Viral pazarlama denilen şeyin amacı, e-ticaret ile daha düşük bütçe ile daha hızlı bir şekilde müşterinin ilgisini çekebilmektir. Ama her zaman yapılan şeyler viral olmayabilirler neyin viral olacağını tahmin etmek her zaman kolay değildir. Eğer bir ekip çalışması yaparsanız planlayarak bir viral içerik üretebilirsiniz bu içerikle de sosyal medya üzerinden müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Viral pazarlama nedir?

Viral pazarlama, kısaca bir satış tekniğidir. Orijinal bir içerikle marka adını duyurup müşteriler arasında popüler olarak tüketicilere kolayca ulaşmanızı sağlar. Viral pazarlama ile bir ürün hızlıca piyasaya çıkarılıp satışı sağlanır.

Viral içeriklerin ana özellikleri

E-ticaret sitesi ile viral pazarlama içeriklerinin bazı temel noktaları vardır bunlar;

Ürünü kısaca gösterir ve bilgi verir.

Tüketiciler arasında kolayca paylaşılabilir.

Duygulara hitap eder.

Orijinaldir.

Viral pazarlama çalışmaları nasıl yapılır?

Trendleri takip edin

Viral pazarlama çalışmaları, gündem de olan olay ve trendlerden ortaya çıkabilir. Yakın zamanda olan bir olay ile ilgili bir içerik oluşturmanız işinize yarayabilir. İçerik oluşturmadan önce gündemde ki konu hakkında tüketicilerin neler düşündüğünü iyice analiz edip, insanların bu konuya olan yaklaşımını göz önüne alıp bir içerik üretmeyi deneyebilirsiniz. Viral içerik için güncel olayları iyi analiz edip buna göre bir sunum yapmak oldukça önemlidir.

Doğru zamanı seçin

Viral pazarlama içeriklerinin güzel sonuçlar alması için sosyal medya hesaplarında yapılacak olan paylaşım için en doğru zamanı bulmak oldukça önemlidir doğru zamanda paylaşım yaparak en verimli sonucu alabilirsiniz. Sosyal medya uygulamalarında kullanımın en yoğun olduğu saat aralıklarında bu paylaşımları yapmanız çok önemlidir bu sayede organik olarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı sosyal medya da en yoğun saati tespit edip paylaşımınızı yapın bu şekilde daha fazla insan ile etkileşime girip daha fazla dönüt alırsınız.

Hedef kitleye önem verin

Viral içeriklerinizi oluştururken erişmek istediğiniz hedef kitleyi iyice analiz etmeniz önemlidir. Çünkü yaptığınızın bu içeriğin hile olmadan paylaşılarak, kullanıcılar arasında etkileşime girmesi için hedef kitlenizin dikkatiniz çekecek şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Kısaca oluşturduğunuz içeriklerin temelinde, tüketicilerin ilgisini çekmek ve müşterilerin, bu içeriklerde kendilerinden bir şeyler bulabilmeleri önemlidir. Bu sebeple de hedef kitlenizin isteklerini iyi analiz edip ona göre içerik sunmanız oldukça mühimdir.

Doğru platformlarda paylaşımlar yapın

Viral pazarlama içeriklerinden daha çok verim alabilmek için doğru platform büyük önem arz eder. Hedef kitlenizi belirleyip, inceledikten sonra, bu kitlenin aktif bir şekilde kullandığı sosyal medya platformlarını keşfedip bu platformalar üzerinde içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin aktif kullandığı platformlarda paylaşım yapmanız daha fazla müşteriye ulaşmasını sağlar.

Orijinal içerikler üretin

Kitlenizin ilgini çekecek orijinal içerikler üretmeniz önemli. müşterilere farklı içerikler sunabilmek için orijinal fikirler üretmeniz gerekiyor. Ve yeni içeriğinizin basit ve kolay anlaşılır olması viral içeriklerinizin kullanıcılar arasında daha hızlı yayılmasını sağlar. Herkesin bildiği bir içerik sıkıcı olacaktır bu yüzden orijinal daha önce yapılmamış bir içerik çıkarmak her zaman daha iyidir bu şekilde kolayca popüler olabilirsiniz.

viral pazarlama

Influencer hesapları ile çalışın

Viral pazarlama çalışmalarınızın daha çok insana ulaşmasını için ve yeni kitlelere sahip olabilmeniz için influencer hesaplarla iş birlikleri yaparak çalışabilirsiniz. Influencer hesaplarla çalışırken, viral olabilecek içerikler geliştirmeyi önemsemeniz gerekir oluşturduğunuz içeriği influencerlara sunun sonrasında da bu hesapların sizinle ilgili içerik paylaşım yapmalarını sağlayın bu sayede viral içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşır. Bu günlerde çoğu marka yüksek takipçiye sahip influencerlar ile çalışmak için adeta sıraya girmiş durumda bunun sebebi ise onlar sayesinde daha fazla insana ulaşıp onların da dikkatini ö-çekerek hem kendine takipçi çekmek hem de ürününün tanıtımını sağlayıp daha fazla satış yapma imkanı bulmaktır. Belli bir ücret karşılığında bu yüksek takipçiye sahip insanlar ile birlikte çalışarak her anlamda kazancınızı artırabilirsiniz.