E-Ticarette WordPress Hosting Ne İşe Yarar?

E-ticaret sitesi açmak, internet sitesi kurmak veya blogger olmak isteyen işletme ve kişilerin kullanabilecekleri pek çok site açma yöntemi yer almaktadır. Genel olarak kişiler internet sitesi kurmak istediklerinde gelirlerini aşmayan ve performans özellikleri iyi olabilen alt yapıları ve hostingleri tercih etmek istemektedir.

WordPress Hosting Nedir?

E-ticarette WordPress hosting, wordpress yöntemi ile internet sitesi açmaya karar veren bireylerin sitelerini, siteye ait bilgilerini bulundurdukları hostinglere verilen genel addır. Genellikle wordpress hostingler, wordpress yazılım programı için özel olarak en uygun şekle sokmayı sağlanan hostinglere verilen addır.

WordPress Site Kurma Konusunda Bilinmeyenler

WordPress hosting ile site kurmaya karar veren işletme veya kişilerin ilk önce belirlemesi gereken bazı önemli noktalar vardır;

1-Kurulacak Sitenin Konusu

2- Sitenin Alan Adı

3-Wordpress Hosting Hizmetleri

4-Wordpress Kurulumu Gerçekleştirme

5-Tema Seçimi Yapma

6-Eklentilerinizi Yükleme 

Bunlar gibi önemli noktalar wordpress ile site kurmayı düşünen işletme ve kişilerin tamamlaması gerekli olan başlıca kurallardan bazılarıdır. Detaylı açıklayacak olursak:

1-Önce WordPress Sitenizin Konusunu Bulun

İnternet sitesi kurmaya karar veren işletme ve kişilerin ilk önce yapması gereken durumlardan biri sitelerinin neden veya hangi alanda faaliyet göstermek için kurulmak istendiği belirlenmelidir. WordPress hem e-ticaret, hem blog,  hem de kurumsal site kurmak için kullanabilecek bir yazılım yöntemidir. 

Genel olarak wordpress alt yapısını kullanabilmekte olan pek çok işletme, sitelerini hayata geçirmek isterken en çok blog siteleri ve kurumsal web siteleri kurma fikrini daha doğru bulmaktadır. Çünkü wordpress bir e-ticaret sitesi kurma imkânı sağlayan bir yazılım türü olsa bile bazı durumlarda e-ticaret firmalarının tüm isteklerini karşılayabilecek durumda değildir. Bu sebeple wordpress ile internet sitesi kurmak istediğinzde daha çok blog veya kurumsal sitelere yönelmeniz daha uygun bir tercih olacaktır.

2-Alan Adınızı Seçin

WordPress ile internet sitesi kurmaya karar veren bireylerin internet sitelerinin kolayca bulunabilmesi için bir alan adı seçmeleri gereklidir. Alan adını seçerken işletme ve kişilerin dikkatli olması gereken önemli birçok nokta yer almaktadır. 

Alan adınızı seçmeden önce özgün olmasına önem vermelisiniz.

Alan adı uzantınızın faaliyet göstermek istediğiniz sektör ile uyum sağlamasını önemsemelisiniz.

Akılda kalabilecek alan adları seçmelisiniz.

Alan adınızı seçerken 3 ile 13 karakter arasında bir isim olmasına özen göstermelisiniz.

Alan adınızı satın almaya karar vermeden, daha önceden kullanılıp kullanılmadığına göz atmalısınız.

Bu şekilde doğru ve problemsiz olarak e-ticaret internet sitenizin alan adını artık alabilir ve wordpress ile site kurmanın ilk adımlarını başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.

3- WordPress Hosting Hizmetinden Yararlanın 

WordPressle site kurmak isteyen bireylerin sitelerini yerleştirebilecekleri bir hosting hizmetine ihtiyaçları bulunmaktadır. Günümüzde birçok kişi ve işletmeler sitelerini daha kolay kurabilmek ve daha kolay bir şekilde yönetebilmek için wordpress hostinglerine yönelmek istemektedirler.

4-  Wordpress Kurulumu Gerçekleştirme 

WordPress hizmetlerinden yararlanabilmeyi istemekte olan işletme veya kişiler wordpress kurulumlarını çok basit ve kolay bir şekilde oluşturabilirler. WordPress kurulumu yapabilmek için gerekenler; 

İlk olarak Hosting satın aldığınız yer sağlayıcının internet sitesine girmelisiniz.

Kullanıcı ve şifrenizi sisteme girerek panele ulaşım sağlayın.

Barındırma hizmetleri bölümüne ulaşarak hosting paketinizi bulduktan sonra üstüne tıklayarak C panele giriş yapmalısınız.

C panelde wordpressi bularak ve üzerine tıklamalısınız. 

İlgili işlemleri sırasıyla tamamladıktan sonra wordpress kurulumunuzu yapabileceğiniz sayfaya yönlendirilmiş olacaksınız. Bu bölümde ise size ait bilgileri ve admin bilgilerini doğru şekilde doldurduktan sonra wordpress sitenizin kurulumunu yapabilir ve özelleştirmeye ilk adımınızı atmış olursunuz.

5-Wordpress Tema Seçimi Yapma

WordPress site kurulum işlemlerini tamamlamayı başarmış işletme ve kişiler sitelerini daha profesyonel bir hale getirebilmek için wordpress teması seçmesi gerekmektedir. Genel olarak wordpress teması seçerken alanınıza uygun bir tema seçmeniz oldukça önemli bir noktadır.

6-Eklentilerinizi Yükleyin 

WordPress kurulumu yapmış bireylerin sitelerini daha kullanılabilir bir hale getirebilmesi için belirli eklentiler yüklemesi gereklidir. Bunlar: 

  • Görsel Optimizasyonu
  • Hızlandırma
  • E-ticaret Eklentileri
  • SEO Eklentileri gibi eklentilerdir.