E-ticarette tüketicinin dikkatini çekmek için neler yapılabilir; Firmaların ürün sayfalarındaki paylaşımlarına çok dikkat etmesi gerekir. Ürünlerin ilk izlenimi firmanın düzenli ve güvenilir olduğuna dair ışık tutar. Sayfalarınızda SEO kurallarına uygun yazılar paylaşılması ve kullanıcı deneyimlerine yer verilmesi bu anlamda çok önemlidir. Sayfalarınızdan gelen geri dönüşümlerle düzenlemeler yaparak en iyisini yapmaya çalışmak da bir çalışma stratejisidir. Görüldüğü gibi sayfa yönetimi tüketicilerin dikkatini çekmede ilk sırada yer alıyor.

Sayfa Yönetimi İçin Neler Yapılabilir?

E-ticarette tüketicinin dikkatini çekmek için; sayfanızda ürünlerinizin en çarpıcı özelliğini ön plana çıkarmanız gerekiyor. Örneğin: bir kişi elbise arıyor ve arama motoruna elbise aradı. Bu aramada üst sıralara çıkmanız çok zor ancak kırmızı çiçekli elbise yazıldığında sitenizin ön plana çıkma olasılığı daha yüksektir ve bu şekilde ayrıntılı aratan kişilerin satın alma potansiyelleri daha yüksektir. Bu yüzden satacağınız ürünün detaylarını sayfanızda belirtmeniz çok önemlidir. Aynı zamanda dikkat çekici fotoğraflar koymanız ve sitenizin hızı da tüketiciler için önemli noktalardandır. Potansiyel müşterilerinizi belirleyip paylaşımlarınızı ona göre yapmalısınız ve anahtar kelimelerinizi de onların sorabileceği soruları düşünerek hazırlamalısınız. Anahtar kelimeler SEO için son derece önemlidir.

Tüketici Taleplerine Dikkat Edin

E-ticarette tüketicinin dikkatini çekmek için; Tüketicilerinizi iyi tanımanız ve onların taleplerine yönelmeniz son derece önemlidir. Sattığınız ürünleri tüketici taleplerine göre düzenleyin. Bu sayede daha fazla aranan site olabilirsiniz. Tüketici ihtiyacını bilerek düzenlemeler yapmanız daima sizi rakiplerinizin önüne geçirir. Ürünlerinizle ilgili detay verirken tüketici ihtiyacını nasıl karşıladığını, ne işe yaradığını belirtmeniz size büyük faydalar sağlayacaktır.  Tüketicilerin şüphe edebileceği durumlara kesinlikle izin vermeyiniz. Güvenli alışveriş tüketicilerin çok önem verdiği bir konudur ve bu noktada güvenli bir site olduğunuzu kanıtlamanız gereklidir. Ürünlerinizin garanti belgelerini ve güvenli ödeme kolaylıklarını tüketicilere sunmanız güvenilirlik açısından son derece önemlidir.

E-ticarette tüketicinin dikkatini çekmek

Dikkat Çekiciliği Arttırın

E-ticarette tüketicinin dikkatini çekmek için; ürünü satın almak isteyen tüketiciler için bazı butonların dikkat çekici özellikte olması gereklidir. Örneğin; bir ürünü satın alacak kişi satın al, sepete at gibi seçenekleri hemen bulabilmeli. Bunun için sitenizin kolay ve sade bir tasarımı olmalı ve bunun sonucunda da bazı önemli butonların dikkat çekici renkte olması gereklidir. Ayrıca müşterilerinizin aklındaki soru işaretlerini gidermek için canlı destek imkanı sunabilirsiniz. Bu canlı destek ve mesajlaşma tüketicilerinizle anlık olarak bağ kurmanızı ve onların sorularına dönütler vermenizi sağlar. Müşteriler de anında verilen cevaplarla mutlu olurlar ve sorularına cevap bulurlar. Bu sayede tüketiciler satın almak istedikleri ürüne daha hızlı ulaşır ve kafalarındaki soru işaretleri ortadan kalktığı için siparişlerini hızlı bir şekilde verebilirler.

Videoların Önemi

e-ticarette tüketicinin dikkatini çekmek için; sayfanızda dikkat çekiciliği arttıran diğer unsurlardan biri de video paylaşımıdır. Videolar ürünler hakkında daha detaylı bilgiler içerdiği için müşteriler açısından güven sunar. Ayrıca ürün fotoğraflarının da belli açılardan çekilmiş net ve dikkat çekici olması da tüketiciler için önemli bir unsurdur. Yine dikkatleri üzerinize toplamak için bazı giflere yer verebilirsiniz. E-ticaret için bunlardan en etkilisinin videolar olduğunu söylemek mümkündür. Videolarda hem görsel hem işitsel yollarla çalışmalar sunulabildiği için daha fazla dikkat çeker. Videoların gif formatına dönüştürülmesi de büyük fayda sağlar.

Sosyal Medyanın Önemi

Tüketicilerin sitenize güven duyması açısından yapacağınız diğer bir işlem de sertifikanızı paylaşmaktır. Tabi sertifikanız ve ödülünüzün bulunması dikkatleri üzerinize toplamada son derece önemlidir. Ayrıca sosyal medyayı da aktif olarak kullanabilmeniz gereklidir. Sitenizde sosyal medya hesaplarınızı içeren linklerin bulunması gerekir. Sosyal medyada en çok kişi instagramda dolaştığı için instagram üzerindeki çalışmalara yoğunluk verilmelidir. Tüketicileriniz sadece sitelerde değil sosyal medyada da dolaşıyor ve özellikle sosyal medya da dikkat çeken bir ürün ihtiyaç olmasa dahi alınacaklar listesine girebiliyor. Trend ürünler ve tüketici talepleri reklamlar oluşturmanıza çok büyük faydalar sağlıyor. Mutlaka tüketicilerinizin istek ve taleplerini takip etmelisiniz. E-ticaret sitesi için İyi bir satış rakamı için yukarıda anlattıklarımızı uygulamanız sizleri üst noktalara taşıyacaktır.

E-ticaret sitesini iyi bir altyapı kurmanın büyük bir önemi vardır. Sizler de e-ticaret sitenizi akıllı e-ticaret paketleri ile kurabilirsiniz.