Youtube, 2005 yılında piyasaya sunulmasından itibaren milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlanan bir video içerik sitesidir. Günümüzün en popüler sosyal medya platformu olarak bilinen Youtube’ta milyonlarca kişi video izlemekte, içerik üretmekte ve çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Hem kişisel hem de ticari faaliyet gösteren firmalar tarafından kullanılmaktadır. E-ticaret firmaları da Youtube’un sahip olduğu kitleye ulaşmak için ürün ve hizmetlerine yönelik içerikleri bir kanal oluşturarak paylaşmaktadır. Fakat Youtube’a katılan e-ticaret firmaları içeriklerini ön plana çıkarmak için SEO çalışmalarında ihtiyaç duymaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticarette Youtube kanalı optimizasyonunu ele alacağız.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO, Youtube’ta bulunan videoların görünürlüğünü arttırarak Youtube arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan optimizasyon çalışmalarıdır. Youtube optimizasyon çalışmaları sayesinde Youtube üzerinden video paylaşımı yapan e-ticaret firmaları arama sonuçlarında daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. Aynı zamanda video izlenme sürelerini ve kanala abone olan kişi sayısını daha kolay bir şekilde arttırabilmektedir. Böylelikle de ürün ve hizmetlerine yönelik içerik üreten e-ticaret firmalarının hedef kitleye ulaşmasını ve onlara ürünlerini tanıtmasına olanak sağlamaktadır.

SEO Çalışmalarıyla Youtube Kanalı Nasıl Yükseltilir?

Youtube SEO çalışmaları yapacak olan e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

  • Anahtar kelimeler
  • Video başlığı
  • Video adı
  • Video açıklaması

Gibi unsurlardır. E-ticaret firmalarının bu unsurları göz önünde bulundurarak kanallarında yer alan videoları arama motorlarının anlayacağı şekilde düzenlemesi gereklidir. Böylelikle firmaların Youtube kanallarını yükseltmesi mümkündür. Gelin bu unsurları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Doğru Anahtar Kelimelere Yer Verin

Youtube kanallarını yükseltmek isteyen e-ticaret firmalarının öncelik olarak yapması gereken SEO çalışmalarından biri doğru anahtar kelimelere yer vermektir. Çünkü Youtube’ta bir arama gerçekleştiren kişilerin hepsi genellikle anahtar kelimeleri kullanarak aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu da Youtube’ta ürün ve hizmetlerine yönelik içerikler paylaşan firmalar için anahtar kelimeleri önemli kılmaktadır. Bu noktada firmaların içerik paylaşımı yapmadan önce anahtar kelime analizi yapması gereklidir. Anahtar kelime analizi için Semrush, Ahrefs, Keywordtool ve Youtube Analytics gibi analiz araçlarını kullanmakta fayda vardır.

Sizler de bir e-ticaret firması olarak video içeriklerinizi hazırlamadan önce analiz araçlarıyla anahtar kelimelerin doğruluğunu kontrol etmelisiniz. Bu anahtar kelimeleri hem video içeriklerinde hem de video açıklamalarında kullanarak kanalınızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

Youtube Videolarınızı Adlandırın

Youtube’ta yer alan e-ticaret firmalarının kanallarına video yüklerken kullanacakları video adları oldukça önemlidir. Bu noktada anlaşılabilir bir video adı gereklidir. Örneğin videoları adlandırırken youtube-kanal-2021 gibi bir adın yerine ürü ve hizmetlerine yönelik olarak kadın-giyim-trendleri gibi bir ad belirlenmelidir. Böylelikle videoların botlar tarafından daha kolay bir şekilde taranması mümkündür. Dolayısıyla da e-ticaret firmalarının Youtube SEO sıralaması artmaktadır.

Video Başlığınızı Doğru Seçin

Youtube video başlığı da önemli SEO çalışmaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle Youtube’ta içerik üretecek olan e-ticaret firmalarının doğru video başlığı seçimi yapması gereklidir. Bu noktada da bazı hususları göz önünde bulundurmalıdır. Bu hususla şunlardır:

  • Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarından yararlanılmalıdır.
  • Hedef kitleye önem verilmelidir. Bunun için de aynı analiz araçlarından yararlanarak hedef kitle analizi yapılmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak doğru Youtube video başlığı seçimi yapabilirsiniz.

Video Açıklamalarına Önem Verin

Youtube SEO çalışmaları arasında yer alan video açıklamaları, videoların daha ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının video içeriklerini paylaşırken açıklamalarına önem vermesi gereklidir. Video açıklamaları yazarken:

  • Anahtar kelime analizi yapılmalıdır. Anahtar kelime seçiminde yalnızca kısa kuyruklu anahtar kelimelerle sınırlı kalmayıp uzun kuyruklu anahtar kelimeler de belirlenmelidir.
  • Yalnızca yüksek arama hacmi bulunan anahtar kelimeleri seçmek yerine buna ek olarak düşük arama hacmi bulunan anahtar kelimeler de seçilmelidir.

Sizler de bu hususlara dikkat ederek kullanıcıya bilgi veren, anlaşılabilir ve dikkat çekici video açıklamaları oluşturabilirsiniz. Böylelikle Youtube arama sonuçlarında içeriklerinizin ön plana çıkmasına olanak sağlayabilirsiniz.