Günümüz dünyasında dijital pazarlamanın yeri oldukça artmaktadır. Bu noktada e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmeler de sitelerini ziyaret eden kullanıcıları ya da müşterileri yeniden hedeflemek amacıyla bazı çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalardan biri de yeniden pazarlamadır. Yeniden pazarlama, geçmişteki ziyaretçilerin ya da mevcut müşterilerin hedeflenmesi olarak tanımlanmaktadır. Biz bu konu hakkında e-ticaret firmalarının bilmesi gerekenleri detaylıca ele aldık. Gelin bir göz atalım.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama; pazarlamacıların daha öncesinde e-ticaret sitelerini ziyaret etmiş ve belirli bir işlem yapmış kullanıcılara yönelik pazarlama stratejileri gerçekleştiren dijital pazarlama biçimidir. Diğer bir deyişle yeniden pazarlama, pazarlama faaliyetlerinin kişilerin beklentilerine göre özelleştirilmesi veya kişiselleştirilmesidir. Bu dijital pazarlama biçimiyle online reklamlar ile kampanyaları müşterilere dönüştürmek mümkündür. Yeniden pazarlamanın başarılı olmasını isteyen e-ticaret firmaları, müşterilerinin gerçekten ne aradığını belirleyerek işe başlamaktadır.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir?

Yeniden hedefleme, belirli bir web sitenin sayfasını ziyaret eden ya da belirli bir bağlantıyı tıklayan kullanıcılara yönelik olarak yapılan çalışmalar sonucunda onları herhangi bir eyleme geçirme hedefiyle yapılan pazarlama çalışmalarıdır.

Yeniden hedeflemede tüketici davranışları oldukça önemlidir. Bu noktada belirleyici kriterler şunlardır:

  • Online müşterilerin ya da ziyaretçilerin hangi web sayfalarını ziyaret ettikleri
  • Her sayfada ne kadar zaman harcadıkları
  • Hangi bağlantıları tıkladıkları

Yeniden Pazarlama ve Yeniden Hedefleme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme arasında Çok büyük farklar olmasa da birbirinden ayrılan pazarlama türleridir. Arasındaki en temel fark ise stratejidir. Yeniden hedefleme çoğunlukla potansiyel müşterilere, çerezlere dayalı reklamlar sunmakla ilgilidir. Yeniden pazarlama ise e-posta pazarlaması ile ilgilidir.

Yeniden pazarlama, kullanıcıların bilgilerini toplayarak daha sonra onlara satış e-postaları göndermek amacıyla kullanılan etkili bir yöntemdir. Yeniden hedefleme ile benzer özelliklere de sahiptir. En önemli benzerlikleri ise amaçlarının dijital pazarlama faaliyetlerini arttırmak olmasıdır. Aynı zamanda da karlılığı arttırmak için en iyi stratejileri bulundurmalarıdır.

E-ticarette Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Görüntülü reklamlar ile yeniden pazarlama

En popüler yeniden pazarlama türü görüntülü reklamlar ile yapılan pazarlamadır. Bu pazarlama türü Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi görüntülü reklam ağlarında kullanıcıların e-ticaret sitesini ziyaret ettikten sonra rakip firmaların web sitelerinde gezinmesi sırasında reklamlarla karşılaşmasını sağlamaktadır. Tüketicilere siteyi yeniden hatırlatma ve onlarda marka farkındalığı yaratma açısından oldukça etkilidir.

Arama ağı ile yeniden pazarlama

Arama ağı reklamları ile yeniden pazarlama, e-ticaret firmalarının web sitelerini daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıların arama ağı reklamlarını kampanyalarına göre özelleştirilmesine olanak tanıyan bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türünde kullanılan anahtar kelimeler hedef kitleye gösterilmektedir. Böylelikle kullanıcılara özel teklifler sunularak yeniden pazarlama stratejisi geliştirilebilmektedir.

E-posta ile yeniden pazarlama

E-ticaret firmalarının en çok kullandığı pazarlama yöntemlerinden biri de e-posta ile yeniden pazarlamadır. Bu yeniden pazarlama türünde kullanıcılara özel teklifler, fırsatlar, kampanyalar ve duyurular ön plandadır. İstatistiklere göre e-posta ile yeniden pazarlama sayesinde 10 kat daha fazla gelir elde edilebilmektedir.

Sosyal medya platformları ile yeniden pazarlama

Sosyal medya platformları ile yeniden pazarlama sayesinde e-ticaret firmaları web sitelerini ziyaret eden kullanıcılara Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarından ulaşmayı sağlamaktadır. Böylelikle onlara gerekli hatırlatmaları yapmak mümkündür.

Video ile yeniden pazarlama

Video ile yeniden pazarlama, e-ticaret firmaları tarafından en çok tercih edilen yeni nesil pazarlama yöntemlerinden biridir. Youtube gibi geniş bir kitleye sahip video sitelerinde yeniden pazarlama faaliyetlerini yürütebilmek mümkündür.

Youtube reklamları video ile yeniden pazarlamada oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra da Youtube kanalı üzerinden daha önce etkileşime geçmiş kullanıcılar için listeler oluşturabilmeyi mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda abone olanlar, video reklamlarını izleyenler veya kanaldaki videoları beğenenlere gibi eylemlere göre hedefleri belirlemeyi kolaylaştırmaktadır.