E-Ticarette Yapılan Hatalar

E-ticaret yapmakta olan firmaların mobil uygulamalar veya internet siteleri üzerinden satış yaparak kar elde edebilmeye çalıştıkları ortamlardır. Ancak firmaların birçoğu  e-ticaret yapabilmeye çalışırlarken ara sıra yaptıkları bazı hatalardan dolayı müşterilerini kaybedebilmekte bu da ne yazık ki firmaların uzun vadelerde gelirlerinin azalmasına sebep olabilmektedir.

E-ticaret sitesi kurarken ya da e-ticaret yazılımı için planlı ve programlı bir şekilde işe başlayamamak firmaların karmaşık hal alan bir e-ticaret sitesi oluşturmasına sebep olabilmektedir. Kullanıcılarının deneyimlerini olumsuz şekilde etkilemekte olan bu tür e-ticaret sitelerinin satış oranları da sitenin yapısına uygun olarak durağan bir seviyede kalmaktadır. Bu sebeple e-ticaret sitenizi kurma aşamasında menü bölümünüzü oldukça sade bir tarzda oluşturmanız ve bu menünün hemen yan tarafına ise logonuzu koymuş olmanız oldukça önemli bir durumdur. Bu haliyle kişiler sitenize ilk girdiği anda firmanızın logosunu rahat bir şekilde görebilecek ve yaptığınız işlerle ilgili bilgi edinebileceklerdir. Mesela kadın giyimi üzerine e-ticaret yapacak olan bir firma iseniz menünüzün alt kısmına bir yere mutlaka modayla ilgili güzel bir görsel ekleyerek yapmış olduğunuz işiniz hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlayabilirsiniz.

İndirimdeki Ürünü Öne Çıkarın!

E-ticaret yapmakta olan pek çok firmanın internet sitesine girildiğinde öncelikle ilk olarak indirimde olan ürünlerinin sunulmakta olduğunu görebilirsiniz. Bu siteye göz atan tüketiciler için oldukça önem taşımaktadır. Pek çok e-ticaret sitesi sadece bu bölüm ile yetinmeyi tercih etmektedir. Bu da buna benzer birçok firmaların müşterilerini kaybetmelerine sebebiyet vermektedir. E-ticarette en fazla gerçekleştirilmekte olan hatalar arasındaki bu hatayı yapmaktan vazgeçmeyi düşünüyorsanız müşterileriniz için mutlaka özel alanlar oluşturabilmeye özen göstermelisiniz. Yeni alanlar açarak müşterilerinize bilgi verebilmek için sizler de e-ticaret sitenizde, bu ürüne bakanlar; siz bunlara daha önceden bakmıştınız! Şeklinde alanlar yaratabilir veya popüler ürünler, en çok satanlar şeklinde tüketicilerin e-ticaret sitenizde yer alan diğer ürünleri de görmesine yardımcı olabilirsiniz.

E-Ticarette Kaçınılması gerekli olan kritik hatalar arasında en önemlilerinden bir tanesi de kargo takibidir. Özellikle pek çok e-ticaret sitesi satışını yaptıktan sonra ticaretteki sürecine ürün satıldı düşüncesi ile yaklaşıp birçok hataya düşmektedir. Bu sebepten dolayı çok fazla müşteri internetten yapmış olduğu alışverişlerinde kargo sırasında problem yaşadığı için alışveriş yapmakta olduğu internet sitesi ile alışveriş yapmaktan vazgeçmektedir. Bu işi yapmakta olanlar da kargo takibine gereken önemi vererek e-ticarette en çok yapılmakta olan hatalardan bir tanesini yapmamış olur ve bu sayede müşteri memnuniyetlerini yükselterek satışlarınızı arttırmayı başarabilirsiniz.

E-ticaret yapmakta olan pek çok kişinin yapmış olduğu hatalardan bir diğeri de kurumsal bilgilerini internet sitesinde paylaşmamasıdır. Herhangi bir internet sitesine giriş yapmış olan alıcılar; siteye girdikleri zaman, bu siteye güvenebilmeleri için girmiş oldukları sitenin kurumsal bilgilerine ulaşmak istemektedirler. Bu bilgilere ulaşamayan birçok alıcı ise internet sitesine güvenemediğinden alışveriş yapmak istememektedir. Eğer bu sebepten müşteri kaybetmeyi istemiyorsanız e-ticaret sitenize ait firmanız ile ilgili bir sayfa oluşturarak, firmanızla ilgili alıcılarınıza güven sağlayabileceğiniz telefon numarası, açık adres, kuruluş tarihiniz gibi bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer bunları yaparsanız müşterileriniz size daha kolay güvenerek alışverişlerini düşünmeden sizden yapmak isteyeceklerdir.

E-Ticarette Kaçınılması Gerekmekte olan kritik hatalardan en sonuncusuna geldik. En sonuncusu ise en çok yapılan hatadır. E-ticaret siteleri hedef kitlelerine ulaşabilmek adına sosyal medya hesaplarından yararlanmayı tercih etmelidir. Pek çok e-ticaret sitesi herhangi bir sosyal medya hesabı kullanmadan, reklam vermeyi düşünmeden alıcılarının kendilerine güvenmesini bekleyebilmektedir. Ancak bu durum ne yazık ki oldukça yanlış bir yöntemdir. Bu işle ilgilenenler alıcı kitleleriyle iletişime geçebilmek, kampanyaları hakkında duyurular yapabilmek, yeni müşteriler edinebilmek,  için sosyal medya hesaplarını kullanmalı ve herkesin düştüğü bu hataya düşmekten kaçınılmalıdır. Özellikle bu sayede satışlarınızı arttırarak iş imkânlarınızı büyütmeyi başarırsınız.  Etkileşiminizi çoğalttıkça bilinirliğinizi de zamanla arttırmış olursunuz.