En Etkili E-ticaret Kampanyaları

E-ticaret firmaları Yılbaşı, Sevgililer Günü, Ramazan ve Kurban Bayramları, Black Friday gibi özel günlerde ürün ve hizmetlerine yönelik kampanyalar düzenlemektedir. Firmaların bir kısmı bilinen kampanya türlerini kurgularken bir kısmı da en popüler kampanya türlerinden yararlanmaktadır. Böylelikle firmalar geniş bir hedef kitleye ulaşabilmekte, satış oranlarını ve marka bilinirliklerini arttırabilmektedir. Fakat bu noktada kampanya yönetimi hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gereklidir. Biz de kampanyaların firmalara sağladığı avantajları ve en etkili e-ticaret kampanyalarını araştırdık. Gelin bir göz atalım.

E-ticarette Düzenlenen Kampanyaların Firmalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-ticaret firmaları düzenledikleri kampanyalar sayesinde pek çok avantaja sahip olmaktadır. E-ticaret kampanyalarının firmalara sağladığı başlıca avantajlar şunlardır:

  • Firmalar ürün ve hizmetlerini geniş bir kitleye tanıtabilmektedir.
  • Satış oranlarını ve marka bilinirliklerini arttırabilmektedir.
  • Tüketiciler ile iletişim kurmayı kolaylaştırabilmektedir.
  • Site trafiğinin artmasına olanak sağlamaktadır.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız en etkili kampanya türlerini düzenlemelisiniz. Gelin en etkili e-ticaret kampanyalarına bir göz atalım.

Markaya Özel Hediye Kampanyası

E-ticaret firmalarının sitelerinde yer alan bazı ürünlerin satışları faylayken bazı ürünlerin ise satışları azdır. Firmalar satışları az olan ürünler için markaya özel hediyeler başlığı altında kampanyalar düzenleyebilmektedir. Markaya özel hediyeler olarak tutar üzerinden TL ya da oransal indirimler yapılabileceği gibi hediye ürün şeklinde de gönderilebilmektedir. Böylelikle tüketiciler kendilerini özel hissedecek ve markaya olan sadakat duyguları artacaktır. Sizler de satışını az bulduğunuz ürünleri markaya özel hediye kampanyası altında kullanıcılara ulaştırabilirsiniz.

Üye Ol X TL İndirim Kazan Kampanyası

Hemen siteye üye ol X TL indirim kazan kampanyaları en etkili e-ticaret kampanyalardır biridir. Genellikle bu kampanya türü e-ticaret sektörüne yeni atılan ve üye sayısını arttırmaya çalışan firmalar tarafından kurgulanmaktadır. Firmalar e-ticaret sitesine üye olan kişilere 5 TL-15 TL gibi hediye çekleri tanımlamaktadır. Böylelikle kullanıcıları siteye üye olmaya teşvik ederek üye sayısını arttırmaktadır.

Arkadaşlarını Davet Et İndirim Çekim Kazan Kampanyası

E-ticaret firmalarının düzenleyebileceği en etkili kampanya türlerinden biri de ‘arkadaşlarını davet et indirim çeki kazan’ kampanyasıdır. Bu kampanyada siteye üye olan kullanıcıların site için referans olmasını sağlamaktadır. Başka kullanıcılara referans olan üyeler, kampanya aracılığıyla üye yaptığı her kişi için indirim çeki kazanabilmektedir.

Genellikle bu kampanyayı düzenleyen e-ticaret firmaları, maksimum davet sayısı ile kampanyaları sınırlandırmaktadır. Sizler de üyelerinizin yakın çevrelerinin e-ticaret sitenize üye olmasını istiyorsanız ‘arkadaşlarını davet et indirim çeki kazan’ kampanya türünü düzenleyebilirsiniz. Böylelikle hem sitenize üye çekebilir hem de ürünlerinizi geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz.

X Al Y Öde Kampanyası

X al Y öde kampanyası, e-ticaret firmalarının sıklıkla kullandığı kampanya türlerinden biridir. Bu kampanya türü, yılın her döneminde düzenlenebileceği gibi alışveriş yoğunluklarının yaşadığı özel günlerde de düzenlenebilmektedir. Genellikle elindeki ürün stoklarını hızlı bir şekilde eritmek isteyen firmalar X al Y öde kampanyasından yararlanmaktadır. Sizler de X al Y öde kampanyalarından yararlanarak tüketicilerin ilgisini çekebilir, onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde ürün stoklarınızı eritebilirsiniz.

Ödeme Seçeneğine Uygun Kampanyalar

Genellikle e-ticaret yaparken sanal pos komisyon oranını ödemek istemeyen ya da çalıştığı sanal pos firmasına kendisini ispatlayarak komisyon oranlarında revize yaptırmak isteyen firmalar ödeme seçeneğine uygun kampanyaları öne sürmektedir. Bu noktada havale, EFT, banka veya kredi kartıyla ödeme gibi ödeme seçeneklerine uygun kampanyalar oluşturmaktadır. Örneğin, bir e-ticaret firması kredi kartıyla gerçekleştirilecek ödemelerde %10 indirim sağlayacağını ya da kargonun ücretsiz olacağını belirterek bu ödeme türü ile işlem gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra birçok e-ticaret firması havale ve EFT ile ödeme seçeneklerinde de aynı fırsatları tüketicilerle buluşturmaktadır. Böylelikle tüketicilerin ilgisini çekmekte ve onları alışveriş yapmak için harekete geçirmektedir. Firmaların satışlarını büyük ölçüde arttırmaktadır.