E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen firmaların site kurulumundan önce bir site ismi seçmesi gereklidir. Site ismi seçimi her ne kadar kulağa kolay gibi gelse de aslında firmaların en çok zorlandığı süreçlerden biridir. Çünkü web site kurarken kullanılacak ismin hem firmanın marka kimliğini yansıtması hem de tüketicilerde bir marka algısı oluşturması gereklidir. Bu nedenle firmaların web site ismine karar verirken bazı hususları göz önünde bulundurması çok önemlidir. Biz de bu yazımızda etkileyici bir isim ile web site yaratma konusunda e-ticaret firmalarına rehberlik edeceğiz.

Web Site İsminin Kısa Olmasına Dikkat Edin

E-ticaret sitesi ismi seçmek isteyen kişi veya firmaların isim seçme aşamasında önem vermesi gereken konulardan biri site isminin uzunluğudur. Genellikle doğru alan adı seçmek isteyen firmaların 3-13 karakter aralığında bir isim seçmesi gereklidir. Bu karakter aralığından uzun web site isimleri tüketicilerin akıllarında kalmamaktır. Bu nedenle e-ticaret firmaları kısa web site ismi seçerek tüketicilerin akıllarında yer edinmelidir. Sizler de e-ticaret firmanızın tüketicilerin akıllarında yer edinmesini istiyorsanız web site isminizin kısa olmasına dikkat etmelisiniz.

Akılda Kalıcı Bir Web Site İsmi Seçin

E-ticaret sitesi isminin akılda kalıcı olması, firmaların web site ismi seçiminde önem vermesi gereken hususlardan biridir. Çünkü akılda kalıcı web site isimleri tüketiciler tarafından daha kolay bir şekilde hatırlanmaktadır. Bu da e-ticaret firmalarının web sitelerini ziyaret eden tüketicilerin yeniden web siteye girme oranını arttırmaktadır. Bu nedenle web site ismi bulmak isteyen e-ticaret firmaları;

  • Az harften oluşan bir isim seçmelidir.
  • İki sözcükten oluşan bir isim seçerken sözcüklerin birbirine uyumlu olmasına dikkat etmelidir.
  • Ürün ve hizmet satışı yapılacak olan ülkenin dilinde bir isim seçmeye özen göstermelidir.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret firmanız için akılda kalıcı bir web site ismi seçebilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz tarafından kolay bir şekilde hatırlanarak web site trafiğinizi ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Web Site İsminizin Kolay Yazılabilir Olmasına Önem Verin

Kolay yazılan alan adları tüketicilerin akıllarında daha kolay kalmaktadır. Bu da e-ticaret sitelerini ziyaret eden bir kullanıcının yeniden siteyi ziyaret etme oranını arttırmaktadır. Bu nedenle e-ticaret site isimleri hakkında araştırma yapıldığında pek çok web site isminin kolay yazıldığını tespit edebilmek mümkündür. Örneğin, mum tasarımı yapan ve e-ticaret ile internetten mum satışı yapan bir işletme web site açarken site ismini www.candledesigner.com olarak belirlerse Türkiye’de yaşayan hedef kitlenin site ismini hatırlamamasına neden olacaktır. www.mumtasarimi.com gibi kolay yazılabilir ve kolay hatırlanabilir web site isimleri kullanıldığında ise hedef kitle tarafından kolay bir şekilde hatırlanacaktır.

Çevrenizdeki Kişilerin Fikirlerini Önemseyin

E-ticaret sitesi ismi seçerken yapılması gerekenlerden biri de çevredeki kişilerin fikirlerini önemsemektir. Çünkü günümüzde milyonlarca internet kullanıcı bulunmakta ve herkes akılda kalıcı internet isimleri hakkında sizlere bilgi vermektedir. Bu nedenle firmaların web site ismi için bulduğu alan adlarını çevrelerinde bulunan ve yakın olduğu kişiler ile paylaşması gereklidir. Site isimlerini paylaştıktan birkaç gün sonra ne tür site isimlerini onlara söylediğini sormalıdır. Böylelikle hangi isimlerin akılda kalıcı olduğunu görebilmeleri ve doğru e-ticaret ismi seçebilmeleri mümkündür.

Sosyal Medya Platformlarına Göz Atın

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artmakta ve bir gün içerisinde binlerce kişi bir sosyal medya hesabı oluşturmaktadır. Bu noktada firmaların web site ismi seçiminde Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi sosyal medya platformlarına göz atması gereklidir. Böylelikle kurumsal kimlik yaratabilecek ve bir marka bilinci oluşturabilecek web site ismi ortaya koymak mümkündür. Sizler de web site seçiminde sosyal medya platformlarına göz atarak bulduğunuz ismin başka firma isimleriyle benzeyip benzemediğine karar verebilirsiniz. Böylelikle firmanız için doğru alan adını seçebilirsiniz.