E-ticarette Zayıf İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Her geçen gün e-ticarete verilen önemin artması beraberinde üretilen içeriklerin artışını da getirmektedir. Bu içeriklerin bazıları kullanıcıların işine yarayan içerik türleri olsa da bazıları da zayıf içerik olarak değerlendirilmektedir. Zayıf içerikler, kullanıcılara yarar sağlamamakla birlikte arama motorlarında da önem arz etmemektedir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının zayıf içeriklerini tespit etmesi gereklidir. Peki, e-ticarette zayıf içerikler nasıl tespit edilir? Gelin zayıf içerik optimizasyonu hakkında hazırladığımız bilgilere bir göz atalım.

Zayıf İçerik Nedir?

Google arama motoru tarafından herhangi bir katma değeri olmayan içerikler zayıf içerik olarak adlandırılmaktadır. Genellikle kelime sayısı az ve anahtar kelime sayısı yetersiz gibi tanımlansa da birçok zayıf içerik türü bulunmaktadır. Zayıf içerik türleri şunlardır:

  • Otomatik içerikler
  • Kopya içerikler
  • Benzer içerikler

Gelin bu içerik türlerini tam anlamıyla tanıyalım.

E-ticarette Zayıf İçerik Türleri Nelerdir?

Otomatik İçerikler

Bir yazılım aracılığıyla otomatik olarak oluşturula içeriklere otomatik içerik adı verilmektedir. Otomatik içeriklerde yazım hatalarına ve anlatım bozukluklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu da Google tarafından kural ihlali olarak nitelendirilmektedir. Hal böyle olunca da e-ticaret sitesinin değerini düşürmektedir.

Kopya içerikler

Daha önce bir internet sitesinde yer alan içeriğin kopyalanarak farklı internet sitelerine eklenmesiyle oluşturulan içeriklere kopya içerik adı verilmektedir. Çünkü daha önce indexlenmiş olan bu içeriğe kullanıcılar farklı bir internet sitesi üzerinden erişim sağlayabilmektedir. Bu durumda kopya içerikler kullanıcılara fayda sağlamamaktadır. Dolayısıyla da web sitenizin geri planda kalmasına ve rakip firmaların gerisinden gelmesine neden olmaktadır.

Benzer içerikler

E-ticarete verilen önem her geçen gün arttıkça internet siteleri tarafından üretilen içerikler de artmaktadır. Bazı internet siteleri yalnızca belirli konularda içerik üretirken bazıları ise aynı konuları tekrarlayarak kullanıcıların karşısına çıkarmaktadır. Tüm bunlar benzer içerik türü olarak tanımlanmaktadır. Benzer içerik türüne örnek verecek olursak;

  • Popüler sosyal medya platformları için önemli araçlar
  • Sosyal medya tasarım araçları
  • Sosyal medya için önemli araçlar

gibi örnekleri sıralayabiliriz. Bu tür içerikler Google arama motoru tarafından zayıf içerik olarak adlandırıldığı için e-ticaret firmalarının bu içerik türünü tespit etmesi gereklidir. Gerekli optimizasyonları sağlayarak bu içerik türüne bir katma değer ekleyebilmelidir.

Sizler de zayıf içerik türlerini tespit ederek gerekli optimizasyonları sağlayabilirsiniz. Böylelikle web sitenizi daha fazla internet kullanıcısına ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda marka bilinirliğinizi ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz.

E-ticaret Siteniz İçin Zayıf İçerik Tespiti Yapmanıza Yardımcı Araçlar Nelerdir?

E-ticarette zayıf içerikleri analiz etmek isteyen firmalar SEO araçlarından yararlanmaktadır. Bu araçlar şunlardır:

  • DupliChecker: Kopya içerikleri tespit etmenize yardımcı olacak bir SEO aracıdır. Bu aracı kullanarak yeni oluşturulan içeriklerin kopya olup olmadığını kontrol edebilmeniz mümkündür. Böylelikle kopya içerikleri kolaylıkla engelleyebilir ve web sitenizden bunları uzak tutabilirsiniz.
  • Screaming Frog: E-ticaret sitenizi taramaya yardımcı bir araçtır. Bu araç sayesinde Google dizininde bulunan URL’lerinizin tamamını tarayabilmek mümkündür. Bunların yanı sıra da pek çok konu hakkında raporlar önünüze sunmaktadır.

Zayıf İçerik Optimizasyonu İçin Uygulanabilecek Adımlar Nelerdir?

İçeriklerinizi geliştirmeye özen gösterin

E-ticarette zayıf içerik tespitinin ardından içerik optimizasyonu için çalışmalar yapmanız doğru bir tutum olmaktadır. Bunun için öncelikle zayıf içerikte yer alan kelime ve anahtar kelime sayısının bilinmesi gereklidir. Ardından kullanılan anahtar kelimelerin Google’da nasıl indekslendiğinin üzerinden durulmalıdır. Benzer içerikler de göz önünde bulundurulduğu takdirde kullanıcılara fayda sağlayacak içerikler oluşturulmalıdır.

Yinelenen sayfaların tespitini yapın

Etiket ekleme, dil değiştirme ve http sayfalarını HTTPS’ye çevirme gibi pek çok durum yinelenen sayfaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda e-ticaret sitesi sahiplerinin yinelenen sayfaları tespit etmesi gereklidir. Bu noktada yinelenen sayfaların nasıl tespit edilebileceği hakkında bilginiz bulunmuyorsa 301 yönlendirmelerinden yararlanmak en doğru yaklaşım olacaktır. Böylelikle kolay ve hızlı bir şekilde yönlendirme işlemini gerçekleştirmek mümkündür.