Elektrik-elektronik sektörü; e-ticarette en çok tercih edilen, tüketiciler tarafından da en çok aranan ve talep edilen sektörlerden biridir. Bu sektörde faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının satış yapabilmesi için pazarlama stratejileri geliştirmesi gereklidir. Doğru geliştirilen pazarlama stratejileriyle firmaların hedef kitlelerine ulaşabilmesi ve onlara ürünlerini tanıtabilmesi için mümkündür. Biz de bu yazımızda elektrik-elektronik sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmaları için pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızda bahsettiğimiz pazarlama stratejilerini uygulayarak elektronik ürünlerinizi hem yurtiçine hem de yurtdışına satma imkanı bulabilirsiniz.

E-posta Pazarlamasına Önem Verin

Elektrik ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının öncelik olarak uygulaması gereken pazarlama stratejilerinden biri e-posta pazarlamadır. E-posta pazarlama; firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitleye tanıtmak için e-posta gönderdiği pazarlama türüdür. Bu pazarlama türünde dönüşüm oranları bir hayli yüksek olduğu için pek çok firma tarafından tercih edilmektedir. Böylelikle firmalar reklam harcamalarına gerek duymadan hedef kitleye ürün ve hizmetlerini tanıtabilmektedir. Fakat bu noktada firmaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • E-posta başlığı ve e-posta içeriği hedef kitleye yönelik olmalıdır.
 • E-posta içeriğinde ürün ve hizmetler hakkında bilgi verilmelidir.
 • E-posta içeriğinde kullanıcıları harekete geçirecek ifadelere yer verilmelidir.
 • E-posta pazarlamasında profesyonel görseller kullanılmalıdır.
 • Hedef kitlede yer alan kişilere kişileştirilmiş e-postalar gönderilerek onları özel hissettirmek amaçlanmalıdır.

Sizler de elektrik ve elektronik ürünler satan bir e-ticaret firmasıysanız e-posta pazarlamadan yararlanarak hedef kitlenize ulaşabilir ve onlarla hem satış öncesinde hem satış sonrasında iletişim kurabilirsiniz.

SMS Pazarlamasından Yararlanın

Günümüzde elektrik ve elektronik sektöründeki e-ticaret firmalarının tercih ettiği pazarlama yöntemlerinden biri de SMS pazarlamasıdır. SMS pazarlaması; elektrik ve elektronik sitelerinin ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitleye tanıtırken daha önce web siteleri üzerinden ürün satı alan kişilere SMS gönderilmesi ile yapılan bir pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama yönteminde dönüşüm oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle elektronik sektöründeki firmaların SMS pazarlamasından yararlanması gereklidir.

Sizler de elektrik ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren bir e-ticaret firması olarak ürünlerinizi tanıtmayı ve satışlarınızı arttırmayı amaçlıyorsanız SMS pazarlamasından yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarının Gücünden Faydalanın

Günümüzde pek çok kişi ihtiyacı olan ürün ve hizmetleri sosyal medya platformları üzerinden aramakta ve bu platformlar üzerinden gördüğü ürünleri satın almayı tercih etmektedir. Bu nedenle elektronik sektöründeki firmaların Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının gücünden faydalanması gereklidir. Bu noktada e-ticaret firmaları;

 • Öncelik olarak hedef kitle analizi yaparak onların aktif olarak kullandığı sosyal medya platformlarını saptamalıdır.
 • Hedef kitlenin aktif olarak kullandığı sosyal medya platformlarında yer alarak düzenli bir iletişim yürütmelidir. Bunun için de sosyal medya takvimi oluşturmalıdır.
 • Kullanıcılara güven veren bir dille sosyal medya paylaşımları oluşturulmalıdır.
 • Sosyal medya paylaşımları için bir reklam bütçesi belirlenmelidir.
 • Sosyal medya reklamlarından yararlanılmalıdır.

Sizler de bu adımları uygulayarak web siteniz için doğru bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Böylelikle elektrik ve elektronik ürünlerinizin satışlarını daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yapın

E-ticaret ile elektrik ve elektronik ürünler satan firmaların geliştirmesi gereken pazarlama stratejilerinden bir diğeri de arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları sayesinde firmalar Google gibi arama motorlarında görünürlüğünü arttırarak arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaktadır. Bu sayede de hedef kitlelerinin hem web siteye hem de ürünlere ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

Elektrik ve elektronik sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmalarının;

 • Site içi SEO çalışmaları
 • Site dışı SEO çalışmaları
 • Teknik SEO çalışmaları

Gibi SEO çalışmalarından yararlanması gereklidir. Böylelikle firmaların web sitelerini arama motorlarına uygun bir şekilde optimize etmeleri mümkündür. Sizler de eksiksiz bir şekilde SEO çalışmalarını yerine getirirseniz web sitenizi Google’da üst sıralara çıkarabilirsiniz.