E-ticarette Yararlanabileceğiniz Sosyal Medya Platformları Nelerdir?

Kullanıcıların birbirleriyle eş zamanlı ve çift taraflı olarak bilgi paylaşmasını ve iletişim içerisinde olmasını sağlayan medya sisteminin tümü sosyal medya olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medya platformlarına olan ilgi pandeminin de etkisiyle her geçen gün artmaktadır. Özellikle e-ticaret firmaları sosyal medya platformlarında oldukça aktiftir. Çünkü ticari faaliyet gösteren firmalar sosyal medya platformlarında yer aldıkları takdirde pek çok avantaja sahip olmaktadır. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının daha geniş bir kitleye ulaşabilmesi ve marka bilinirliğini arttırabilmesi için sosyal medya platformları hakkında bilgi edinmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda popüler sosyal medya platformları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de yazımızdan faydalanarak sosyal medya platformları aracılığıyla e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

En Popüler 5 Sosyal Medya Platformu

1) Facebook

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından hayata geçirilen Facebook; kullanıcıların farklı kullanıcılarla iletişim kurmasını sağlayan ve video, fotoğraf veya durum gibi içerik paylaşımları yapmaya yarayan bir sosyal medya platformudur. Bu sosyal medya platformu, dünya üzerinden milyarlarca kişi ve firma tarafından kullanılmaktadır. Böylelikle birçok kişi dünyanın öbür ucundaki insanlarla bile sohbet edebilirken, birçok firma da ürün ve hizmetlerini Facebook aracılığıyla tanıtabilmektedir.

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un e-ticaret için önemi oldukça fazladır. Bunun nedeni, markaların Facebook üzerinden hedef kitlelere ulaşabilmesidir. Aynı zamanda da marka bilinirliklerini arttırarak Facebook üzerinden satış yapabiliyor olmasıdır. Özetle Facebook, hem kişisel hem de ticari olarak kullanıcılarına pek çok avantaj sağlamasıyla karşımıza çıkmaktadır.

2) Instagram

Popüler olarak kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, ilk olarak karşımıza 2010 yılında çıkmıştır. Instagram, görselliğin daha fazla ön planda olduğu bir platformdur. Bu platform, hem kişisel hem de ticari amaçlarla tercih edilmektedir. Pek çok e-ticaret firmasının Instagram üzerinde bir hesabı vardır. Instagram, e-ticaret firmalarına sayısız avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan en önemlileri şunlardır:

  • Firmanızın ait ürün ve hizmetlerin fotoğraflarını ve videolarını paylaşmaya olanak sağlamaktadır.
  • Tüketiciler ile iletişime ve etkileşime geçebilmeyi mümkün kılmaktadır.
  • Daha geniş bir kitlenin markanıza ulaşmasına imkan sağlamaktadır.
  • Marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olmaktadır.

Sizler de e-ticaret firmanız için fazlasıyla önem taşıyan avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, Instagram hesabı açabilirsiniz.

3) Twitter

E-ticaret sektöründe yararlanılabilecek popüler sosyal medya platformlarından biri de  2006 yılında karşımıza çıkan Twitter’dır. Twitter’ın kurucuları Jack Dorsey, Bizz Stone, Noah Glass ve Evan Williams’tır. Bu platformda yapılan metin, görsel ve video paylaşımlarına ‘tweet’ adı verilmektedir. Görsel içerikli hikaye paylaşımlarına ise ‘fleets’ denilmektedir. E-ticaret firmaları ‘tweet’ ve ‘fleets’ özelikleriyle ürün ve hizmetlerini takipçileriyle paylaşabilmektedir. Aynı zamanda tüketicilerle iletişim kurabilmektedir. Firmalar Twitter üzerinden hem marka bilinirliklerini hem de satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.

4) Youtube

Kişi veya firmalar tarafından kullanılan popüler sosyal medya platformlarından biri de Youtube’tur. 2005 yılında Paypal çalışanları tarafından kurulan bu platformda video içerikleri paylaşılabilmektedir. 2006 yılında Google tarafından satın alınan Youtube, pek çok firmanın tercihidir. Genellikle e-ticaret firmaları bu platform üzerinden ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapabilmektedir. Böylelikle firmalar hedef kitlelerini bilgilendirebilmekte ve onların satın alma kararlarını etkileyebilmektedir.

5) TikTok

TikTok, 2015 yılında Çin’de geliştirilen popüler bir sosyal medya platformudur. Bu platform birçok ülkede IOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlar tarafından kullanılabilmektedir. Video içerikleri ortaya koyma ve canlı yayın yapabilme imkanı sunan TikTok, kişisel paylaşımların yanı sıra ticari firmaların paylaşımlarıyla da büyük ilgi görmektedir. E-ticaret firmaları TikTok’ta yer alarak ve hesaplarını iyi bir konuma getirerek daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. Böylelikle hem satışlarını hem de marka bilinirliklerini arttırabilmektedir. Sizler de e-ticaret firmanız için bir TikTok hesabı oluşturabilirsiniz. TikTok’ta dikkat çekici paylaşımlar yaparak platformun avantajlarına kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz.