Günümüzde internet dünyasının en önemli pazarlama unsurlarından biri video pazarlamadır. Video pazarlamaya dijital materyallerin hepsine kolay entegre olabilen videolar hakimdir. Bu pazarlama yöntemi çeşitli mecralara göre değişiklik göstermektedir. Biz de e-ticaret firmaları için hazırladığımız bu yazımızda video pazarlamanın detaylı tanımından ve e-ticarette video pazarlamadan nasıl yararlanılacağından bahsedeceğiz. Sizler de video pazarlamadan yararlanarak pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlama, ilgi çeken videoların pazarlama kampanyalarına entegre edilmesiyle ileriye dönük oluşturulan bir pazarlama stratejisidir. Video pazarlama stratejisi ile firmaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerinde yer alan kişilere tanıtabilmesi mümkündür. Aynı zamanda video pazarlama müşterilerle yakın ilişki kurma açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra firmalar düzenleyeceği etkinlik ve kampanyalarda video pazarlama stratejisinden yararlanabilmektedir.

Video Pazarlamanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Video pazarlama stratejileri e-ticaret firmalarına pek çok önemli avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

Hedef kitleye erişim sağlar: Video pazarlama yöntemleri ile hedef kitleye erişim sağlamak ve onlarla iletişime geçmek mümkündür. Aynı zamanda tüketicileri güvenini kazanmaya olanak sağlamaktadır. Çünkü videolar aracılığıyla tüketiciler firmanız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilmekte ve akıllarındaki sorulara cevap bulabilmektedir.

Bilgilerin kalıcılığı artar: Bildiğiniz gibi videolarda içerik, ses, görüntü ve metin aynı anda verilebilmektedir. Dolayısıyla tüketicilerin akıllarında kalma olasılığı daha yüksektir. İstatistiklere göre de bir bilgiyi aynı anda hem duyan hem de gören tüketiciler 3 gün sonra bu bilgilerin ortalama %65’ini hatırlamaktadır.

Tüketicilerin satın alma kararlarını etkiler: Dijital pazarlamada videolar önemli bir yere sahiptir. Çünkü tüketicilerin bir videoyu izledikten sonra eyleme geçme oranı %65 ile %85 aralığındadır. Bu oran satın almaları büyük ölçüde arttıran bir orandır. Dolayısıyla video pazarlamanın tüketicilerin satın alma kararlarını etkilediğini söylemek mümkündür.

Geri dönüş almaya olanak sağlar: Video pazarlama siteye geri bildirimler oluşturmak, beğenileri ve paylaşımları arttırmak ve siteye trafik çekmek açısından oldukça önemlidir. E-ticaret sitesine SEO avantajı sağlayarak Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almayı mümkün kılmaktadır. Bu noktada video içeriğine uygun anahtar kelimelerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Video Pazarlama İçin E-ticaret Firmalarının Uygulayacağı Adımlar Nelerdir?

Kaynak oluşturun

Video pazarlamanın temel unsuru videodur. Bu videoların kaliteli olması oldukça önemlidir. Kaliteli videolar oluşturmak için de yeterli bütçeye, profesyonel editler yapan editöre, içerik ve tasarım konusunda iş gücüne ihtiyaç vardır. Tüm bunlar bir ajansla desteklendiği takdirde de başarılı bir pazarlama stratejisi ortaya çıkmaktadır.

İlgi çekici içerikler üretin

Video pazarlamada kullanılacak içeriklerin ilgi çekici olması tüketicilerin markayı tanımasını ve onların hafızalarında yer edinmesini mümkün kılmaktadır. Bu nedenle firmaların ilgi çekici içerikler üretmesi gereklidir. Aynı zamanda videoların bilgilendirici olması da oldukça önemlidir.

Kısa videolar oluşturun

Genellikle tüketiciler uzun içerikleri okumayı vakit kaybı olarak görmekte ve okumaktan vazgeçmektedir. Bu nedenle video pazarlamada kullanılacak içeriklerin kısa ama etkili olması oldukça önemlidir. Fakat pazarlama videolarında net bir uzunluk yoktur. Videonun uzunluğu tamamen firmanın isteğine kalsa da kısa ama etkili videoların tüketicilerin daha çok dikkatini çektiğini söylemek mümkündür.

Videonun yayınlanacağı mecraları belirleyin

Video pazarlamanın başarısını doğrudan etkileyen hususlardan biri de hedef kitleyle iletişime geçilecek ve videonun yayınlanacağı mecraların belirlenmesidir. Bu noktada firmalar videolarını web sitelerine yerleştirebilir, Youtube üzerinden paylaşabilir ya da Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınlayabilmektedir. Böylelikle videoların etkileşimlerini ve geri dönüşümlerini yükseltebilmektedir.

Doğru stratejiler ortaya koyun

Doğru stratejilerin ve verilerin ortaya konulması, pazarlamanın temel taşlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle öncelik olarak satış dönüşüm hunisinin her düzeyi için video geliştirirken sağlam bir strateji planı oluşturmak gereklidir. Strateji planına göre video hakkındaki bilgileri ve firmanın ulaşma istediği hedefi belirterek başarılı bir işe imza atmak mümkündür.