak İsteyen E-ticaret Firmalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hedef kitlenizde yer alan kişileri belirleyin

Sosyal medya stratejisi oluşturmak isteyen e-ticaret firmalarının öncelikli olarak yapması gerekenlerden biri hedef kitlelerinde yer alan kişileri belirlemektir. Bunun için de bir e-ticaret firması olarak yapmanız gerekenler şunlardır:

  • İlk olarak sosyal medyada neden yer almak istediğinizi belirlemelisiniz.
  • Sosyal medya platformlarından almak istediğiniz dönüşleri listelemelisiniz.
  • Ürün ve hizmetlerinizin hangi yaş ve cinsiyet aralığındaki hedef kitleye yönelik olduğuna karar vermelisiniz.
  • Ürün ve hizmetlerinizi kime satma istediğinizi belirlemelisiniz.

Sıraladığımız adımları uyguladığınızda kolay bir şekilde hedef kitlenizde yer alan kişileri belirleyebilir ve onlara yönelik sosyal medya stratejisi geliştirebilirsiniz. Hedef kitleniz genç tüketicilerden meydana geliyorsa daha samimi ve dinamik bir strateji geliştirebilirsiniz. Fakat hedef kitleniz orta yaşlı kişilerden oluşuyorsa daha kurumsal ve ağır bir dille geliştirilmiş strateji belirleyebilirsiniz.

Rakip analizi yapın

Sosyal medya stratejisi oluşturmak isteyen e-ticaret firmalarının bu süreçte rakiplerinin de sosyal medya stratejilerini bilmesi oldukça önemlidir. Çünkü firmaların rakiplerini tanımak ve onların sosyal medya stratejilerini göz önünde bulundurmak kendi stratejilerini ortaya koyarken kolaylık sağlamaktadır. Bu noktada rakip firmaların yer aldığı sosyal medya platformları, oluşturdukları içerikler, reklam ve pazarlama çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir. Dolayısıyla uyguladıkları sosyal medya stratejilerini gözlemleyerek onlarla nasıl rekabete girilebileceğini öğrenmek mümkündür. Sizler de rakip analizi yaparak onlardan farklılaşabilir ve kendi stratejilerinizi ortaya koyabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarını inceleyin

E-ticaret firmalarının sosyal medya stratejilerini uygulayacağı sosyal medya platformlarını iyi bilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle firmaların sosyal medya platformlarını incelemesi gereklidir. Bu platformları incelerken de paylaşılan içerikler, kullanılan hashtagler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin Facebook ve Instagram gibi platformlarda görseller, videolar, animasyonlar aracılığıyla ürün ve hizmet tanıtımı yapmak mümkündür. Bunu yaparken de hedef kitlenin ilgisini çekecek şekilde eğlenceli, samimi bir dil kullanılabilmektedir. Linkedin platformunda ise kurumsallığı ön plana çıkaracak bir dil seçilmeli ve içerikler oluşturulmalıdır. Sizler de yer alacağınız sosyal medya platformunu inceleyerek kendi sosyal medya stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medyada reklam verin

E-ticaret firmalarının sosyal medya stratejisi oluşturduktan sonra buna bağlı kalarak hareket etmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle sosyal medyada reklam vermek doğru bir yaklaşım olacaktır. Böylelikle daha geniş bir kitleye ulaşabilmek mümkündür. Fakat bu noktada reklamların doğru bir şekilde planlanmasına ve platformlara uygun reklamlar oluşturulmasına özen gösterilmesi gereklidir. Bunun yanı sıra da reklam ayarlarını yaparken görsel, metin, hedef kitle, reklam konumları, hashtag gibi reklam özeliklerinde çalışmalar yapılmalıdır. Doğru bir bütçe belirlenmesi de firma için oldukça önemlidir.